Pytanie:
Jak uzyskać ostre obrazy przy użyciu funkcji zoomu optycznego w trybie „wyceluj i zrób zdjęcie”?
Synetech
2010-10-12 02:29:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mamy model „wyceluj i zrób zdjęcie” ( Canon A590 IS ) i wygląda na to, że funkcja zoomu jest zupełnie bezużyteczna, ponieważ jest zawsze rozmyta, nawet w biały dzień . Na przykład próbowałem zrobić zdjęcie wiewiórki zwisającej z drzewa głową do dołu, pijącej wodę w środku słonecznego dnia, ale zdjęcie było rozmyte na wszystkich trzech poziomach zoomu, które próbowałem (tak, czekałem na aparat na „autofocus”). Nawet bez powiększania zdjęcia odległych obiektów są dość rozmazane, gdy oglądam je na monitorze w rozdzielczości 1: 1.

Obiektyw nie jest zabrudzony (zrobiłem kilka niesamowitych - i krystalicznie czystych - zdjęć makro ). To prawie tak, jakby aparat miał krótkowzroczność; jak kamera potrzebuje okularów. Zwykle w przypadku większości zdjęć trzymamy się trybu automatycznego.

Nie jestem pewien, ale jestem prawie pewien, że używany działał dobrze, gdy aparat był jeszcze nowy (jeśli uda mi się uporządkować wszystkie nasze zdjęcia na kartach SD i pendrive'ach, być może uda mi się znaleźć jakieś powiększone zdjęcia z tamtego czasu).

Czy aparat może mieć problem lub wskazuje na- i strzela po prostu kiepsko do zdjęć z teleobiektywu?

Jakieś wskazówki, jak uzyskać lepsze zdjęcia z dużej odległości? Na przykład, czy istnieje lepszy tryb do robienia zdjęć z teleobiektywem lub jakieś specyficzne ustawienia w trybie ręcznym, które dadzą lepsze wyniki?


Aktualizacja:

Aby odpowiedzieć na niektóre pytania, wyłączenie zoomu cyfrowego jest jednym z pierwszych ustawień, które zawsze dostosowuję w aparacie, więc mówię konkretnie o zoomie optycznym.

Poza tym próbowałem umieścić go na tabeli, aby upewnić się, że nie ma wstrząsu i nadal mają takie same wyniki.

Czy możesz opublikować kilka zdjęć? Znacznie ułatwi to ludziom tutaj zdiagnozowanie problemu!
Wspomniałeś, że aparat dał ci bardzo wyraźne zdjęcia MAKRO… „Obiektyw nie jest brudny (zrobiłem kilka wspaniałych - i krystalicznie czystych - zdjęć makro)”. Więc zastanawiam się, czy to możliwe, że włączyłeś funkcję makro bez zauważenia? Nie znam twojego modelu aparatu, ale zdarzyło mi się to w innych aparatach i zachowuje się tak, jak powiedziałeś ... krótkowzroczność ...
@Jahaziel, no ustawienie makro nie jest domyślnie włączone i jest wyłączone, gdy aparat jest wyłączony; Muszę go specjalnie ustawić, gdy chcę zrobić zdjęcie makro, aby nie włączał się przez przypadek (przynajmniej nie za każdym razem, gdy próbuję zrobić zdjęcie teleobiektywem).
Pięć odpowiedzi:
#1
+7
Guffa
2010-10-12 18:44:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twój aparat jest wyposażony w 4-krotny zoom optyczny i 4-krotny zoom cyfrowy.

Możesz używać zoomu optycznego bez utraty jakości obrazu, ale gdy tylko używasz zoomu cyfrowego, tracisz jakość. Zoom cyfrowy po prostu zajmuje część w środku obrazu i powiększa, aby wypełnić ramkę obrazu. Podczas powiększania nie ma wystarczającej ilości informacji dla każdego piksela, więc najbardziej zauważalnym efektem jest utrata ostrości.

Więc trzymaj się optycznej części zakresu zoomu, a uzyskasz lepszą jakość.

Przepraszam, zapomniałem wspomnieć, że mówię o zoomie optycznym; Wyłączyłem zoom cyfrowy. Dodałem to do pytania. (Poza tym powiedziałem, że jest rozmyty na wszystkich poziomach powiększenia, a nie tylko na większości).
#2
+5
André Carregal
2010-10-12 17:04:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przypadku korzystania z większych zakresów zoomu obiektyw aparatu ma mniej dostępnego światła (ze względu na mniejszą aperturę obiektywów), więc aby uchwycić taką samą ilość światła, będzie musiał pozostać otwarty przez dłuższy czas (większy czas otwarcia migawki).

Ten dodatkowy czas jest prawdopodobnie przyczyną rozmycia, ponieważ wszelkie ruchy aparatu lub obiektu zostaną zarejestrowane na zdjęciu.

Aby temu zapobiec i zakładając, że obiekt jest nieruchomy, możesz spróbować ustawić aparat w stabilnej pozycji (używając statywu, stołu, książki, cokolwiek) lub zwiększyć czułość ISO (pomyśl o tym jako swego rodzaju „akceleratorze światła”, potrzebny czas będzie mniejszy).

Korzystając ze statywów lub innej formy podparcia, należy pamiętać, że nawet naciśnięcie migawki może wpłynąć na wyrazistość zdjęcia (ze względu na nieuniknione wibracje wywołane palcem na aparacie).

Aby tego uniknąć, możesz użyć licznika czasu aparatu (wystarczy czas dłuższy niż 2 sekundy), aby umożliwić aparat do ustabilizowania się po naciśnięciu przed zarejestrowaniem zdjęcia.

Inną opcją byłoby użycie zdalnego spustu migawki ( Co to jest zdalne wyzwalanie migawki?), ale może to być niedostępne dla Twojego Canon.

Trafne spostrzeżenie. Mam statyw, ale oczywiście nie jest to zbyt wygodne w przypadku takich rzeczy, jak uchwycenie przemijającej przyrody na podwórku. Spróbuję jednak sprawdzić, czy to pomoże.
#3
+5
Matt Grum
2010-10-12 16:02:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozmycie jest zwykle spowodowane przez dwa czynniki: nieostre obszary lub ruch aparatu lub obiektu.

Wydaje się, że po powiększeniu wydaje się, że moja pierwsza reakcja jest taka, że ​​jest to drganie aparatu, ponieważ nieuniknione małe ruchy aparatu są znacznie powiększane podczas używania dużego zoomu. Można to sprawdzić, używając statywu lub umieszczając aparat na stabilnej powierzchni i używając samowyzwalacza.

Jednak problemy z ostrością mogą się również pogorszyć w przypadku długich ustawień zoomu, gdy powiększasz obszary skupienia. Jeśli masz niewielką nieprawidłową kalibrację ostrości w aparacie, może to nie pojawić się na zdjęciach szerokokątnych, ponieważ głębia ostrości jest większa. Możliwe jest również, że element obiektywu nie jest wyrównany lub nie porusza się prawidłowo podczas powiększania. W takim przypadku aparat będzie musiał zostać naprawiony lub wymieniony.

Wreszcie, rozmazane zdjęcia odległych obiektów mogą być wynikiem warunków atmosferycznych, takich jak zamglenie, ponieważ światło musi podróżować przez wiele zakurzone powietrze, aby cię dosięgnąć. Można to w pewnym stopniu złagodzić stosując filtr polaryzacyjny.

To wszystko, co mogę powiedzieć bez oglądania zdjęć!

Twój drugi akapit brzmi tak, jakby tak było. Jestem przekonany, że kiedyś aparat działał lepiej. Upadł kilka razy (zwykle w etui i / lub na dywan), ale ponieważ nadal działał, doszedłem do wniosku, że jest w porządku. Czy to może spowodować opisywany przez Ciebie problem?
#4
+3
Synetech
2015-09-18 12:10:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skorelowany problem z pamięcią flash

Rozwiązałem to. W rzeczywistości rozwiązałem dwa problemy jednym rozwiązaniem.

Oprócz rozmytych, powiększonych zdjęć, aparat miał również problem z lampą błyskową. Zawsze, gdy lampa błyskowa była konieczna, naciśnięcie spustu migawki powodowało migotanie ikony lampy błyskowej na wyświetlaczu i nic się nie działo; utknąłby.

Wyniki badań - lub ich brak - i wyniki testów

Próbowałem poszukać informacji na ten temat i znalazłem post, w którym wspomniano o rozwiązaniu problemu z lampą błyskową przez otwarcie aparatu i ponownie osadzić kabel taśmowy. Wypróbowałem to i chociaż kabel był już włożony tak daleko, jak mógł, podrzuciłem go trochę na wypadek, gdyby na pinach pojawiła się patyna. O dziwo, oba problemy zostały (w jakiś sposób) naprawione.

Rozwiązanie

Później do pewnego stopnia ponownie zacząłem napotykać oba problemy.

Ostatecznie zdarzyło mi się na temat rozwiązania problemów z lampą błyskową i rozmazanym powiększonym obrazem: wyczyściłem obiektyw.

Obiektyw wygląda na czysty, ale jeśli ustawię odpowiedni kąt, widzę na nim połysk jak cienka warstwa palca olej czy coś. Oczyszczenie tego (najlepiej jak potrafię) wydaje się rozwiązywać oba problemy. Problem (y) powracały co najmniej dwa razy w ciągu ostatniego roku i za każdym razem zostały rozwiązane natychmiast po wyczyszczeniu obiektywu.

Wyjaśnienia

Jeśli chodzi o wyjaśnienie, to wydaje się, że o ile kamera jest w stanie skupić się na bliższych obiektach, to gdy próbuje skupić się na odległych obiektach, nawet cienka warstwa oleju wystarczy, aby załamać promienie światła na tyle, aby zapobiec ich poprawnemu zbieraniu się na matrycy. (Ach, radości z lekcji fizyki.)

Jeśli chodzi o problem z lampą błyskową, wydaje się, że aparat używa światła wspomagającego autofokus do wykonywania obliczeń związanych z lampą błyskową, a brak możliwości prawidłowego ustawienia ostrości uniemożliwia mu to, więc nie jest wyzwalany. (Nadal nie mogę zrozumieć, dlaczego migająca ikona lampy błyskowej nie jest wymieniona nigdzie w instrukcji ani w Internecie; jest całkowicie bezużyteczna jako wskaźnik, jeśli nikt nie wie, co to znaczy).

Odkąd to zrobiłem, problem z rozmytym zoomem powrócił kilka razy, a problem z niedziałającą lampą błyskową powrócił raz lub dwa. Za każdym razem, gdy to się stało, wyczyściłem obiektyw i problem został rozwiązany. (Nie wiem, dlaczego obiektyw tak często brudzi się).
#5
+2
D. Lambert
2010-10-12 04:29:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wypróbuj aparat w różnych trybach (łatwy, automatyczny, program itp.). Oprócz testowania różnych trybów, mam nadzieję, że nakłoni to aparat do korzystania z różnych trybów autofokusa. Idealnie, chciałbyś sprawdzić, czy zachowuje się tak samo w przypadku wielopunktowego AF, centralnego AF i AF z detekcją twarzy.

Spróbowałbym też wyłączyć stabilizację obrazu i zamontować go na statywie na kilka zdjęć próbnych. Nie jestem pewien, czy możesz mieć coś nie tak z IS, ale warto spróbować to wykluczyć.

To jest dobry pomysł. Aparat rzeczywiście ma różne tryby ostrości i stabilizację obrazu, więc spróbuję je wypróbować. (Rzecz w tym, że jestem prawie pewien, że te same ustawienia dawały wyraźniejsze ujęcia).


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...