Pytanie:
Jak dokładnie uchwycić kolor światła słonecznego na ścianie?
Vaddadi Kartick
2014-09-12 17:59:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Znalazłem na ścianie jaskrawo żółty obszar światła słonecznego i chciałem uchwycić ten kolor.

Zrobiłem zdjęcie z automatycznym balansem bieli na moim NEX-5R:

enter image description here

Światło słoneczne na tym zdjęciu nie jest wystarczająco żółte, więc przełączyłem się na niestandardowy balans bieli. Trzymałem szarą kartę w scenie, ustawiłem aparat tak, aby używał jej jako neutralnego punktu odniesienia i zrobiłem zdjęcie z tymi ustawieniami balansu bieli. Niestety, to pogorszyło sytuację, a nie lepsze:

enter image description here

Aby to sprawdzić, ustawiłem WB w Lightroomie, używając narzędzia selektora i używając szarej karty jako odniesienia punkt, ale to nie pomogło:

enter image description here

Pod pewnym względem jest to dobry wynik, ponieważ potwierdza, że ​​niestandardowa implementacja WB aparatu działa poprawnie (lub raczej tak poprawnie, jak Lightroom). Ale to nie pomaga mi osiągnąć celu, którym jest dokładne uchwycenie żółtego koloru światła słonecznego.

Domyślam się, dlaczego tak się dzieje, ponieważ skoro szara karta była trzymana w słońcu, żółcień światła słonecznego jest uważana za neutralną i dlatego jest eliminowana przez implementację WB, co skutkuje chłodniejszym obrazem. Innymi słowy, to jest cały punkt balansu bieli - zniwelowanie wpływu światła słonecznego i dokładne uchwycenie koloru ściany, który jest bliższy bieli niż żółci. Więc dobrze, że wszystko działa tak, jak powinno.

Jak więc mam uchwycić kolor samego światła słonecznego?

I czy jest jakiś sposób, aby to naprawić ten obraz, aby osiągnąć ten cel, czy jest już za późno?


Aby odpowiedzieć na kilka pytań:

 1. Już robię zdjęcia RAW.
 2. Wypróbowałem wszystkie gotowe ustawienia balansu bieli w aparacie.
 3. Próbowałem użyć ustawienia „automatycznego” balansu bieli w Lightroomie.
 4. Próbowałem ustawić balans bieli za pomocą szarej karty, gdy jest pochmurno na zewnątrz, a następnie zrobienie zdjęcia z tymi ustawieniami światła słonecznego na ścianie (tak, to w czasie złotej godziny).
 5. Pomysł dostosowania suwaka Lightrooma tak, aby wyglądał naturalnie, jest problematyczny, ponieważ nie pamiętam już dokładnie koloru światła słonecznego do czasu importowania zdjęcia do Lightroom.
 6. Próbowałem zrobić kilkanaście zdjęć w aparacie z różnymi temperaturami kolorów, sprawdzanie ich wyglądu, wypróbowywanie innych ustawień itd., zasadniczo wykonując wyszukiwanie binarne w celu zawężenia odpowiedniej temperatury kolorów. Jest to powolne i żmudne, a światło może się zmieniać w połowie procesu i jest podatne na błędy: prawdopodobnie kadrowanie, pomiar lub inne ustawienia będą się różnić między zdjęciami.
 7. Wygląda na to, że mój aparat (Sony NEX-5R) nie pozwala na edycję zdjęcia po jego zrobieniu poprzez zmianę temperatury barwowej. Byłoby idealnie.

Na marginesie próbowałem użyć mojego iPhone'a, który uchwycił żółty kolor dokładniej niż NEX, ale nadal nie jest wystarczająco żółty:

enter image description here

Koniecznie spróbuj tego, co zasugerowałem. Inne odpowiedzi oferują wiele przydatnych w ogólnym zarysie WB, ale pan Sony dostarczył naprawdę bardzo ładną metodę oszukiwania. Spróbuj, spodoba ci się.
Kartick - Jestem raczej zaskoczony, że nikt nie skomentował mojej odpowiedzi, która wydaje się być idealna dla Twojego konkretnego aparatu. Chciałbym usłyszeć, jak dobrze spełnia to, czego chcesz. Na moim A77 Sony, a może na twoim?, Możesz dodać parę filtrów do większości ustawień balansu kolorów. Na przykład wybierasz białe światło dzienne (często dobre), a następnie „wybierasz” dodatkowe zielono-magenta lub czerwono-cyjan, zgodnie z życzeniem.
Przeczytaj stronę 134 w podręczniku NEX5R, cytowanym w moim pytaniu. Mówi, że kamera ma podgląd WYSIWYG i można go włączyć / wyłączyć za pomocą ustawienia „efekt ustawień”. Czy próbowałeś też tego, co zasugerowałem - nie wynika to jasno z tego, co napisałeś do tej pory, że masz (ale być może). Jest to dodatek do standardowego balansu bieli. To plus WYSIWYG powinno robić, co chcesz. Brzmi tak samo, jak na moim A77, który z pewnością to zrobi.
Masz rację. Brakowało mi tej opcji. Ostatnie pytanie: czy mogę założyć, że LCD aparatu będzie kalibrowany? Jeśli nie, całe to ćwiczenie byłoby niedoskonałe.
EVF jest lepszy niż LCD pod względem rozdzielczości. Nie wiem, czy istnieje certyfikowana lub profilowana zdolność kalibracji kolorów, ale balans bieli WYSIWYG uważam za niezwykle przydatny i daje wynik, który w dużej mierze spełnia oczekiwania. np. w ostatni weekend fotografowałem wesele. Różne oświetlenie w miejscach spotkań i jadalni. Obaj ustawiłem własne ustawienie balansu bieli dla głównego oświetlenia sali i użyłem ustawienia balansu bieli „w locie” dla stołów / grup / głośników itp. Głównie automatyczne WB wystarczające do tego, ale także przewijałem dostępne ustawienia wstępne na EVF lub LCD, aby zobaczyć, które działały Najlepsza. Wyniki akceptowalne.
Wiesz, że to, co widzisz na ekranie, zależy od kalibracji ekranu ORAZ kalibracji kamery, prawda? W każdym razie może się to wydawać oczywiste, ale używałbym narzędzia do sprawdzania koloru dla koloru i ręcznie ustawionej temperatury Kelvina dla balansu bieli.
Tak, dlatego zapytałem, czy mogę założyć, że LCD i EVF są skalibrowane fabrycznie, biorąc pod uwagę, że będą używane do fotografii.
Osiem odpowiedzi:
#1
+10
JenSCDC
2014-09-12 18:17:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W takim przypadku nie powinieneś w ogóle używać szarej karty. Szare karty (i powiązane urządzenia i karty) są używane jako punkt odniesienia, aby uzyskać neutralny kolor obrazu, tak jak pokazują twoje drugie dwa obrazy, ale nie chcesz neutralnego, chcesz ciepła.

Co co musisz zrobić, to zmienić temperaturę barwową i / lub nasycenie podczas przetwarzania końcowego; zmiany temperatury barwowej najlepiej wykonywać, jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW, chociaż można je wykonać w formacie jpeg.

Więc na tym zdjęciu zacznę od pierwszej wersji i użyję kombinacji niestandardowego balansu kolorów oraz żywiołowość i / lub nasycenie, aby wyglądało tak, jakbyś je zapamiętał.

Jeśli chcesz to zrobić w aparacie, będziesz musiał po prostu pobawić się niestandardowymi ustawieniami balansu bieli; Zacząłbym od ustawienia „Światło dzienne” i od tego momentu. Braketing WB nie zaszkodziłby.

Dzięki, Andy, złapałeś mnie w trakcie montażu. Tak, rozumiem, że tak działa WB. Problem z twoją sugestią polega na tym, że a) mogę nie mieć w tym czasie komputera, powiedzmy, że jestem poza domem, lub mogę nie mieć czasu na zaimportowanie obrazu, b) nie będę w stanie zapamiętać koloruj dokładnie, aby zrobić to później. c) Nie chcę tutaj dokonywać żadnych twórczych osądów, powiedzmy przesuwanie nasycenia lub innych ustawień. Chcę tylko, aby aparat dokładnie uchwycił kolor.
Następnie ustaw w aparacie balans bieli na „Pochmurno” lub „Cień”. Lub strzelaj na surowo i nie musisz się tym martwić, a także różnymi innymi zaletami.
Dodałem zdanie o używaniu niestandardowego WB; czy tego szukasz?
@ElendilTheTall Już robię RAW, ale to nie pomaga, skoro ustawienie WB zapisane w pliku RAW jest złe i nie wiem na jaką wartość to zmienić.
@AndyBlankertz W jaki sposób pomógłby zakres WB? Robię zdjęcia w formacie RAW, ale w każdym razie problem polega na tym, że nie wiem, jakiej temperatury barwowej użyć, aby żółte światło słoneczne wyglądało tak samo, jak w prawdziwym życiu.
@KartickVaddadi zignoruje ustawienia zapisane w pliku RAW i dostosuj je w poście, aż będzie wyglądać tak, jak chcesz!
Zobacz pozycję (5) w zaktualizowanym pytaniu.
Kogo obchodzi, jak to wtedy wyglądało? Robisz zdjęcie w celach dokumentalnych? Po prostu dostosuj go, aż spodoba ci się, jak wygląda.
#2
+4
user32389
2014-09-13 01:27:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Problem polega w rzeczywistości na tym, że ani twoje oczy, ani aparat nie są w stanie uchwycić koloru. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie balansu bieli na „światło słoneczne” i przejście stamtąd.

Oto powód: kolor jest ciągiem długości fal, podobnie jak dźwięk jest ciągiem częstotliwości. Teraz ludzkie oko ma trzy różne rodzaje receptorów, które mają pewien ograniczony zakres długości fal, gdzie są mniej lub bardziej receptywne.

Można zmierzyć, jak te receptory reagują na luminofory i inne źródła kolorów w świetle emitujący wyświetlacz. Mogę więc powiedzieć: „Jeśli włączę czerwony do tej i tej wartości i zielony do tej i tej wartości, ten receptor w oku będzie reagował tak samo, jak wtedy, gdy był taki a taki duży procent białego światła słonecznego w pogodny dzień ”.

Jednak receptory aparatu mają różne krzywe czułości. Jeśli mam dane widmo, takie jak kula plazmowa o temperaturze 6000K, mogę porównać odpowiedzi. Żarówki mają podobnie szerokie spektrum jak światło słoneczne (chociaż odpowiada to niższej temperaturze, co daje "cieplejsze" kolory niż białe), więc są całkiem przyjemne, jeśli chodzi o uzyskanie porównywalnych odpowiedzi kolorów. W przypadku materiałów o intensywnych kolorach współczynnik odbicia jako funkcja długości fali światła ma tendencję do gwałtownych zmian. Te ostre zmiany mają tendencję do zapadania w różnych miejscach krzywych czułości aparatów i ludzkich oczu. W rezultacie kolory są wyłączone.

Żarówki fluorescencyjne, lampy z parą metalu, lampy LED mają zwykle cętkowane widmo z ostrymi rysami. Nawet jeśli wygląda na biały, kolorowy materiał będzie miał tendencję do wywierania innego wrażenia na czujnikach aparatu lub na twoich oczach niż przy oświetleniu żarzącymi się źródłami światła.

Wrażliwość barwna pigmentów filmowych ma znacznie dłuższą historię niż czułość czujników elektronicznych i można mieszać pigmenty, aby lepiej zbliżyć się do ogólnych krzywych wrażliwości receptorów barwnych ludzkiego oka. Tak więc aparaty cyfrowe mają dużo czasu, zanim balans bieli może stać się tak dużym, jak „dlaczego miałbym się tym w ogóle przejmować?” podobnie jak w przypadku filmu (w zasadzie najważniejszym elementem balansu bieli był filtr nieba chroniący przed promieniowaniem UV).

Wracając do pierwotnego pytania: pierwotne odniesienie do źródła światła brzmiało „żarowe”, więc ustawienie „światła słonecznego” na balansie bieli jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ światło słoneczne w czasie fotografowania było żółtawe, nie chciałbyś się do tego dostosowywać. Przyjrzyj się ustawieniu „jasnego światła słonecznego” dla balansu bieli.

I módl się.

Dzięki, user32389. Zobacz zaktualizowane pytanie dotyczące tego.
#3
+2
PlasmaHH
2014-09-12 20:42:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Problem polega na tym, że - niezależnie od tego, czy robisz to w poście, czy w kamerze - nie masz odpowiedniego punktu, w którym możesz powiedzieć „hej, to jest neutralny kolor”. Aparat właściwie uchwycił kolor w informacjach z czujnika, po prostu proces wywoływania przebiegał nieco inaczej w przypadku obrazu komputerowego niż obrazu, który widziałeś.

Rezultatem jest to, co widzisz oczami oka i mózgu przetwarzających wpadające światło. A Twój mózg całkiem dobrze radzi sobie z równoważeniem bieli; w końcu to jeden z powodów, dla których potrzebujemy balansowania bieli w fotografii: oko widzi coś jako białe, ale czujnik nie i musimy powiedzieć systemowi konwersji.

Więc twoje oczy dostosowały się w ciągu dnia do określonych warunków oświetleniowych iw tym momencie spojrzałeś na plamkę światła i zdecydowałeś, że coś innego niż ściana jest ich punktem neutralnym. W zależności od tego, jak wygląda światło, prawdopodobnie jest nieco bardziej niebieskie. Tak więc problem polega na tym, że tylko Ty wiesz, jak to widziałeś, żaden czujnik nie może zobaczyć tego, co widzisz.

Ale jak to rozwiązać i sprawić, aby zdjęcie przypominało to, co widziałeś w najbliższy możliwy sposób? Wygląda na to, że zrobiłeś zdjęcie w pobliżu lub w „złotej godzinie”. Powinieneś zapoznać się z kilkoma technikami dotyczącymi tego zjawiska, które mogą ci pomóc. W przypadku podobnych warunków oświetleniowych mogłem czasami pomóc sobie odtworzyć warunki oświetleniowe (lub przynajmniej uzyskać dobry punkt balansu bieli, od którego można rozpocząć pracę) za pomocą

 • Ustawienie balansu bieli na jakieś ustawienie światła dziennego (w zależności od aparat może działać lepiej przy zachmurzeniu lub jasnym świetle słonecznym)
 • Ustaw ręcznie balans bieli wcześniej w ciągu dnia dla oświetlonego obszaru, który postrzegasz jako biały (sprawdź, czy ściana ma neutralną biel, a nie przebarwienie) . Używając tego, prawdopodobnie masz podobny balans bieli dla aparatu, jaki mają obecnie twoje oczy.
 • Użyj czegoś takiego jak to, aby znaleźć próbkę, która wygląda neutralnie dla Ciebie w żółtym świetle (upewnij się, że patrzysz na nie w otoczeniu wystarczającej ilości neutralnej bieli, aby móc lepiej ją dopasować).

Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że nie jest to problem związany z tym, że aparat nie jest w stanie dokładnie uchwycić koloru. Informacje o czujniku są tam i są poprawne (podaj lub weź trochę w zależności od czujnika i profili kalibracji). W twojej głowie dzieje się wiele zauważalnych odchyleń od białego światła. W złotej godzinie daj mózgowi chwilę na przystosowanie się do światła i rozejrzyj się. Kamera może uchwycić tylko wpadające światło, nie może uchwycić tego, co faktycznie widzisz.

Ponieważ celem jest odtworzenie sceny przetworzonej przez mózg, oto kilka punktów początkowych , aby móc lepiej wydobyć te informacje z mózgu. Użyj ich w lightroomie, aby wywołać swój surowy obraz i dostosuj go, aż będzie pasował do tego, co pamiętasz (upewnij się, że masz skalibrowany monitor, w przeciwnym razie całe to ćwiczenie jest dyskusyjne). Wywoływanie zdjęć jest zawsze procesem twórczym, a ludzie, którzy zawsze pozwalają na to aparatowi, po prostu ufają temu, kto zaprogramował aparat, że ten proces twórczy jest wystarczająco dobry.

Dzięki, PlasmaHH. Próbowałem wielu z tych rzeczy. Zobacz zaktualizowane pytanie.
#4
+2
Russell McMahon
2014-09-19 09:19:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie jest oczywiste, że ktokolwiek to przeczytał.

Jak więc mam uchwycić kolor samego światła słonecznego?

Twój aparat ma ustawienia specjalnie zaprojektowane do tego, co Ty chcesz.
Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a będziesz w stanie osiągnąć to, co chcesz.

Ta metoda może nie pasować do pewnego podzbioru purystów (jest odpowiednikiem starych filtrów WB Adjust PLUS), ale robi to, o co prosiłeś, używając narzędzia, które masz dostępne.


NEX5R ma tryb, w którym możesz zarówno dostosować balans bieli dla „temperatury barwowej”, jak i dodać (elektroniczny) kolorowy filtr . I możesz dostosować oba ustawienia podczas podglądu efektu na tylnym wyświetlaczu LCD.

Rozumiem, że 5R ma podgląd WYSIWYG * na wyświetlaczu LCD (z pewnością powinien). Jeśli nie, nadal możesz używać następnie przez iteracyjną regulację i próbę. Napiszę to tak, jakby był dostępny WYSIWYG.

Kamera ma tryb balansu bieli „Temperatura barwowa / Filtr”, który podczas korzystania z podglądu obrazu pozwalają dostosować ogólny efekt do tego, co chcesz zobaczyć (blisko).

Poniżej znajduje się zmodyfikowana wersja części strony 106 instrukcji Sony NEX5R

Podczas oglądania sceny na LCD

 1. MENU -> [Jasność / Kolor] -> [Balans bieli] -> [C.Temp./Filtr].

 2. Wybierz żądaną temperaturę barwową, obracając pokrętło sterowania lub dotykając żądanej pozycji na ekranie (tylko NEX-5R).

  Im wyższa liczba, im bardziej czerwonawy obraz, a im niższa liczba, tym bardziej niebieskawy obraz.

 3. Dostosuj temperaturę barwową, naciskając górną / dolną / prawą / lewą część pokrętło sterowania lub dotykając wykresu na ekranie (tylko NEX-5R)

Idź!

Dzięki, Russell. Niestety nie ma podglądu WYSIWYG - aby zobaczyć efekt ustawienia, trzeba zrobić zdjęcie. Proszę zapoznać się z uwagami w moim zaktualizowanym pytaniu, dlaczego wydaje się, że to nie rozwiązuje mojego problemu. Dzięki jeszcze raz.
#5
+1
user13451
2014-09-13 08:41:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Białe światło jest szczególnie problematyczną koncepcją, która staje się najbardziej widoczna w fotografii.

Dla mnie, kiedy to piszę, mam pokój oświetlony przez jakieś 60-watowe żarówki, a monitor komputera jest ustawiony na 3400K to przydatne rozszerzenie). A rzeczy, które uważam za białe, są białe. Jednak kilka godzin temu świeciło światło i monitor był ustawiony na 6500K. To szczególne rozszerzenie, którego używam, aby dostosować temperaturę barwową monitora do tego, jakie oświetlenie jest dostępne. Kiedy zmienia się z trybu dziennego na nocny, odbieram go jako nagle znacznie bardziej czerwony i ciepły ... chociaż cały czas jest „biały”.

Problem, który opisujesz polega na tym, że chcesz, aby temperatura barwowa światła słonecznego miała określony kolor. To wykonalne.

Dla użytkowników filmów (tak, wiem, że masz tam cyfrowy), użyłbyś filtra do regulacji temperatury barwowej. Są od bursztynowego do niebieskiego. Wielkość korekty mierzona jest w miredach - stopień odwrotności MIcro. Filtry 81 i 85 były używane do dodawania tej regulacji (podgrzewania jej), a filtry z serii 82 chłodziły (patrz liczba wratten) - aby uzyskać temperaturę barwową światła z powrotem do jakiej Twój film się spodziewał (5500K dla filmów przy świetle dziennym). Lee ma niezły kalkulator zmiany pogrążonej, jeśli chcesz zobaczyć, co można by zrobić w filmie.

Masz aparat cyfrowy. Możesz dostosować temperaturę barwową do swoich potrzeb. Jeśli skalibrujesz obraz za pomocą szarej karty, zidentyfikujesz dokładnie , co powinno być białe, a rzeczy oświetlane przez to źródło światła będą białe (zamiast innego koloru).

Jeśli chcesz, aby światło słoneczne było postrzegane jako ciepłe światło, musisz ustawić aparat tak, aby temperatura barwowa była wyższa niż światło, które dostajesz. Na poziomie morza słońce w południe to około 5500K. Zachody słońca na poziomie morza zaczynają się około 5000K (choć szybko opadają). Jeśli jesteś w górach, temperatura barwowa może wynosić 10000K.

Jeśli możesz wpisać żądany numer za pomocą aparatu, to zadziała dobrze. Jeśli masz aparat, który nie pozwala na wybieranie numerów, ale zamiast tego ma tryby scenerii dla różnych warunków oświetlenia (w pomieszczeniu, światło dzienne, pochmurno), skonfiguruj go na pochmurny dzień.

Możesz także użyć koloru korekty temperatury w postprodukcji, aby dostosować temperaturę barwową i ewentualnie dodać inne źródła ocieplenia. Zwróć uwagę, że posiadanie innego oświetlenia (powiedzmy, że masz włączone światło fluorescencyjne w pomieszczeniu, które nie jest tak silne jak światło słoneczne ... ale nadal świeci) może zepsuć prostą równowagę temperatury barwowej ponieważ nie jest to widmo ciągłe.

Zwracam uwagę, że jeśli pracowałeś nad czymś (np. monitorem komputera), który został skalibrowany na 6500K, a następnie przełączysz się na patrzenie na ustawienie światła słonecznego (gdzieś w zakres od 4000 K do 5000 K) światło słoneczne będzie postrzegane jako dość ciepłe. W takim przypadku ustawienie balansu bieli aparatu na balans bieli monitora zbliży się do tego, co postrzegasz.


Powyższy fragment koncentruje się na podejściu aparatu do próby dostosowania postrzeganego koloru. światła. Było to „znacznie” łatwiejsze do wykonania w czasach, gdy film był przetwarzany i to wszystko. Miałeś tylko tyle gałek do gry na skrzypcach - dotyczyło to głównie wyboru filmu i filtrów. W przypadku aparatu cyfrowego każdy aparat reaguje inaczej - z inną logiką, aby uzyskać zakres kolorów zgodny z tym, co aparat uważa, że ​​powinien być zrobiony.

Tak więc, jeśli chodzi o aparat, poza podstawami opisanymi powyżej, naprawdę nie mogę udzielić zbyt wielu rad. Można spróbować podejść do tego od artystycznej obróbki końcowej (tak, robiono to również w czasach filmowych - poprawianie pakietu filtrów używanego do robienia odbitki).

Nie ma nic złego w robieniu zdjęcia do programu Photoshop i dostosowując balans w dowolny sposób, aby uzyskać pożądany obraz. Oczywiście, nie będzie to „czysta” fotografia dla jakiejś definicji czystości, ale zdaj sobie sprawę z wyraźnej możliwości, że „czystej” fotografii, którą próbujesz uchwycić, może nie być w stanie uchwycić posiadanych narzędzi. Możesz spróbować zdobyć trochę E100GX, które jakiś fotograf ma gdzieś w zamrażarce i popracować nad tym (został wycofany na kilka lat).

Jeśli naprawdę chcesz wybrać się na obraz, sposób, w jaki studia robią to zdjęcie, polega na metrze temperatury barwowej światła otoczenia, dokonaniu odpowiednich korekt, a następnie użyciu gorącego światła z żelem, który pasuje do tego, co chcą wyświetlić na ścianie.

Dzięki, Michael, wypróbowałem wiele z tych pomysłów, o których wspomniałem w zaktualizowanym pytaniu. Proszę spojrzeć.
#6
+1
Walter Woronick
2015-08-31 09:55:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, aby ten problem dotyczył jednej marki aparatu. Mam Canona T1i i miałem również pytania dotyczące dokładności kolorów, zwłaszcza podczas robienia zdjęć bardzo żółtego słońca o zachodzie słońca. Spróbuj zrobić zdjęcie ciemnoniebieskiego nieba bez chmur i, jeśli pozwala na to aparat, użyj tego jako własnego balansu bieli. Robienie dokładnych kolorowych zdjęć fajerwerków nocą jest o wiele trudniejsze. Miałem problemy z wyświetlaniem ciemnoniebieskich, czerwonych i złotych kolorów pokazów sztucznych ogni w tym samym zestawie obrazów. Zdjęcia zachodów słońca przedstawiają mniej problemów. Czasami same ustawienia ekspozycji mogą mieć znaczenie. Kolor kwiatu może być bardziej intensywny, zmniejszając ekspozycję.

#7
  0
ths
2014-09-12 21:30:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Problem polega na tym, że kamery w ogóle nie rejestrują koloru źródeł światła . Uchwycą kolor przedmiotów odbijających światło. Ta ściana jest biała, neutralna szara karta to neutralna szarość.

Aby utworzyć obrazek, który ma fałszywy żółtawy kolor, tak jak go widziałeś , musisz manipulować. Możesz naprawić wb na niebieskim obiekcie, który w tym świetle wygląda na szary, lub ustawić wb na światło dzienne lub nawet cień, albo naprawić to w poście, jeśli kręcisz w trybie surowym. Kamera sama zawsze będzie próbowała przedstawić właściwy kolor. (cóż, właściwie działa to niesławne żółte zabarwienie w żarzącym się świetle, ale taka jest decyzja inżynierów firmy canon.)

Robię zdjęcia w formacie RAW, ale zobacz zaktualizowane pytanie, dlaczego to nie pomaga.
nie rozumiem. masz na myśli to, że nie możesz tego zmienić w aparacie? to raczej nieistotne, i tak będziesz musiał przetwarzać swoje pliki raw na komputerze.
Ponieważ nie wiem, na co to zmienić.
cokolwiek ci się podoba. „dokładnie” w twoim pytaniu to czerwony śledź, ponieważ kolor, który „widzisz” jest całkowicie subiektywny.
Kamera rejestruje kolor światła bez względu na to, skąd ono pochodzi. (Dokładniej, rejestruje wartości natężenia dla niektórych składników tego światła.) Kamera nie ma możliwości zmierzenia * rzeczywistego * koloru ściany lub szarej karty; może * tylko * mierzyć światło. Jeśli ściana * jest * biała, odbite światło będzie miało ten sam kolor co źródło światła.
#8
-1
Mark_H
2014-09-19 16:59:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie aparatu na „światło dzienne” - w ten sposób uchwyci on najdokładniej kolor, który widzisz (w porównaniu ze zwykłym białym światłem).

Możesz też użyć białego lekki softbox (lub podobny) zamiast szarej karty, aby ustawić niestandardowy balans bieli - jednak prawdopodobnie nie będzie to zbytnio różnić się od zwykłego wykorzystania światła dziennego, jak powyżej.

Niestety „światło dzienne” nie działało, jak napisałem w zaktualizowanym pytaniu.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...