Pytanie:
Jak sprawdzić, czy filtr polaryzacyjny jest zbyt uszkodzony?
Reid
2010-09-21 06:37:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Upuściłem CPL na jakieś skały i jest trochę podrapany. Nie ma oczywistego efektu w (bardzo pobieżnym) spojrzeniu na zdjęcia, ale czy są testy, które mogę przeprowadzić, aby sprawdzić, czy uszkodzenie ma widoczny efekt?

Trzy odpowiedzi:
#1
+8
Mark Ransom
2010-09-21 09:06:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Koniec obiektywu jest bardzo nieostry, a natychmiastowa widoczność wymaga wielu uszkodzeń. Jeden test, o którym słyszałem, polega na przymocowaniu kilku pasków samoprzylepnego papieru do przedniej części obiektywu - ledwo będziesz w stanie zobaczyć różnicę.

Najbardziej prawdopodobnym efektem będzie niewielkie rozmycie obrazu. Zrób kilka zdjęć statycznej sceny za pomocą statywu, jedno z filtrem, drugie bez. Jeśli nie widzisz różnicy, czas przestać się martwić.

cholera, mam jeden obiektyw z chipem z przedniej soczewki. Nie ma widocznego wpływu na wytwarzane obrazy (tbh, to przednia soczewka 87 mm, a chip ma może 5 mm długości na samej krawędzi, więc poza ścieżką większości, jeśli nie całego światła docierającego do płaszczyzny filmowej)
#2
+8
Matt Grum
2010-09-21 14:11:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz przetestować efekt polaryzacyjny, umieszczając niekołowy filtr polaryzacyjny z przodu, powinieneś być w stanie umieścić go pod kątem, który prawie eliminuje przepuszczanie światła. Jednak bardzo wątpię, czy zarysowania będą miały wpływ na jego zdolność do filtrowania światła spolaryzowanego!

Jak już wspomniano, zarysowania na przedniej części obiektywu zwykle mają minimalny wpływ na jakość obrazu: oto bardzo dobry przykład.

#3
+2
Imre
2011-05-21 12:08:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zrób zdjęcie tak, aby źródło światła znalazło się w kadrze, aby sprawdzić, czy uszkodzony filtr (lub przednia soczewka obiektywu) daje widoczny efekt. Poszukaj dodatkowych odblasków lub smug w kształcie rysy.

Słyszałem o naprawianiu flary, zamalowując rysę markerem, ale nie miałem okazji tego zweryfikować. Możesz zacząć od markera tablicy do przetestowania.

Spróbuj także użyć dużej liczby F, która sprawi, że defekty obrazu będą bardziej zauważalne.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...