Pytanie:
Jeśli używam tylko jednego punktu skupienia, czy robię to źle?
Arseni Mourzenko
2014-07-17 23:26:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

O ile nie muszę fotografować poruszającej się osoby lub obiektu, ustawiam aparat tak, aby używał tylko jednego punktu ostrości pośrodku.

Wydaje się to bardziej naturalne i tak łatwe: kiedy muszę skupić się na czymś, co nie znajduje się pośrodku zdjęcia, zaczynam od skupienia się na tym, a następnie poruszam aparatem, aby zrobić zdjęcie. Robiąc inaczej, nie udało mi się uchwycić wielu chwil, ponieważ aparat zdecydował się ustawić ostrość w innym miejscu.

Z drugiej strony:

  • Mój Nikon D7000 ma 39 punktów ostrości, a nowsze i droższe aparaty mają jeszcze więcej. Ponadto ustawienia fabryczne mają na celu utrzymanie aktywnych wszystkich dostępnych punktów ostrości, w tym, jak sądzę, w profesjonalnych aparatach, takich jak Nikon D4.

  • Często widzę, jak ludzie robią recenzje lustrzanek cyfrowych, zachowując wszystkie punkty ostrości są aktywne.

  • Ken Rockwell sugeruje zachowanie domyślnych ustawień autofokusa, podkreślając fakt, że aparat bardzo dobrze określa, który punkt powinien być używany do ustawiania ostrości.

Czy źle zrozumiałem, jak prawidłowo używać wszystkich ustawień punktów autofokusa? Co mogłoby wyjaśnić, że znacznie łatwiej jest mi używać pojedynczego punktu skupienia, podczas gdy nie jest to przypadek w przypadku wielu osób?

1. Należy pamiętać, że skupienie się na punkcie środkowym, a następnie przesunięcie aparatu może powodować problemy z dokładnością. 2. Należy pamiętać, że witryna internetowa Kena służy wyłącznie do celów rozrywkowych.
To jest to co robię. Nie mam pojęcia, dlaczego współczesne krzywki mają tak wiele punktów skupienia. Prawdą jest, że focus / recompose wprowadza niewielki błąd; ale jest to pomijalne, chyba że wykonujesz pracę z makrami.
Myślę, że oznaczone duplikaty wskazują, dlaczego ręcznie wybierasz alternatywny punkt ostrości - nie środkowy, gdzie to pytanie dotyczy umożliwienia aparatowi korzystania z wielu punktów ostrości i dokonywania wyboru?
Informacje na temat Kena Rockwella i rozrywki a faktów można znaleźć na stronie http://photo.stackexchange.com/questions/10980/are-equipment-reviews-from-websites-like-kenrockwell-com-and-bythom-com-reliable
Sześć odpowiedzi:
#1
+8
Michael C
2014-07-18 03:43:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nowoczesne systemy autofokusu są zaprojektowane z myślą o szerokiej gamie zastosowań związanych z fotografowaniem, które wymagają różnych sposobów korzystania z systemu autofokusa. To, który sposób jest dla Ciebie najlepszy, zależy od kilku czynników: Twojego przedmiotu, poziomu umiejętności i tego, która konfiguracja daje najbardziej spójne i dokładne wyniki dla określonej kombinacji aparatu i obiektywu, której używasz.

Tylko dlatego, że kamera zawiera punkty ostrości 9/19/39/57/61, nie oznacza, że ​​Ty lub ktokolwiek inny powinien zawsze używać ich wszystkich. W końcu tylko jedna odległość od aparatu może być ostra w danym momencie. To, co powinno kierować twoją decyzją, to wybór ustawień, które pozwolą ci uchwycić konkretny fotografowany obiekt z najdokładniejszymi i spójnymi rezultatami (od zdjęcia do zdjęcia).

Jeśli robisz statyczne zdjęcia obiekt, który nie znajduje się w środku kadru, najlepiej będzie, jeśli obraz jest już skomponowany, używając pojedynczego pola AF, które przypada na tę część kadru, na której ma być ustawiona ostrość. Jeśli strzelasz do ruchomych celów w szybkiej akcji, prawdopodobnie chcesz użyć wielu punktów w formie trybu AF-C / Servo, aby umożliwić aparatowi śledzenie obiektów poruszających się po kadrze.

Jeśli masz pewność, że potrafisz działać szybko i zdecydowanie, oraz dokładnie znasz dotykowe elementy sterujące aparatu (dzięki czemu możesz zmieniać ustawienia bez odrywania oka od wizjera), możesz użyć pojedynczego punktu i kontrolować, który punkt jest aktywny każdego zdjęcia podczas fotografowania.

Ogólnie rzecz biorąc, im lepiej rozumiesz, jak działa system ustawiania ostrości aparatu i im więcej nauczysz się go kontrolować, tym bardziej możesz kontrolować, na czym blokuje się system ustawiania ostrości, zamiast polegać na tryb automatyczny, który może, ale nie musi, odgadnąć, na czym chcesz się skupić.

Ustawianie ostrości i ponowne komponowanie działa dobrze w przypadku niektórych typów zdjęć, ale nie działa dobrze w przypadku innych. Niebezpieczeństwo związane z ustawieniem ostrości, a następnie ponowną kompozycją polega na tym, że odległość obiektu od źrenicy wejściowej obiektywu może się nieznacznie zmienić i skutkować nieznacznym brakiem ostrości, szczególnie w przypadku korzystania z szerokich otworów przysłony, które powodują małą głębię ostrości. Wiedza o tym, w jaki sposób i jak mocno przesunąć pierścień regulacji ostrości, aby skompensować taką sytuację w czasach, gdy większość aparatów łatwiej ustawiało ostrość na środku kadru, była cenną umiejętnością zdobytą dzięki praktyce i doświadczeniu.

Dlaczego liczba punktów ostrości nie jest tak ważna, jak dokładność / spójność punktów ostrości, zobacz Jaki jest wpływ liczby punktów krzyżowych na ostrość?

#2
+3
Olin Lathrop
2014-07-18 18:34:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie przejmuj się, używając pojedynczego punktu ostrości w środku. To właśnie robię przez większość czasu. Często główny punkt obrazu nie pojawia się pośrodku, a automatyczny system błędnie odgaduje, na czym powinien się skupić. Jeśli znajdziesz punkt, autofokus i zamrożenie, zmiana kadrowania i sekwencja kliknięć działają całkiem dobrze przez większość czasu.

Nie wstydź się przełączać na ręczne ustawianie ostrości w trudnych okolicznościach. Czasami może być łatwiej niż zmusić system autofokusu do robienia tego, co chcesz.

Ogólnie jednak doceniam to, że aparat może ustawić ostrość dla mnie szybciej niż ja.

Jest jeden wyjątek, w którym uważam, że ogniskowanie wielopunktowe jest bardzo przydatne, czyli podczas fotografowania szybkiej akcji, na przykład podczas zawodów sportowych. Tam obiekt znajduje się zwykle najbliżej kadru i potrzebujesz prędkości aparatu ustawiającego ostrość, aby w ogóle zrobić zdjęcie.

#3
+1
tenmiles
2014-07-17 23:42:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To, że masz kilka punktów skupienia, nie oznacza, że ​​musisz używać ich wszystkich jednocześnie. To i inne funkcje to tylko narzędzia pomagające w zrobieniu zdjęcia; używaj go tak, jak czujesz się najlepiej.

Osobiście rzadko używam niczego poza punktem centralnym i nigdy nie używam wszystkich punktów razem.

Pamiętaj, że każdy może powiedzieć wszystko w internecie, a niektórzy ludzie mogą być lepszym źródłem informacji niż inni. Chociaż mogę nie mieć reputacji dobrego źródła informacji, Ken Rockwell ma reputację złego źródła informacji. Samo w sobie nie oznacza to, że ma rację, czy nie, ale myśl krytycznie o tym, co mówią ludzie, i korzystaj z wielu źródeł, gdy to możliwe.

#4
+1
Guffa
2014-07-18 00:40:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zadaniem wielu punktów ostrości jest to, że aparat ma wykonać pracę za Ciebie. Chodzi o to, że nie powinieneś celować w obiekt, który powinien być ostry, aparat wykrywa to automatycznie.

Podobnie jak w przypadku większości systemów automatycznych, nie działa przez cały czas. Więcej punktów ostrości oznacza, że ​​jest lepiej, ale nigdy nie jest idealnie. Oznacza to, że nadal musisz sprawdzić, którego punktu ostrości aparat wybrał, ponieważ zły wybór najprawdopodobniej sprawiłby, że obraz byłby bezużyteczny. Jeśli aparat wybrał źle, musisz zmienić ustawienia ostrości i zacząć od nowa, co oznacza, że ​​możesz przegapić ten moment.

Jest to kwestia porównania wygody przez większość czasu z niedogodnościami, kiedy zawodzi, a to, co czujesz, działa najlepiej dla Ciebie.

Tak jak Ty, używam jednego punktu skupienia. Uważaj jednak na moment pomiaru ekspozycji. Jeśli to możliwe, chciałbyś użyć jednego przycisku tylko do ustawiania ostrości i mierzenia ekspozycji, gdy skomponowałeś obraz. Jeśli ekspozycja jest mierzona podczas ustawiania ostrości, mogą na nią wpływać rzeczy, które są wtedy widoczne, ale nie na ostatecznym zdjęciu.

#5
+1
Russell McMahon
2014-07-18 12:40:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Preferencje są różne.
Osobiście uważam, że jest to o wiele wygodniejsze ORAZ większe prawdopodobieństwo osiągnięcia tego, co chcę, w dostępnym czasie, używając w większości przypadków tylko środkowego punktu ostrości.

Jak zauważyli ludzie, ponowne komponowanie zdjęć przez skupienie się na punkcie poza środkiem, a następnie przytrzymanie ustawienia ostrości i poruszanie aparatem może prowadzić do błędów w ustawianiu ostrości, gdy używane są duże przysłony, tak że głębia ostrości jest mała.

W takich przypadkach możesz chcieć

  • użyć wielu punktów ostrości lub

  • przesunąć pojedynczy punkt skupienia point lub

  • dowiedz się, jak to zrekompensować.

Prawie zawsze robię to drugie i prawie nigdy nie robię tego pierwszego.
Zamiast ustawiać ostrość ręcznie, łatwiej może być nieco przybliżyć się lub oddalić, aby zachować odległość.
To wymaga praktyki, podobnie jak większości innych rzeczy, które pozwalają na intuicyjne korzystanie z aparatu bez świadomego myślenia. Jeśli cenisz sobie bycie jednością ze swoim aparatem, to taka praktyka jest pracą z miłością :-).

Niektóre aparaty mają funkcje, które pomagają w dostrajaniu lub sprawdzaniu ostrości.
np. Niektóre aparaty Sony SLT mają „wyostrzanie ostrości”, które podkreśla ostre obszary obrazu, gdy aparat jest w trybie ręcznego ustawiania ostrości. Używając af, a następnie przytrzymując przycisk MF / AF, możesz przełączyć aparat w tryb MF i natychmiast zobaczyć ostre obszary. Możesz również użyć tego do ręcznej regulacji ostrości lub użycia ogniskowania stopą (jak zoom stopą, ale inne) do precyzyjnego dostrojenia ostrości w razie potrzeby.
To, czy dany aparat ma przydatne funkcje, takie jak ta, zależy od producenta i modelu.

#6
  0
MikeV
2014-08-05 02:22:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Korzystanie ze środkowego punktu ostrości z pewnością zawsze zapewni ładne, czyste i ostre ostrość. W przypadku wielu aparatów wielokrotnie stwierdzałem, że ze względu na krzywiznę obiektywu optymalnym punktem ostrości jest zawsze ten centralny.

Jeśli szukasz idealnej, wyraźnej ostrości, użyj centralnego punktu a następnie w razie potrzeby skomponuj ujęcie.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...