Pytanie:
Dyfuzor do pracy pod wodą
gsharp
2010-10-07 01:03:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

mam Panasonic Lumix DMC-TZ10, a ponieważ uwielbiam nurkować, kupiłam również podwodną obudowę Panasonic DMW-MCTZ 10 E. W zestawie znajduje się dyfuzor, który można zdjąć.

Ponieważ nie jestem ekspertem w fotografii, chciałbym wiedzieć, kiedy i po co używać dyfuzora do robienia zdjęć podwodnych.

Muszę powiedzieć, że po przeczytaniu tytułu widzę tylko „Dyfuzor do bielizny”. :)
Jeden odpowiedź:
#1
+9
Danny Edmunds
2010-10-07 01:27:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podczas fotografowania pod wodą jednym z największych problemów jest rozpraszanie wsteczne - światło odbijane z powrotem z lampy błyskowej do obiektywu. Jest to najbardziej powszechne na obszarach, na których do wody jest dużo osadu ze spływu lub osadów rzecznych, ale nadal może być czynnikiem w miejscach, w których nie występują znaczne opady deszczu lub dopływ rzek.

Sposób na uniknięcie rozpraszania wstecznego polega na ograniczeniu ilości światła wpadającego prosto z powrotem do obiektywu (tj. za pomocą dyfuzora) lub skonfigurowaniu sprzętu w taki sposób, aby główne źródło światła (na przykład zdalny stroboskop) było ustawione pod kątem, aby światło padające na kawałki osadu było odbite od obiektywu. Dlatego widzisz podwodne kamery z lampami błyskowymi na ramionach odsuniętych od korpusu aparatu, a nie schowanych obok niego.

Jednak wtedy masz problem z uruchomieniem zdalnej lampy błyskowej w razie potrzeby. Lustrzanki cyfrowe często mają porty kablowe TTL wbudowane w ich obudowy, więc system pomiaru w aparacie może je przejąć, ale mniejsze aparaty nie będą miały takiej funkcji.

Stroboskopy zbudowane dla nich są zaprojektowane do odpalania w trybie slave - gdy wewnętrzna lampa błyskowa aparatu wyzwala błysk, wykrywają błysk światła i uruchamiają się w odpowiedzi. Możesz (w zależności od warunków) stwierdzić, że sama wewnętrzna lampa błyskowa nie wytwarza wystarczającej ilości światła, aby wyzwolić zewnętrzny stroboskop. W takim przypadku można dokupić światłowody łączące wewnętrzną lampę błyskową z zewnętrznym stroboskopem. Zwiększy się to (choć nie gwarantuje), że twój zewnętrzny stroboskop będzie działał w razie potrzeby.

Krótka odpowiedź jest taka, że ​​chociaż teoretycznie możesz usunąć dyfuzor, w praktyce ryzykujesz zbyt dużym rozproszeniem wstecznym. Zewnętrzny stroboskop nie jest niezbędny, ale pomoże Ci uzyskać znacznie lepsze wyniki, znacznie bardziej niezawodnie.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...