Pytanie:
Na czym powinienem się skupić podczas konwersji zdjęć na czarno-białe?
Arseni Mourzenko
2016-09-09 02:35:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy patrzę na czarno-białe zdjęcia profesjonalnych fotografów, zauważam, że mają one wyjątkowy wygląd. Nie jest to konkretny styl - oczywiście każdy fotograf ma swój własny styl - ale wygląd, który odróżnia je od zdjęć o podobnym kolorze, jest to szczególne uczucie, które sprawia, że ​​lśnią szczególnie jako czarno-białe, a kolor nie ma znaczenia.

Kiedy konwertuję własne zdjęcia na czarno-białe w Lightroomie, nie mają one specjalnego wyglądu. Po prostu wyglądają jak wszystkie moje zdjęcia, po prostu przekonwertowane na czarno-białe. Wyobrażam sobie, że są ku temu dwa powody:

  • Niektóre sceny są lepsze dla czarno-białych. Utalentowani i / lub doświadczeni fotografowie wiedzą, które sceny byłyby piękne w czerni i bieli, i nagrywają specjalnie te sceny. Ponadto wiedzą, jak dostosować samą scenę i oświetlenie do czerni i bieli (na przykład nie polegając na samym kontraście kolorów).

    W moim przypadku nie myślę zbyt wiele o fotografowaniu czarny i biały. Występuje tylko w post-processingu, kiedy albo myślę, że zdjęcie będzie wyglądało świetnie w czerni i bieli (a bardzo często tak nie jest), albo uważam, że kolory są słabe i zmieniam zdjęcie na czarno-białe ( co właściwie nie poprawia jakości zdjęcia).

  • Przetwarzanie końcowe jest znacznie bardziej złożone niż kliknięcie czarno-białego przycisku w aplikacji. Polega ona nie tylko na dostosowywaniu mieszanki czerni i bieli (tj. Zwiększaniu lub zmniejszaniu jasności określonych kolorów), ale także na wykonywaniu wielu innych korekt.

    W moim przypadku robię mieszankę czarno-białą, ale inne korekty. są podobne do tego, co zrobiłbym dla zdjęcia kolorowego: właściwie mogę nawet zrobić je na kolorowym zdjęciu, a dopiero potem zamienić je na czarno-białe.

Co więc powinienem wziąć pod uwagę, jeśli chcę mieć porządne czarno-białe zdjęcia? Czy istnieją konkretne techniki, wskazówki, sztuczki lub ostrzeżenia dla osób, które zwykle robią zdjęcia w kolorze i chcą rozpocząć fotografowanie czarno-białe?

Pokażę kilka przykładów. Czy te sceny nie nadają się przede wszystkim do zdjęć czarno-białych? A może można je uratować poprzez odpowiednią obróbkę końcową?

1.

Po pierwsze, kiepskie zdjęcie ze Szkocji o wątpliwej kompozycji i bardzo kiepskich kolorach, których nie udało mi się poprawić w Lightroom .

Ten sam czarno-biały obraz nie jest dużo lepszy. Różnica między drzewami a trawą na wzgórzu jest ledwo widoczna. Domy na wzgórzu blakną na niebie znacznie bardziej niż w oryginalnej wersji.

enter image description here

enter image description here

2.

Oto zdjęcie uroczego zwierzaka.

Czarno-biała przerwa między uchem myszy a tłem jest ledwo widoczna. Nie ma absolutnie żadnej korzyści w porównaniu z oryginałem.

enter image description here

enter image description here

3.

Na koniec przykład znacznie bardziej kontrastowego obrazu. Wersja czarno-biała jest dziwna, ponieważ brak koloru utrudnia zrozumienie, czy gleba to rzeczywisty piasek, czy coś innego. Niebo też wydaje mi się dziwne, a przyciemnienie lub rozjaśnienie kanału niebieskiego w Lightroomie tego nie zmieniło.

enter image description here

enter image description here

Dodatkowa kontrola zapewniana przez Silver Efex Pro, która jest bezpłatna i stanowi część Nik Collection firmy Google (https://www.google.com/nikcollection/), może być przydatna / interesująca / edukacyjna.
Podobne pytanie: https://photo.stackexchange.com/questions/102119/what-technical-terms-or-rules-of-thumb-do-i-need-to-understand-for-a-black-and- w / 102205 # 102205
Sześć odpowiedzi:
#1
+5
Michael C
2016-09-09 09:01:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Na czym powinienem się skupić, konwertując zdjęcia na czarno-białe?

  • Kompozycja - potrzebujesz linii, które poprowadzą oczy widza przez obraz.
  • Światło i cienie - nie masz koloru, masz tylko różne wartości tonalne, aby odróżnić jedną część obrazu od innej.
  • Kontrast między różnymi obiektami w scenie - to miłe tego samego co poprzedni punkt, ale wymaga powtórzenia. Możesz zwiększyć lub zmniejszyć kontrast (różnicę w wartościach tonalnych) między dwoma różnokolorowymi obiektami za pomocą kolorowych filtrów, albo rzeczywistych filtrów przed obiektywem, albo filtrów cyfrowych podczas pracy z surowymi danymi z czujnika zamaskowanego Bayera (koloru) w konwersji surowej i procesu edycji.

Twoje pytanie wydaje się sugerować, że próbujesz zapytać: „Czego mi brakuje w pracach wielkich mistrzów B&W?”

Oto, co wydaje się, że zupełnie brakuje ci tego, jak mistrzowie robią zdjęcia B&W: używają filtrów kolorów do zmiany wartości tonalnych (jak jasne lub ciemne a odcień szarości to) różne kolory, które w innym przypadku byłyby tym samym odcieniem szarości po konwersji na monochromatyczny.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz linki osadzone również w poprzednim akapicie jako ta odpowiedź na Czy istnieją powody, aby używać filtrów kolorów w aparatach cyfrowych?

Istnieje kilka specjalistycznych aparatów cyfrowych, które rejestrują tylko światło monochromatyczne. Ale jeśli używany aparat jest wrażliwy na kolory, wiele z tych filtrów można symulować za pomocą narzędzi do przetwarzania końcowego, takich jak Lightroom. Ograniczenia zakresu dynamiki aparatu cyfrowego oznaczają, że lepsze wyniki można zwykle uzyskać, fotografując z filtrem przed obiektywem i czujnikiem, zanim światło zostanie zarejestrowane przez czujnik. Zmiana temperatury barwowej w poście wpłynie również na relacje tonalne różnych kolorowych rzeczy na scenie.

Poza tym dobra kompozycja jest jeszcze ważniejsza, ponieważ nie masz różnych kolorów, które pomagają przyciągać wzrok z jednego miejsca do drugiego na zdjęciu, masz tylko różne odcienie szarości.

enter image description here

#2
+3
RyanFromGDSE
2016-09-09 05:26:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robisz rzeczy wstecz. Kompozycja pochodzi z czerni i bieli. Z tego powodu świetne zdjęcie będzie świetne w czerni i bieli lub kolorze. Jeśli fotograf zdecyduje się na włączenie koloru, ma to na celu podkreślenie tego, co już jest dobrą kompozycją ... to znaczy, jeśli wie, co robi. W przeciwnym razie używają Color, aby spróbować zrekompensować zdjęcie, które naprawdę nie jest dobre.

Wykonuj ćwiczenia, aby poprawić kompozycję. Rzeczy takie jak punkty ogniskowe, głębia ostrości, kontrast, linie wiodące, geometrie - wszystkie te rzeczy poprawią twoje czarno-białe, co z kolei poprawi twój kolor ... i w tej kolejności.

Uświadom sobie że wszystko wychodzi na jaw.

To prowadzi nas do etapu przetwarzania końcowego, którego brakuje: unikania i palenia. Aby rozszerzyć, dodam każdą formę dostosowania kontrastu i wartości światła w zlokalizowanych obszarach.

Naprawdę zachęcam do zastanowienia się najpierw nad czarno-białym. Jeśli jest dobry w czerni i bieli, to jest przynajmniej tak dobry w kolorze. Jeśli masz wizjer elektroniczny lub możesz nawet ustawić ekran na czarno-biały, zrób to. Oglądaj zdjęcie po jego zrobieniu, aż poczujesz się lepiej, aby od razu zobaczyć, czy zdjęcie zadziałało, czy nie. Jeśli kręcisz na surowo, możesz nadal mieć cały kolor po załadowaniu, ale przynajmniej będziesz wiedział, że masz solidną kompozycję jako podstawę. Po pewnym czasie i praktyce będziesz w stanie to zobaczyć bez takich pomocy.

Poświęć trochę czasu na obejrzenie tego filmu. Myślę, że naprawdę ci to pomoże: Pokonywanie barier: sztuka klasyczna Zaprojektowany dla fotografów

#3
+2
user50888
2016-09-09 03:59:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wzgórza i kozy z minimalnymi półcieniami

Niewiele można zrobić z tym obrazem, ale oto:

black and white image of goats, hills and houses

Używając narzędzia Darktable Zone System, półcienie na zboczach, dachach i drzewach są ciemne. Średnie odcienie dla kóz mają tendencję do światła. Podniesiony czarny punkt, aby zwiększyć ciemne odcienie, aby wtopić linię drzew w wzgórze. Przycięte, aby podkreślić zabudowania i uwydatnić drzewa.

Mysz jest biała

black and white image of white rodent Półcienie silnie odchylone jaśniej. Ciemniejsze tło mogłoby sprawić, że obraz byłby bardziej interesujący.

Światłocień

[black and white image of trees and sand dunes Znacznie bardziej czarny, bardziej biały, ciemniejsze ze skłonnością do półcieni.

#4
+1
MirekE
2016-09-09 10:01:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że to temat na książkę lub duży artykuł, ale pozwólcie mi przynajmniej skomentować wasze przykładowe obrazy.

Zdjęcie 1 Uważasz, że zdjęcie jest „źle zrobione”. Słabo wykonane zdjęcia z pewnością nie są najlepszym materiałem źródłowym dla świetnego B&W. Zacznij od czegoś ciekawszego. To powiedziawszy, można tutaj zastosować konwersję B&W, aby dodać większą separację odcieni zieleni. Prawdopodobnie mógłbyś również poprawić niebo skuteczniej niż w kolorze (niektóre bardziej drastyczne manipulacje nie wyglądają tak źle w B&W jak w kolorze)

Zdjęcie 2 Obraz jest już prawie monochromatyczny. Niewiele można zyskać na desaturacji. Prawie każda manipulacja obrazem będzie miała prawie taki sam wpływ na B&W i wersje kolorystyczne.

Zdjęcie 3 Myślę, że ten jest najlepszym spośród trzech kandydatów do eksperymentów B&W. Jest błękitne niebo, które pozwoli manipulować ciemnością prawie od bieli do czerni, przeciągając suwaki kolorów i możesz interaktywnie obserwować efekt wizualny. Przyciemnienie lub rozjaśnienie dużej części obrazu będzie miało dramatyczny efekt. Ponadto niebo jest prawie idealną trzecią trzecią, podczas gdy środkową trzecią tworzą ogrodzenia, a dolną trzecią cienie, więc będzie to wpływ na niektóre podstawowe zasady kompozycyjne, które można spróbować podkreślić. Ten obraz jest również bardzo graficzny i możesz maksymalnie zmienić kontrast i inne parametry, aby był bardziej stylowy.

#5
+1
user57031
2016-09-28 00:23:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli chodzi o przetwarzanie końcowe i Lightroom, kontrast będzie miał duży wpływ na wygląd twoich czarno-białych zdjęć. Możesz użyć suwaka kontrastu oraz suwaków świateł, cieni, bieli i czerni, aby uzyskać pożądany wygląd. Również suwaki miksu czerni i bieli są niezwykle potężne. Ten film przedstawia dobre przykłady tego, co można zrobić z czernią i bielą w Lightroomie.

#6
+1
Stan
2018-07-13 21:50:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To inny sposób myślenia. To wyraz tematu przez fotografa.

Fotografowanie w B&W to przede wszystkim ćwiczenie z kompozycji . Szukasz relacji między elementami obrazu w kategoriach jasnych i ciemnych oraz ich wzajemnych relacji w kadrze. Czarno-białe ma „znaczenie”.

Fotografowanie w kolorze to przede wszystkim ćwiczenie w nastroju . Szukasz relacji między elementami obrazu pod względem odcienia i wrażenia tworzonego z ogólnymi kolorami i ich akcentami, aby uzupełnić lub kontrastować z dominującym. Kolor daje „wrażenie”.

Możesz usunąć kolor ze zdjęcia, ale rozpadnie się on, jeśli nie ma mocnej kompozycji, która mogłaby złapać i przytrzymać widza.

może pokolorować zdjęcie B&W, aby uwydatnić jego temat, co prawie zawsze nada nastrój lub uczucie ze względu na nacisk.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...