Pytanie:
Czy lustrzanka cyfrowa jest koniecznością podczas nauki?
Slavo
2010-09-08 19:23:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zaczynam się uczyć, jak strzelać. Do tej pory korzystałem tylko z kamer typu „wskaż i strzelaj”, głównie z ustawieniami automatycznymi. Uważam, że istnieją zasadniczo trzy klasy aparatów sprzedawanych przez głównych producentów:

  1. Wyceluj i fotografuj: dla tych, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z fotografią
  2. Zaawansowane: (seria G firmy Canon lub LX firmy Panasonic) - niektóre ustawienia, ale brak pełnej elastyczności
  3. SLR : „prawdziwa okazja”

Moje pytanie brzmi: jeśli chcę nauczyć się robić dobre zdjęcia, czy mogę zacząć od aparatu z 2. kategoria, zamiast lustrzanki? Nadal są opcje ręcznego ustawiania czułości ISO, przysłony i czasu otwarcia migawki w tych modelach, po prostu nie rozumiem, jak ich brakuje i czy przeszkadzałyby mi w nauce.

Zobacz też [Czy poza kosztami są jakieś wady aparatu prosumenckiego dla początkujących?] (Http://photo.stackexchange.com/q/5883/1943)
Pięć odpowiedzi:
#1
+9
Alan
2010-09-09 00:44:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie. Lustrzanka nie jest koniecznością podczas nauki fotografii.

W rzeczywistości powiedziałbym nawet, że lustrzanka może być prawdziwą przeszkodą. Jest tak wiele elementów sterujących i funkcji, że może to być przytłaczające, a wydawanie 500 USD + na zestaw aparatu i obracanie złych zdjęć jest dość zniechęcające. Do tego stopnia, że ​​może zechcesz wrócić do pełnego trybu automatycznego.

Kamera to narzędzie. Nic więcej. Zalety posiadania pełnej instrukcji zostały wyjaśnione w innych odpowiedziach, ale znajomość technicznych szczegółów izo / przysłony / migawki jest styczna do tego, czego chcesz się nauczyć: jak robić dobre zdjęcia.

Podstawami dobrej fotografii są kompozycja, temat i oświetlenie. Tego wszystkiego możesz się nauczyć bez aparatu z ręcznym sterowaniem. Chociaż nie uważam się za dobrego fotografa, często ludzie pytają mnie, jak mogę robić ładne zdjęcia moim iPhonem.

Nie odważyłbym się również powiedzieć, że „wyceluj i strzelaj” nie jest dla ludzi, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z fotografią. Znam kilku fotografów (w tym mnie), którzy używają aparatów typu „wskaż i fotografuj” w miejscach, w których lustrzanka nie ma sensu.

Moja rada dla każdego, kto ma pytania dotyczące związku między aparatami a dobrą fotografią sprawdź wyszukiwarkę kamer flickr.

http://www.flickr.com/cameras/apple/iphone_3gs/

#2
+8
chills42
2010-09-08 20:04:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lustrzanka nie jest wymagana. W rzeczywistości wysoki punkt końcowy i strzelanie nie są nawet wymagane , ale albo ułatwiają ten proces.

PowerShot SX20 IS lub PowerShot G11 to dwa niezwykle dobre aparaty do wycinania i robienia zdjęć, i oba mają większość funkcji dostępnych w podstawowej lustrzance cyfrowej.

Główne cechy, które stanowią punkt końcowy i fotografują przegapią większe czujniki i wymienne obiektywy:

  • wymienne obiektywy - Możliwości, które pojawiają się wraz z możliwością zmiany obiektywu, są prawie nieograniczone. W rzeczywistości, gdy przejdziesz do lustrzanki, soczewki są ważniejsze niż ciało. (Należy pamiętać, że są teraz dostępne aparaty inne niż lustrzanki z możliwością zmiany obiektywów, takie jak modele mikro-cztery trzecie)
  • większy czujnik - czujnik aparatu w celowniku jest znacznie mniejszy co ogranicza rozmiar poszczególnych pikseli, zmniejszając nasycenie kolorów i zwiększając szum. Różnice w rozmiarze można zobaczyć na poniższym obrazku. Czujnik wyceluj i strzelaj na ogół w zakresie 1 / 2,5 - 1 / 1,6.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

Poza tym, jak jeśli masz możliwość korzystania z niektórych funkcji ręcznych, powinieneś być w stanie wiele się nauczyć, a aparat będzie znacznie mniej ograniczał niż niższy punkt końcowy i fotografowanie.

W szczególności chcesz aparat z opcjami P (Program), Av (Priorytet przysłony), Tv (Priorytet migawki) i M (Ręczny) „Tryby fotografowania”. To są tryby, w których naprawdę możesz kontrolować ekspozycję.

Tryby Av i Tv nie zapewniają pełnej kontroli. Możesz wybrać przysłonę lub prędkość, ale aparat wybiera inny parametr, tak aby wynik był średnio szary. Aparat ma tutaj ostatnie słowo. Podręcznik to droga do zrobienia. (zobacz też moją odpowiedź)
Nie powiedziałem, że Av czy Tv dają Ci ** pełną ** kontrolę, tylko że chcesz je mieć. W niektórych sytuacjach aparat powinien wykonać część pracy. Różnica polega na tym, że w Av lub Tv dajesz mu kontrolę tylko nad określonymi obszarami trójkąta ekspozycji.
#3
+4
Guffa
2010-09-08 20:01:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zależy to dokładnie od tego, czego chcesz się nauczyć.

Jeśli chcesz poznać wszystkie aspekty fotografii, potrzebujesz aparatu, nad którym możesz w pełni kontrolować. Niektóre aspekty są jednak łatwiejsze do nauczenia, jeśli nie musisz zawracać sobie głowy wieloma ustawieniami.

Kamery niskiej jakości typu point-and-hop, np. Lomo został użyty jako czynnik ograniczający, aby usunąć większość technicznych aspektów fotografii, zamiast tego skupić się na kreatywnej części procesu.

Dlaczego głos przeciw? Jeśli nie wyjaśnisz, co Twoim zdaniem jest złe, nie poprawisz odpowiedzi.
#4
+3
Bossykena
2010-09-09 01:15:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zacząłem od zaawansowanego P&S, a kilka lat temu przeniosłem się na lustrzankę, kiedy P&S zmarł. Dwa aspekty, w których zauważyłem ogromną poprawę w przypadku lustrzanki:

  • Fotografowanie w słabym świetle. Lampa błyskowa, nawet ta wbudowana, działa znacznie lepiej. I nawet bez lampy błyskowej mogę uzyskać znacznie większą przysłonę przy słabym oświetleniu obiektywem, na co mój poprzedni aparat nie pozwalał.

  • Głębia ostrości. Nawet przy największej aperturze w moim P&S nie mogłem uzyskać ładnego rozmytego tła, nawet jeśli przestrzegałem wszystkich zasad. Inni mogą to lepiej wyjaśnić, ale ma to związek z rozmiarem czujnika.

To powiedziawszy, P&S pozwoliło mi poznać wszystkie podstawy fotografii i uzyskałem z tego wiele doskonałych ujęć.

#5
+2
stevenvh
2010-09-08 20:42:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

IMO aparat z ręcznym sterowaniem jest ważniejszy niż lustrzanka: sterowanie ręczne oznacza ręczne ustawienia ekspozycji (przysłona i prędkość), a jeśli to możliwe, także ręczne ustawianie ostrości, chociaż to drugie często nie występuje w lustrzankach innych niż lustrzanki. Wadą ustawień automatycznych jest to, że polegasz na tym, że aparat wie, co robi, co jest naprawdę nonsensem: aparat niczego nie „ wie ”.

edytuj
Jeden przykład, w którym nie można w pełni zaufać aparatowi: aparat uważa, że ​​cały świat jest w odcieniu szarości (wartość wybrana, ponieważ tak występują często w naturze. Na przykład liście są średnio szare). Jednak jest wiele sytuacji, w których światło jest inne, ciemniejsze lub jaśniejsze. W takich przypadkach fotograf musi zmienić ustawienie przysłony aparatu.

Przysłona to tylko jedna część ekspozycji, więc nie jest to jedyny sposób na dostosowanie całkowitej ekspozycji. Często istnieje ustawienie „kompensacji ekspozycji”, które pozwala na ogólną regulację jasności nawet w trybie automatycznym.
Dokładnie. Kompensacja ekspozycji jest sposobem korygowania tego, co aparat powinien robić.
Ponadto sprytne użycie blokady automatycznej ekspozycji może przynieść dobre rezultaty w pośpiechu. Po prostu naświetl coś w odcieniu szarości, zmień kompozycję, ustaw ostrość i zrób zdjęcie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...