Pytanie:
Jak czynnik uprawy wpływa na perspektywę?
petehallw
2018-04-04 00:21:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam pytanie o współczynnik przycięcia i jego wpływ na perspektywę.

Załóżmy, że masz jeden aparat Super 35 i jeden aparat APS-C. O ile rozumiem, aby sfotografować ten sam obraz aparatem APS-C, jak aparatem Super 35, należy użyć szerszego obiektywu, którego potrzebną ogniskową określa współczynnik przycięcia. Jednak użycie szerszego obiektywu wpłynęłoby na to, jak postrzegana jest głębia, np. obiekty w tle pojawiają się dalej niż przy zastosowaniu dłuższego obiektywu. Dlatego nie spowodowałoby to „tego samego” obrazu. Czy to prawda?

Alternatywą byłoby oddalenie się od obiektu i użycie tej samej ogniskowej. Przypuszczam, że uchwyciłoby to to samo pole widzenia, ale czy miałoby to wpływ na perspektywę? To znaczy. czy obiekty w tle miałyby taki sam rozmiar, jak sfotografowane aparatem Super 35? Jak możemy zapewnić, że zostanie uchwycony równoważny obraz, zarówno pod względem pola widzenia, jak i perspektywy?

@MikeSowsun Masz całkowitą rację. W mojej niewiedzy porównywałem to do rozmiaru matrycy aparatu fotograficznego FF. Powinienem był posłużyć się przykładem np. Super 35 kontra APS-C.
Nie zgadzam się, że jest to oszustwo - to jest perspektywa, a nie Nf. Duplikat obejmuje * mnóstwo * matematyki na DoF - więcej niż wystarczająco, aby moje oczy błyszczały - ale nie wspomina o perspektywie.
Zobacz też [Czy czujniki przycinania lustrzanek jednoobiektywowych również zmieniają głębokość i płaskość obiektów?] (Https://photo.stackexchange.com/questions/39191/do-crop-sensors-on-slrs-changes-the-depth -i-również-płaskość-obiektów)
Ponadto [Czy rozmiar czujnika wpływa na zniekształcenie obiektywu?] (Https://photo.stackexchange.com/questions/26484/does-sensor-size-affect-lens-distortion)
Możliwy duplikat [Czy odpowiednik szerokokątny w obrazie pochylenia czujnika przycinania?] (Https://photo.stackexchange.com/questions/48337/does-wide-angle-equivalent-in-crop-sensor-skew-image)
Sześć odpowiedzi:
#1
+15
Tetsujin
2018-04-04 15:06:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy zacząłem fotografować, zajęło mi to wieki, zanim to zrozumiałem, ponieważ ludzie zwykle wyjaśniają to za pomocą dużej ilości matematyki lub w sposób, który ma sens, gdy już zrozumiesz zasadę, ale nie wcześniej.

Jak współczynnik kadrowania wpływa na perspektywę?

Nie.

Wcale nie, w najmniejszym stopniu.
Jedynym sposobem zmiany perspektywy jest przesunięcie aparatu.
Zmiana korpusu lub obiektywu nie ma żadnego wpływu na perspektywę.
Wpływa to tylko na to, ile całego obrazu można zobaczyć przez wizjer.

Był wielkim hitem, kiedy się pojawił ostatnim razem, sprowadzam go z powrotem na bis.
Zabawkowy miś ... & regał z książkami

Oszukiwałam je robiąc, więc tak naprawdę nie nakładają się idealnie; Użyłem obiektywu zmiennoogniskowego, dopasowanego wzrokowo w wizjerze &, później przyciętego tak, aby pasował jak najlepiej - nazwij to licencją artystyczną, aby szybko pokazać punkt;)
Kliknij dowolny obraz, aby wyświetlić większą wersję.

Oto nasz bohater na kadrowanym aparacie z obiektywem 85 mm

enter image description here

Bez zmiany pozycji aparatu, zamień z aparatu, ale nie obiektywu.
85 mm na pełnej klatce

enter image description here

OK, wygląda to zupełnie inaczej - ale to nie jest zmianę perspektywy, możesz po prostu zobaczyć więcej , ponieważ czujnik jest większy.

Udowodnij to, nakładając jeden obraz na drugi ...

enter image description here

Ponownie bez poruszania aparatem zamień na 120 mm [w przybliżeniu] w aparacie FF. Zobaczysz identyczny obraz jak na naszym pierwszym ujęciu - z wyjątkiem różnicy w głębi ostrości, która będzie nieco płytsza. Kadrowanie perspektywy & będzie identyczne.

Nakładka przyciemniona, aby pokazać wstawkę 120 mm na górze naszego obrazu 85 mm od góry - trudno powiedzieć, ale nie jest to idealna nakładka z poprzedniego zdjęcia, prawdopodobnie ze względu na bardzo przybliżony charakter mojej metody, a także zmianę DOF.

enter image description here

Następnie, aby zakończyć eksperyment, zamień z powrotem na obiektyw 85 mm na FF .
Teraz możemy przesuwać kamerę, aż zmienimy kadrowanie niedźwiedzia tak, jak był w ujęciu „bohatera” od początku.

enter image description here

Teraz zmieniliśmy perspektywę, przesuwając aparat.
Mimo że zmieniliśmy kadrowanie, aby pasowało do niedźwiedzia na naszym oryginalnym zdjęciu - niedźwiedź prawie idealnie nałoży na pierwsze zdjęcie poza zmianą perspektywy - tło jest teraz zupełnie inne.

Dobre wytłumaczenie! Nie mogę się doczekać trzeciej części * Niedźwiedź i półka z książkami *. :RE
#2
+6
WayneF
2018-04-04 00:42:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nieprawidłowe. Perspektywa (odnosząca się do rozmiaru i odstępów obiektów tła w stosunku do obiektu) jest określana jedynie przez odległość aparatu od obiektu. To jest geometria narysowana z pozycji kamery, niezależnie od szczegółów kamery.

Inna ogniskowa lub inny rozmiar przycięcia aparatu (i późniejsze powiększenie do równoważnego rozmiaru) może „powiększyć rozmiar wszystkiego, co widać”, ale można zobaczyć tylko ten sam widok z tej samej perspektywy jeśli stoisz w tym samym miejscu w tej samej odległości . Zastanowienie się przez chwilę pozwoli stwierdzić, że jest to oczywiste. Nie możemy zobaczyć dwóch różnych widoków z tego samego miejsca. Perspektywa zależy tylko od tego, gdzie stoimy, aby to zobaczyć.

Wyobrażamy sobie, że długie soczewki zmniejszają odległość, jeśli również zmienimy pozycję, w której stoimy, aby stać daleko z tyłu, w innej odległości. Ale jeśli stoisz w tym samym miejscu, powiększenie obrazu z dowolnej krótszej ogniskowej koniecznie pozwala zobaczyć ten sam dokładny widok z tego samego miejsca. Ten jeden widok to wszystko, co można zobaczyć z tego jednego miejsca.

W odniesieniu do obiektu, stojąc w jednym miejscu z jedną soczewką, a nie stojąc 3 razy dalej z soczewką 3 razy dłuższą, oba zobaczą to samo widok tematu i pole (w temacie). Nazywamy to widokiem równoważnym (mówiąc o obiekcie i jego odległości oraz polu pola w jego odległości). Jednak bardziej odległe tło będzie zależeć od tego, gdzie stoi aparat. Stojąc dalej z dłuższym obiektywem, zobaczysz mniej tła, nawet jeśli widok dotyczy tego samego pola u fotografowanego obiektu. Jest to bardzo cenna właściwość do wykonywania portretów w plenerze, do przycinania i minimalizowania rozpraszającego tła (zapewnia również nieco większą głębię ostrości w oddali).

Powtarzając, perspektywa zależy tylko od odległości kamery, tj. zależy od tego, gdzie stoisz, aby ją zobaczyć.

Dziękuję za dobrze wyjaśnioną odpowiedź. Żeby się upewnić, że zrozumiałem, oznacza to, że Super35 z szerszą ogniskową rzeczywiście uchwyci dokładnie ten sam obraz, perspektywę i wszystko? (Poza być może różnicami w szumie lub DoF)
@MikeSowsun To zaprzecza odpowiedzi WayneF, która mówi: „Perspektywa zależy tylko od odległości aparatu od obiektu”. Czy ta odpowiedź jest faktycznie błędna?
Przepraszam, tak, ale to aparat APS-C potrzebuje szerszego obiektywu. O ile szerszy obiektyw pozwala skomponować ten sam obraz z tej samej odległości, perspektywa i ogólny obraz będą takie same.
Różne kamery prawdopodobnie nie zobaczą tego samego „obrazu”, ale zobaczą w nim tę samą perspektywę, jeśli staną w tym samym miejscu. Jeśli przez „kadrowanie” masz na myśli zmianę miejsca, w którym stoisz, to zmienia perspektywę (patrząc z miejsca, w którym stoisz). Ale jeśli staniesz w tym samym miejscu, wtedy dowolne dwa zdjęcia, które możesz tam zrobić (różnymi aparatami) i każdy sposób, w jaki zostaną zmanipulowane (przycięte, powiększone, cokolwiek) w edytorze, z pewnością zobaczą tę samą perspektywę. Ponieważ po prostu nie możemy zobaczyć dwóch perspektyw, jeśli stoimy w tym samym miejscu. Widzimy tylko to, co tam widzimy.
Inny sposób: załóżmy, że masz jeden obraz w edytorze. Powiększasz, aby obiekt był 2x większy i oczywiście ta ramka musi być koniecznie przycięta do 1/2 szerokości i wysokości. Perspektywa jest oczywiście ta sama, bo to przecież ten sam obraz widziany z tego samego położenia kamery. Ale (pomijając mniejszą liczbę pikseli), ten powiększony i przycięty obraz wygląda dokładnie tak samo, jak gdybyś zrobił inne zdjęcie z tego samego miejsca, ale z 2x dłuższym obiektywem. Zoom to zoom. Jest to to samo, co widzi wykadrowany czujnik z 2x współczynnikiem przycięcia, jest to po prostu przycięty widok, a następnie powiększony 2x więcej.
#3
+1
x-terminate
2018-09-22 07:26:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink
  1. Perspektywa to rozmiar obiektów na obrazie w stosunku do siebie - określa go odległość od kamery i od siebie w scenie.

  2. Kompozycja to całość zawartości obrazu, położenie obiektów i ich rozmiary w stosunku do rozmiaru obrazu , niektóre obejmują również perspektywę podzbiór kompozycji.

  3. Ogniskowa to geometryczna / optyczna właściwość obiektywu mierzona w jednostkach odległości.

  4. Rozmiar ramki, inaczej „format”, jest właściwością aparatu (a także wpływa na konstrukcję obiektywu, ponieważ obiektyw musi być w stanie spełnić to wymagania, wyświetlając wystarczająco duży obraz) - jest mierzony wzdłuż przekątnej obrazu w jednostkach odległości.

  5. Kadrowanie to czynność polegająca na zmianie rozmiaru klatki za pomocą innego aparatu, obszaru czujnika, tylnej części cyfrowej, kliszy lub cyfrowego przycięcia większego obrazu.

  6. Pole widzenia i odpowiadający mu kąt widzenia są określane przez ogniskowa w stosunku do rozmiaru klatki - można ją zmienić, zmieniając jedną z nich w stosunku do drugiej.

  7. Zmiana pola widzenia (poprzez anulowanie / przycięcie lub poprzez zmiana ogniskowej, czyli powiększanie) bez poruszania aparatem lub scena nie wpływa na perspektywę, wpływa na kompozycję, ponieważ obiekty są włączane lub wyłączane z ramki, a rozmiar istniejących w stosunku do rozmiaru obrazu zmienia się.

  8. Aby utrzymać daną kompozycję pod zmianą pola widzenia (jeśli nie uwzględnia się perspektywy w definicji kompozycji, w przeciwnym razie mówimy, że jest to niemożliwe i przechodzimy do 9.), powiedz aby kadr był wypełniony twarzą fotografowanych osób, należy odsunąć aparat dalej lub bliżej fotografowanego obiektu - to zmienia perspektywę, aw przypadku portretów - postrzegane proporcje rysów twarzy.

  9. Aby utworzyć obraz, który jest identyczny zarówno pod względem perspektywy, jak i kompozycji (obraz „równoważny”) z różnymi rozmiarami klatek, należy zachować to samo pole widzenia, ponieważ podane są rozmiary klatek, co oznacza zmianę ogniskowej długość. O ile ? Mnożąc go przez stosunek między starymi i nowymi rozmiarami oprawek, jest to współczynnik kadrowania i dlatego jest również nazywany „mnożnikiem ogniskowej” - nie mnoży ogniskowej danego obiektywu, ogniskowej dany obiektyw jest przez niego mnożony w celu uzyskania nowej ogniskowej potrzebnej do utworzenia równoważnego obrazu przy innym rozmiarze klatki.

#4
  0
Mike Sowsun
2018-04-04 03:40:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Jak współczynnik kadrowania wpływa na perspektywę?”

Film Super 35 ma zazwyczaj rozmiar klatki 24,89 mm x 18,66 mm, czyli jest mniejszy niż w przypadku aparatu fotograficznego FF (36 mm x 24 mm), ale większy niż aparat fotograficzny firmy Canon (22,5 mm x 15 mm) lub aparat fotograficzny firmy Nikon (24 mm x 16 mm).

Przy założeniu współczynnika proporcji 3: 2 dla zdjęć, ale wideo lustrzanką cyfrową wykorzystuje 16 : 9 i nie mam pewności co do dokładnego rozmiaru obrazu używanego w filmach 16: 9.

Rozmiar obrazu wideo i współczynnik kadrowania będą się znacznie zmieniać w zależności od aparatu i rozdzielczości. (Canon 5D Mk IV ma współczynnik przycięcia 1,74 podczas nagrywania filmów 4K)

Źródło obrazu enter image description here

W Ogólnie rzecz biorąc, jeśli używasz mniejszego czujnika obrazu (czujnika przycinania), musisz albo stać dalej z tyłu, albo użyć szerszego obiektywu (krótsza ogniskowa), aby uzyskać ten sam kadr.

Stanie dalej z tyłu zmieni perspektywę, ale używając szerszego obiektywu i stojąc bliżej, powinieneś być w stanie dopasować perspektywę.

Myślę, że w większości przypadków Super 35 i wideo APS-C są na tyle blisko, że przeciętny człowiek nie byłby w stanie stwierdzić różnicy.

#5
  0
Alan Marcus
2018-04-04 20:53:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Perspektywa aparatu - bardziej niż myślisz:

Najpierw kwalifikacja - Poza wyjątkowymi okolicznościami, właściwa (poprawna) perspektywa nie ma znaczenia dla większości wykonywanych zdjęć. Jednak to właściwość perspektywy dwuwymiarowego obrazu pozwala widzowi na dokonywanie ocen dotyczących obejmowanych odległości. Dla niektórych wyobrażeń niezbędna jest poprawna lub prawie poprawna perspektywa. Mówimy o naukowym obrazowaniu i pochlebnym wyobrażaniu twarzy itp.

Właściwa perspektywa: Jeśli patrzysz przez okno na panoramę, możesz narysować ołówkiem woskowym kontury przedmiotów na szybie. Taki ślad zdradza „poprawną” lub „ludzką perspektywę”. Możemy powielić ten pogląd, jeśli zastąpimy ludzkie oko kamerą. Nie ma znaczenia, jaki rozmiar (format) aparat lub jaka kombinacja ogniskowych obiektywów jest używana.

Możemy obejrzeć to zdjęcie, ponieważ zapewni ono „prawidłową” perspektywę, jeśli będzie oglądane w tym samym rozmiarze (odbitka kontaktowa lub obraz o takim samym rozmiarze jak chip), z odległości równej ogniskowej ujęcia obiektyw. W dzisiejszych czasach taka odległość widzenia jest problematyczna, ponieważ nasze aparaty wykonują miniaturowe obrazy, a używana ogniskowa jest prawdopodobnie mniejsza niż nasza naturalna odległość odczytu. Dlatego jest prawdopodobne, że wynikowy obraz zostanie powiększony. Załóżmy, że powiększamy do 8 x 12 cali do oglądania. Będzie to wymagało powiększenia 8 ½ X, jeśli kamera ma pełnoklatkowy obiektyw 35 mm. Jeśli aparat jest kompaktowym aparatem cyfrowym (APS), wymagane powiększenie będzie wynosić 12 X. Innymi słowy, każdy inny rozmiar formatu określa powiększenie wymagane do uzyskania ostatecznego rozmiaru wyświetlanego obrazu.

Teraz wróć do „prawidłowej” perspektywy: jeśli obraz z kamery nie jest powiększony i oglądany z odległości równej ogniskowej obiektywu, z którego wykonano zdjęcie, uzyskana perspektywa jest „poprawna”. W przypadku powiększenia musimy zrewidować odległość oglądania w oparciu o zastosowane powiększenie. Załóżmy, że obiektyw 50 mm jest zamontowany na pełnej klatce, a obraz 8 X 12 jest wyświetlany po powiększeniu obrazu z kamery 8,5X. Teraz odległość oglądania wynosi 8,5 X 50 mm = 425 mm = 17 cali. Jeśli te warunki zostaną spełnione, widzowi zostanie przedstawiona „właściwa” perspektywa.

Załóżmy, że ten sam widok jest sfotografowany przy użyciu kompaktowego aparatu cyfrowego z zamontowanym obiektywem 30 mm. Powiększenie umożliwiające uzyskanie obrazu 8 X 12 wynosi 12X. Odległość oglądania zapewniająca „prawidłową” perspektywę to 33 X 12 = 396 mm = 16 cali.

Konkluzja: Nie ma znaczenia, jaki format lub jaka ogniskowa jest pod warunkiem, że obraz jest oglądany z odległości równej ogniskowej obiektywu biorącego udział pomnożonej przez stopień powiększenia.

Kluczowy punkt: większość obrazów jest oglądanych z odległości mniej więcej równej ich przekątnej. Fakt ten jest brany pod uwagę przez branżowy zwyczaj przypisywania „normalnej” ogniskowej do formatu opartego o miarę przekątnej. Dla pełnej klatki wartość ta wynosi 45 mm, ale zwykle zaokrąglana jest do 50 mm dla przekonania. W przypadku kompaktowych aparatów cyfrowych (APS) wartość ta wynosi około 33 mm

Ostatnia uwaga: na przestrzeni lat rozmiary aparatów zmniejszyły się z powodu ulepszeń technologicznych w czujnikach kliszy i obrazach. Ten trend będzie kontynuowany. Ogniskowa wysyłanego obiektywu również uległa proporcjonalnemu zmniejszeniu. Zatem ostateczna perspektywa obrazu to przeplatanie się rozmiaru formatu, ogniskowej, odległości oglądania i powiększenia w celu stworzenia obrazu, który będzie oglądany.

To piękna odpowiedź ... jednak ... cytując z mojej własnej odpowiedzi * „Kiedy zacząłem fotografować, zajęło mi to wieki, ponieważ ludzie mają tendencję do wyjaśniania tego za pomocą dużej ilości matematyki lub w pewien sposób ma to sens, jeśli już zrozumiesz zasadę, ale nie wcześniej ”. *
@ Tetsujin - Ogniskowa - Rozmiar formatu --- Odległość obiektu - Odległość oglądania - Powiększenie - i tym podobne, są oparte na odległości. Odległość jest oparta na liczbach. Manipulowanie liczbami to matematyka. Wydaje mi się, że aby wyjaśnić perspektywę, musimy wrócić do matematyki.
... co niestety sprawia, że ​​jest to niezrozumiałe dla początkującego [i dla mnie, ponieważ moje umiejętności arytmetyczne są słabe w porównaniu z moim językiem lub geoprzestrzenią]
@ Tetsujin - Perspektywa wizualizowana na dwuwymiarowym obrazie jest złożona. Mamy. Perspektywa liniowa b. Perspektywa nakładania się c. Perspektywa głębi ostrości d. Perspektywa postrzegana przez oświetlenie e. Perspektywa zmieniona atmosferą f. Perspektywa zmieniona przez kolor g. Perspektywa zmieniona przez Parallax f. Perspektywa ruchu g. Odległość obiektu h. Perspektywa zmieniona ogniskową itp.
i tu oskarżenie spoczywa, milordzie;)
#6
  0
Michael C
2018-04-04 22:39:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie.

PERSPEKTYWA ZAWSZE DOTYCZY POŁOŻENIA KAMERY W ODNIESIENIU DO TEMATÓW WIDOCZNYCH W POLU WIDZENIA. NIGDY NIE CHODZI O OBIEKTYW, ROZMIAR CZUJNIKA ANI Cokolwiek innego.

O ile rozumiem, aby sfotografować ten sam obraz aparatem APS-C, co aparatem Super 35, trzeba użyć szerszego obiektywu, przy czym potrzebna ogniskowa zależy od współczynnika przycięcia. Jednak użycie szerszego obiektywu wpłynęłoby na to, jak postrzegana jest głębia, np. obiekty w tle pojawiają się dalej niż przy zastosowaniu dłuższego obiektywu. Więc to nie spowodowałoby „tego samego” obrazu. Czy to prawda?

NIE, NIE JEST. JEŚLI KAMERA JEST W TYM SAMYM POŁOŻENIU, MAJĄ TEN SAMĄ PERSPEKTYWĘ. PERIOD. ¹

Części sceny widoczne na jednym obrazie będą widoczne na drugim. Części sceny ukryte przez inne obiekty w scenie będą nadal ukryte przez te inne obiekty. Dzieje się tak, ponieważ linie od kamery do każdego obiektu są zawsze takie same i zawsze są proste. To, co może się zmienić, to sposób, w jaki obiekty te są rzutowane przez soczewkę, co wpłynie na kształt tych obiektów rzutowanych na płaszczyznę ogniskową, ale te same części każdego obiektu będą widoczne, a te same części nie będą widoczne, dopóki kamera i obiekty są w tej samej pozycji. Oto czym jest perspektywa !

Jakakolwiek różnica między dwoma obrazami wykonanymi różnymi obiektywami wykonanymi z tej samej pozycji iz tym samym polem widzenia NIE będzie wynikać z różnic w perspektywie. Będą one spowodowane różnicami między dwoma soczewkami pod względem rzutowania geometrycznego, spowodowanych sposobem, w jaki każda soczewka załamuje przechodzące przez nią światło, różną rozdzielczością absolutną dwóch systemów obiektywu / kamery, przez różnica w barwie i przepuszczalności światła między dwoma systemami aparatu / obiektywu itp. Ale nie będzie różnicy w perspektywie, jeśli oba zdjęcia zostaną zrobione z dokładnie tej samej pozycji.

Różnica między zdjęciem wykonanym obiektywem typu rybie oko 8 mm a obrazem wykonanym obiektywem prostoliniowym 8 mm nie stanowi różnicy w perspektywie , jeśli oba zdjęcia zostały zrobione z tej samej pozycji fotografowania. Jest to różnica w geometrii rzutowania świata 3D na czujnik 2D (lub film). Jeśli są tam dwa obiekty z częścią jednego obiektu przed częścią innego obiektu, o ile fotografujesz z tego samego miejsca, dokładnie te same części tylnego obiektu będą widoczne i dokładnie te same części tylnego obiektu zostaną zakryte przez bliższy obiekt . Tym jest perspektywa !

Różnica w tym, jak te dwa obiekty są inaczej ukształtowana na dwóch zdjęciach nie jest jedną z perspektywy , jest jedną z geometrii rzutu . Dwie zupełnie różne rzeczy. Zniekształcenie perspektywy jest wynikiem pozycji strzeleckiej. Zniekształcenie geometryczne jest wynikiem różnych sposobów, w jakie różne soczewki rzutują tę samą perspektywę na płaski czujnik obrazu lub kawałek filmu.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz tę odpowiedź na inne, ale powiązane pytanie: Czy jest różnica między zrobieniem dalekiego zdjęcia obiektywem 50 mm a zbliżeniem z bliska obiektywem 35 mm?
Zobacz także ta odpowiedź na: Czy odpowiednik szerokiego kąta w obrazie z czujnika przycięcia przekrzywia?

Perspektywa zależy tylko od odległości fotografowania - zarówno odległości od aparatu do obiektu, jak i odległości od aparatu do pierwszego planu / tła, a także od stosunków między nimi wszystkimi. Jeśli robisz zdjęcia z tej samej odległości za pomocą dwóch różnych rozmiarów czujników lub różnych ogniskowych i przycinasz szersze ujęcie, aby dopasować je do węższego kąta widzenia, perspektywa jest identyczna .

Jeśli robisz zdjęcia z tej samej pozycji obydwoma aparatami, weź aparat Super 35 i przytnij go do tego samego kąta widzenia matrycy APS-C, aby uzyskać prawie taki sam obraz, poza różnicami w jakość optyczna między dwoma czujnikami i rozdzielczość utracona podczas kadrowania.

Ale nawet jeśli robisz to tym samym aparatem, fotografowanie z innej odległości da inną perspektywę. Dzieje się tak, ponieważ odległość fotografowania jest jedyną rzeczą, która decyduje o perspektywie. Ogniskowa i rozmiar czujnika określają następnie kąt widzenia i kadrowanie z tej odległości fotografowania. Tak więc tworzenie kopii zapasowej za pomocą czujnika przycinania w celu uzyskania takiego samego kadrowania obiektu, jak w przypadku większego czujnika przy mniejszej odległości fotografowania, również daje inną perspektywę: względne rozmiary i kształty przedmiotów bliżej i dalej od aparatu ulegną przesunięciu jak zmienia się stosunek odległości różnych elementów do aparatu.


Prawa autorskie do zdjęć 2007 SharkD, na licencji CC-BY-SA 3.0

Oto ekstremalny przykład wpływu różnic w odległości fotografowania przy użyciu różnych ogniskowych w celu uzyskania tego samego kadrowania z różnych odległości. Zmiana perspektywy wynika ze zmiany odległości fotografowania i różnych stosunków odległości między różnymi elementami sceny a aparatem, gdy aparat porusza się do przodu i do tyłu, aby zachować kadrowanie obiektu przy różnych ogniskowych.

https://imgur.com/XBIOEvZ

W jaki sposób możemy zapewnić, że zostanie uchwycony równoważny obraz, zarówno pod względem pola widzenia, jak i perspektywy?

Fotografuj z dokładnie tej samej pozycji, używając kombinacji obiektyw + aparat, która daje to samo kąt widzenia. To takie proste. Jeśli chcesz uzyskać taką samą głębię ostrości, zastosuj również stosunek rozmiarów czujnika / ogniskowych obiektywu do użytej liczby przysłony.

¹ Powód, dla którego myślimy szersza ogniskowa powoduje, że obiekty w tle są mniejsze niż byłyby, gdybyśmy użyli obiektywu o dłuższej ogniskowej, ponieważ gdy używamy szerszego obiektywu, przybliżamy się do obiektu . Zmienia to stosunek odległości kamera-obiekt i odległość kamery-tło. Jeśli filmujemy obiekt z odległości 15 stóp, a tło znajduje się kolejne 15 stóp za obiektem, stosunek odległości od aparatu wynosi 1: 2 (15 stóp / 30 stóp). Jeśli użyjemy szerszego obiektywu i przejdziemy na odległość 5 stóp od obiektu, współczynnik wynosi teraz 1: 4 (5 stóp / 20 stóp).

Aby uzyskać więcej powiązanych informacji, zobacz: Dlaczego musisz zmienić swoje położenie, a nie tylko ogniskową, aby wpłynąć na perspektywę?
Jaka jest różnica między zniekształceniem perspektywy a zniekształceniem beczkowatym lub poduszkowatym? Czy jest różnica między robieniem dalekiego zdjęcia obiektywem 50 mm a zbliżeniem zdjęcia obiektywem 35 mm?
Czy odpowiednik szerokokątny w obrazie z czujnika przycinania przekrzywia?
Ogniskowa na pełnoklatkowych i przyciętych czujnikach
Czy teleobiektyw może mieć szerokie pole widzenia?
Jaka jest ogniskowa zmienić perspektywę?
Dlaczego tło na jednym z tych zdjęć jest większe i bardziej rozmyte?
Co tak naprawdę oznacza, że ​​teleobiektywy „spłaszczają” sceny?

Obalanie mitów: ogniskowa perspektywa &To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...