Pytanie:
Czy mogę napełnić szary zbiornik drukarki zupełnie innym kolorem, aby zwiększyć gamę kolorów?
mach
2018-05-01 03:56:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Konfiguracja :

  • Epson 3880
  • Wkłady wielokrotnego użytku innych firm
  • Colormunki Photo

Tylko myślę twórczo tutaj.

Czy można zastąpić kolor atramentu w Epson 3880 na zupełnie inny kolor, aby zwiększyć gamę kolorów w zakresach, których zwykle używam na moich wydrukach?

Na przykład nigdy nie drukuję B&W i zazwyczaj drukuję krajobrazy, więc czy jest możliwa wymiana LK lub LLK i innego atramentu na zielony i pomarańczowy? (Oczywiście potrzebne są nowe profile - mam Colormunki Photo). Obawiam się, że w oprogramowaniu sprzętowym drukarki lub sterowniku jest coś, co przyjmuje założenia dotyczące ogólnego koloru załadowanego do każdego gniazda.

Jeśli to możliwe, jak najlepiej wybrać, które atramenty usunąć?

Edytuj

W związku z odpowiedziami chciałem wyjaśnić, że nie interesuje mnie ponowne zaprojektować system atramentowy, który jest „uniwersalnie” lepszy niż to, co firma Epson zrobiła z systemem 9 atramentów (model 3880 ma 9 atramentów). Raczej chciałbym „dostroić” kombinację atramentów do konkretnych gamy kolorów, które zazwyczaj drukuję. W przypadku kreślenia gamy jako kształtu 2D lub 3D na wykresie oznacza to usunięcie dostępnej przestrzeni z niektórych stron i dodanie jej do innych (w teorii). Bez względu na to, jak dobra jest kombinacja atramentów OEM, nie można stworzyć rozwiązania „jedna kombinacja dla wszystkich wydruków”. Myślę, że byłoby fajnie, gdyby oprogramowanie układowe drukarki na to pozwalało.

Jestem prawie pewien, że to, co proponujesz, wykracza daleko poza granice nawet najbardziej elastycznych metod kalibracji. Musiałbyś przepisać całą sekcję zarządzania kolorami oprogramowania układowego dla danej drukarki.
Pewnie masz rację. Miałem nadzieję, że uda mi się znaleźć kogoś, kto spróbował czegoś takiego i sprawdzić ich wynik! Myślę, że muszę wiedzieć więcej o tym, co dokładnie znajduje się w profilu ICC. Jeśli w oprogramowaniu sprzętowym występuje konwersja typu „jaki odcień, na który wkład i objętość atramentu”, wydaje się, że nie da się tego obejść.
Zwiększenie gamy jest stosunkowo łatwe; ale może nie pomóc w prawidłowym odwzorowaniu obrazu. Gama to ogólny obszar możliwych odcieni, a nie miejsce, w którym na obrazie pojawi się określony odcień. W tym celu będziesz musiał ponownie napisać oprogramowanie dla przerw kolorów.
Atrament do drukarki to nie tylko barwnik w wodzie. Właściwości płynu są krytyczne. Szanse na sformułowanie działającego atramentu są niewielkie.
Pięć odpowiedzi:
#1
+4
Caleb
2018-05-02 01:28:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Epson 3880 wykorzystuje zestaw 9 nabojów. To wciąż system w stylu CMYK, ale bardziej podobny do CCMMYKKKK. Mając cztery różne odmiany czerni, zrozumiałe jest, że możesz pomyśleć, że zastąpienie „jasnej, jasnej czerni” przez „ciemnobłękitny” może dać głębsze niebieskie wieczorne niebo, a dodanie „ciemnej magenty” może pozwolić na ładniejsze róże. I tak, być może dodanie „prawdziwej zieleni” lub „jaskrawego pomarańczu” może pozwolić na zmianę gamy drukarki na inne sposoby.

Ale jest w tym oczywiście coś więcej niż tylko zamiana nowego zbiornika. Przede wszystkim musiałbyś znaleźć zbiornik w wybranym kolorze, a to nie jest tak, że Epson prawdopodobnie tworzy niestandardowe kolory. Następnie musiałbyś powiedzieć drukarce o nowym kolorze, a ona musiałaby wiedzieć, jak go używać. Nie mam żadnego szczególnego doświadczenia z tą drukarką, ale te, których używałem, oczekują określonego koloru w każdej pozycji - nie ma możliwości zmiany kolorów.

Więc myślę, że masz świetny pomysł, ale nie sądzę, aby był to wykonalny bez poważnego włamania do oprogramowania sprzętowego.

Prawdopodobnie masz rację co do zmiany oprogramowania układowego. Chciałem wspomnieć, że Epson produkuje zielone i pomarańczowe atramenty w swoich droższych 11 drukarkach atramentowych, więc firmy trzecie, takie jak InkOwl i inne, udostępniają masowo zielone i pomarańczowe atramenty do użytku z wkładami wielokrotnego użytku.
Nie można edytować komentarza do korekty - nie mogę znaleźć koloru zielonego i pomarańczowego na stronie InkOwl, ale wiem, że gdzieś je widziałem.
Zastanawiam się, czy przyczyna wielu kolorów ma więcej wspólnego z unikaniem nadmiernego nasycenia strony tuszem niż z poprawioną reprodukcją kolorów.
#2
+3
Stan
2018-05-03 06:49:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uzyskaj współrzędne chromatyczności atramentu i wykreśl je na diagramie chromatyczności CIE.
To ten kolorowy w kształcie płuca.

Współrzędne są podane jako „X” i „ Y ”, które można zlokalizować wzdłuż osi x i osi y normalnego papieru milimetrowego. Jeśli chcesz czegoś wymyślnego, możesz pobrać pełnokolorowy, z osiami X i Y oznaczonymi skalą.

W przypadku procesu 4-C będziesz mieć jedną parę na każdy atrament. Wykreśl punkty. Połącz je, a cała gama zostanie zamknięta w granicach.

Teraz możesz rozpocząć badania. Znajdź inny atrament z punktem poza tymi, które masz, a ten atrament rozszerzy gamę zestawu atramentów zgodnie z fabułą. Punkt bieli będzie znajdować się w punkcie x = 0,301, y = 0,301. Jeśli punkt, z którym chcesz poeksperymentować, jest zgodny ze standardowym atramentem drukarki ORAZ punktem bieli, masz oryginalny zestaw atramentów nadających się do użytku z większą gamą niż oryginalna wersja fabryczna.

Jak można to się zdarzyło? Niektóre atramenty są wytwarzane z drogich komponentów w niestandardowych procedurach, które nie są komercyjnie opłacalne, chociaż są lepsze pod jednym lub wieloma względami. Istnieją atramenty wodne i rozpuszczalnikowe. Istnieją ustępstwa, które ograniczają jakość lub ilość produktów. Tylko dlatego, że korporacja jest duża, jest prowadzona przez małe zespoły programistyczne złożone z dwóch do pięciu osób, które intelektualnie zajmują się podnoszeniem ciężarów.

#3
+2
Alan Marcus
2018-05-01 22:46:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nowoczesne obrazowanie w kolorze opiera się na XIX-wiecznej trójchromatycznej teorii widzenia kolorów zaproponowanej przez Younga. Pierwsze kolorowe zdjęcie zostało wykonane w 1861 roku przez Jamesa Clarka Maxwella przy użyciu trzech kawałków białego filmu & naświetlonego sekwencyjnie przez filtry czerwony, zielony i niebieski. Białe slajdy & zostały przygotowane i wyświetlone na ekranie, jeden projektor wyposażony w czerwony filtr, drugi zielony i trzeci z niebieskim. Kiedy te trzy obrazy zostały nałożone, świat ujrzał pierwszą kolorową fotografię. Gabriel Lippmann zademonstrował kolorowe fotografie, bez filtrów, stosując proces interferencyjny. Dr Land of Polaroid zademonstrował metodę dwukolorową z wykorzystaniem światła białego i czerwonego. Metody Lippmanna i Landa to ciekawostki, które nigdy nie były komercyjnie praktyczne. Obecnie dominuje metoda Maxwella.

Telewizory i projektory telewizyjne oraz ekrany komputerowe wykorzystują metodę addytywnego koloru, która polega na rozbiciu perspektywy na małe punkty w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim i wyświetleniu ich do oglądania. Ta metoda kontroluje intensywność każdego z milionów czerwonych, zielonych i niebieskich pikseli (elementów obrazu), które składają się na obraz. Chociaż działa to w przypadku wyświetlaczy i ekranów, kończy się niepowodzeniem, gdy obraz jest przedstawiany jako atrament, barwnik lub pigment na papierze.

W przypadku obrazów na papierze używamy kolorowych kropek przy użyciu odejmowania podstawowych. Są to uzupełnienia addytywnych podstawowych. Uzupełnienie w tym zastosowaniu jest „odwrotne”. Dopełnieniem czerwieni jest cyjan, bloker czerwonego światła. Dopełnieniem zieleni jest magenta, bloker zielonego światła. Dopełnieniem niebieskiego jest żółty, niebieski bloker światła. System CMY wykorzystuje subtraktywne kolory podstawowe do kontrolowania, ile z trzech kolorów podstawowych będzie odbijać się od powierzchni.

Dlaczego cyjan, magenta i żółty? Każdy składa się z dwóch kolorów. Cyjan jest niebieski + zielony. Magenta to kolor czerwony + niebieski. Żółty to czerwony + zielony. Każdy działa jak filtr, który ogranicza stopień odzwierciedlenia jego dopełnienia (przeciwieństwa). Innymi słowy, cyjan to czerwony bloker, magenta to zielony bloker, a żółty to niebieski.

Te subtraktywne kolory podstawowe działają dobrze, ale mają wady. Po nałożeniu powinny być czarne. Przykro mi, że mogą zrobić tylko ciemnoszary. Dzieje się tak, ponieważ barwnik / pigmenty cyjan i barwnik / pigmenty w kolorze magenta mają nieco inny odcień. Nikt jeszcze nie znalazł odpowiednich kolorów. Jednak żółty jest bardzo dobry. Ponieważ te trzy nakładające się nie dają czarnego, dodajemy czarny, kiedy możemy, a to dodaje kontrast. Dodana czerń jest nazywana przez przemysł poligraficzny „kopaczem”. Stąd termin CMYK.

Można się bawić i zmieniać kolory atramentów używanych w drukarce atramentowej. Pamiętaj tylko, że jedne z najlepszych umysłów w branży pracowały nad tym od ponad kilkuset lat. Nie zniechęcać. Kto wie, co wyjdzie z eksperymentów! Myślę, że będziesz musiał zmienić oprogramowanie i sprzęt, aby uzyskać lepsze wyniki. Ponadto druk wysokiej klasy (litografia i prasa drukarska) często dodaje dodatkowe kolory do CMYK jako ulepszenia.

To wszystko dobre informacje, ale myślę, że mija się z celem pytania OP. Jeśli dodanie większej liczby kolorów atramentu (takich jak jasny cyjan lub jasna czerń) poprawia rzeczywiste możliwości renderowania kolorów przez drukarkę, czy można użyć innych kolorów, aby przesunąć gamę w innym kierunku?
@ Caleb - niczego mi nie brakuje - Inżynierowie od lat starają się udoskonalać metodę CMYK. OK, aby eksperymentować - jakie są szanse, że się poprawi? Chyba nikogo nie ma!
Zawiera wiele podstawowych informacji, ale częściowo odpowiada na pytanie, które atramenty należy wymienić, jeśli spróbujesz. Na przykład nie ma mowy o usunięciu najciemniejszego czarnego atramentu. Jestem trochę zdezorientowany, jak „jasne” i „jasne” kolory firmy Epson wzbogacają gamę, jeśli są przyćmione przez ich ciemniejszych braci.
@ mach - to dobre pytanie - to bardziej złożona nauka niż myślisz. Kolor, który widzisz to kombinacja koloru tuszu, rozmiaru kropek tuszu, sposobu ich nakładania, kąta ułożenia każdego koloru, stopnia białej przestrzeni między kropkami itp. Ponieważ trudno jest kontrolować wielkość kropki ze względu na kapilarne działanie masy papierniczej, intensywność można kontrolować za pomocą jasnego i ciemnego tuszu / pigmentu. Spójrz na litografię i półtony, ponieważ te tematy są ojcem koncepcji druku atramentowego.
Interakcja atramentu i papieru jest określana jako „wzmocnienie” punktu. Zysk punktowy jest czynnikiem decydującym o jakości druku. Jest to czynnik, który określa wymaganą rozdzielczość dla danego rodzaju papieru w celu uzyskania optymalnej „ostrości”. Papier gazetowy (wysoka średnica) jest drukowany z niską (65) dpi. Na papierze z powłoką barytową (o niskiej średnicy) można drukować z wysoką (300) dpi bez "zamulonych" cieni.
Atramenty C, M i Y nie są idealnymi farbami podstawowymi i nasycają się do ciemnobrązowego (nie do neutralnej szarości) z powodu „błędów” barwnika. W związku z tym wprowadzono różne poprawki w produkcji przebarwień (separacji płyt drukarskich), takich jak „Gray Component Replacement” (GCR) i „Under Color Removal” (UCR), aby oszczędzić kosztowny kolorowy atrament ORAZ uczynić obrazowe obszary cienia wolne kasta kolorów.
#4
+1
Rob
2018-05-02 05:17:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pomyśl tylko kreatywnie.

Czy można zastąpić kolor atramentu w drukarce Epson 3880 na zupełnie inny, aby zwiększyć gamę kolorów w zakresach, których zwykle używam w moim wydruki?

Możliwe, nie. Zamiast „zupełnie innego koloru” chciałbyś użyć „nieco podobnego koloru”. Ciemniejszy lub jaśniejszy i dwukrotnie przepuść papier; napisz także profil ICC i korzystaj z Colormunki.

Nie spodziewałbym się, że pokonam zespoły inżynierów z milionami dolarów za nimi. Liczysz na odkrycie czegoś, czego nie wiedzą o drukowaniu i zarządzaniu kolorami.

Prawdopodobnie możesz uzyskać dobre wyniki, jeśli będziesz trzymać się kolorów dodatkowych (zwykłe kolory i jeden lub więcej niestandardowych odcieni). Im więcej wkładów w drukarce, tym dokładniejsza kontrola nad cieniowaniem i tym większa trudność.

Niektóre prace eksperymentalne w tej dziedzinie zostały wykonane z tuszami jadalnymi (barwnikami spożywczymi).

Kopykake ma .PDF oferujący następujące porady:

„Linia drukarek Epson Eco Tank nie wykorzystuje kłopotliwych zbiorników z atramentem z mikroczipami. Zamiast tego te drukarki mieć zbiorniki z atramentem, które można łatwo napełniać i uzupełniać lub uzupełniać za pomocą butelek do uzupełniania tuszu jadalnego Kopykake. ”.

Będziesz mieć łatwiejszy czas mieszania barwników spożywczych zamiast atramentu do drukarek atramentowych i możesz zniwelować swoje błędy.

Niektóre artykuły na temat przebudowy systemu zarządzania kolorami i opracowywania własnych atramentów i profili kolorów (wraz z dostosowywaniem drukarki do pracy z oprogramowaniem Windows) można znaleźć, wyszukując „jadalne ciasto drukarskie” lub podobne terminy wyszukiwania .

Jest tak popularny, że można nawet kupić drukarki firmy Walmart specjalnie do tego celu za rozsądną cenę. Profesjonalne drukarki do ciast mogą kosztować tysiące.

Gdy już opanujesz mieszanie bezpiecznych atramentów, tworzenie nowych kolorów i profili oraz uzyskiwanie pożądanych rezultatów, możesz przejść na mieszanie atramentów do drukarek atramentowych.

#5
  0
Rafael
2018-05-02 20:58:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak ... jeśli:

  • Możesz szanować wewnętrzne sterowniki drukarki i interpretacje kolorów matrycy wysyłającej sygnał do zbiornika.

  • Możesz zaprojektować tryb separacji kolorów.

  • Możesz wyprodukować chemicznie poprawny pigment, który jest „bardziej zielony lub pomarańczowy” i ma cząstki o odpowiedniej wielkości i rozpuszczalniki, aby atrament był zgodny z drukarką, oprócz problemów z toksycznością i stabilnością.

  • Masz proces roboczy, który jest w stanie skalibrować wydruki kolorowe, przygotować profile kolorów, macierze konwersji trybów kolorów ...


Nie, ponieważ:

  • Tych farb nikt nie robi. Gdyby tak było, sprzedawaliby je wszędzie.

  • Mieszanie obecnych atramentów (cyjan i żółty oraz magenta i żółty) nie ma sensu, ponieważ są to dokładnie te same atramenty.

  • Obecnie nie ma systemu heksachromowego. Kilka lat temu Pantone miał specjalną separację kolorów, ale jest zamknięty od 2008 roku. https://en.wikipedia.org/wiki/Hexachrome


Gdyby to było obecnie możliwe, pewna marka sprzedawałaby je, a Pantone nie zamknąłby Hexachrome.


Ale możesz spróbować wydać miliony na badania i prawdopodobnie kwestie patentowe. Wtedy prawdopodobnie tak.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...