Pytanie:
Dlaczego czas otwarcia migawki ¹⁄₂₅₀ tego nie powoduje zatrzymania ruchu, skoro błysk trwający ten czas robi?
user152435
2016-02-07 20:47:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To pytanie łączy się z moim poprzednim pytaniem: Dlaczego aparaty, które nagrywają z dużą liczbą klatek na sekundę, kosztują dużo?

Właśnie przeczytałem, że normalna lampa błyskowa oświetla scenę w ciągu 1/250 sekundy. (Lampa błyskowa utrzymywałaby scenę oświetloną przez 1/250 sekundy, prawda? I to jest szybkość synchronizacji lampy błyskowej, prawda?) Czy więc tylko 1/250 oświetlenia wystarczy do zatrzymania ruchu w ciemnym pokoju? I (w takim razie) dlaczego nie możemy użyć 1/250 czasu otwarcia migawki, aby zamrozić ruch w dobrze oświetlonym miejscu?

Zależy to od ruchu, zwykle tak, jak byłoby to wyrażone w postaci prędkości kątowej względem kamery. Zależałoby to również od powiększenia przedmiotu. Taka sama ilość ruchu w szerokim polu widzenia to mniejszy procent całego pola widzenia w porównaniu z wąskim polem widzenia.
Możliwa kopia [Jaki jest czas otwarcia migawki potrzebny do zatrzymania ruchu?] (Http://photo.stackexchange.com/questions/6151/what-is-the-shutter-speed-needed-to-stop-motion)
Możliwa kopia [Dlaczego lampa błyskowa zamraża obraz?] (Http://photo.stackexchange.com/questions/70831/why-does-the-flash-freeze-a-picture)
Pięć odpowiedzi:
#1
+22
null
2016-02-07 21:59:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właśnie przeczytałem, że normalna lampa błyskowa oświetla scenę w ciągu 1/250 sekundy. (Błysk sprawiłby, że scena byłaby oświetlona przez 1/250 sekundy, prawda?

Ogólnie to źle.

Czas trwania błysku to czas trwania błysku i synchronizacja to czas synchronizacji. Jabłka i pomarańcze.

1/250 sekundy to czas synchronizacji (wielu) aparatów. To najkrótszy czas otwarcia migawki, przy którym jest całkowicie otwarta podczas naświetlania. W przypadku krótszych czasów otwarcia migawki obie kurtyny migawki przesuwają się w tym samym czasie, co oznacza, że ​​ekspozycja odbywa się przez ruchomą szczelinę utworzoną przez obie migawki.

Lampa błyskowa naświetla całą scenę. Ale jeśli podczas ekspozycji lampy błyskowej jest otwarta tylko szczelina migawki, tylko ta szczelina obrazu zostanie rozjaśniona przez lampę błyskową - w rezultacie powstają dwie (lub trzy) poziome części obrazu z różnymi ekspozycjami. (tylko światło zastane lub światło zastane + lampa błyskowa)

Podsumowując: aby uzyskać cały obraz naświetlony przez lampę błyskową, migawka musi być całkowicie otwarta, gdy błyski. Najkrótszy czas otwarcia migawki nazywany jest czasem synchronizacji.

I to jest szybkość synchronizacji lampy błyskowej, prawda?

Szybkość synchronizacji jest właściwością aparatu, a nie lampy błyskowej


Z drugiej strony czas trwania flasha to czas, w którym lampa jest włączona. Lampa błyskowa jest nie tylko włączona lub wyłączona . Moc (światło) mocy błysku to krzywa. flashhavoc.com ma świetne wyjaśnienie:

Błysk błyskowy ze studyjnego stroboskopu może wydawać się ludzkiemu oku bardzo szybki, ale w rzeczywistości często jest to stosunkowo długi proces, składający się z jasnego początkowego wybuchu, po którym następuje długi, powolny wykładniczy spadek lub długi ogon światła. (Pomyśl o fajerwerku, który wybucha jasnym wybuchem, a następnie powoli się rozprasza). Zatem krzywe czasu trwania błysku będą często pojawiać się, jak pokazano poniżej, jako krótki szczyt, po którym następuje długi ogon spadającego światła.

To ich zdjęcie ładnie ilustruje tę krzywą błysku. oraz dwa różne sposoby mierzenia czasu trwania tej krzywej.

Problem polega na tym, że w przypadku wielu błysków czas trwania błysku zależy od ustawienia mocy . Jeśli zmienisz moc, czas trwania błysku zmienia się.

Andy Gock przetestował kilka błysków (i stroboskopów) w swoim poście na blogu pod kątem czasu ich trwania. .

Zacytuję wyniki dla Canon 580EX:

  Power μs s1 4000.0 1/2502 1088.0 1/9194 484.0 1/20668 266.0 1/375916 166,0 1/602432 105,6 1/947064 71,6 1/13966128 50,4 1/19841  

Jak widać, czas trwania pełnej mocy (1) wynosi w rzeczywistości 1/250 części sekunda. Ale w przypadku wszystkich innych ustawień jest krótszy.

Czasy stają się tak krótkie, ponieważ różne ustawienia mocy są osiągane przez przedwczesne wyłączenie lampy błyskowej. To odcina krzywą, a tym samym skutkuje krótszymi czasami flashowania. Andy wykonał świetną robotę, ilustrując to wszystko na swoim blogu.


I (w takim razie) dlaczego nie możemy użyć 1/250 czasu otwarcia migawki do zatrzymania ruchu w studni? oświetlone miejsce?

Dobrze oświetlone miejsce nie będzie podatne na zamrożone ruchy. To dlatego, że światło otoczenia jest silne. Im silniejsze światło otoczenia, tym większy wpływ na ogólną ekspozycję.

Aby zamrozić ruch przy użyciu lampy błyskowej, wpływ światła otoczenia (które powoduje rozmycie) jest maksymalnie zredukowany, poprzez maksymalne skrócenie czasu otwarcia migawki, co zwykle oznacza fotografowanie z prędkością synchronizacji i w ciemnym otoczeniu.

Nawet przy czasie trwania błysku = szybkości synchronizacji, lampa błyskowa nadal wyzwala się na tej krzywej, co oznacza, że ​​podczas ekspozycji, w momencie, gdy krzywa osiąga szczyt, moc błysku jest bardzo silny. Ten okres silnego błysku będzie miał większy wpływ na ogólną ekspozycję i może mieć wpływ na zatrzymanie ruchu.

Dotyczy: [W aparacie przy 10 000 kl./s] (https://www.youtube.com/watch?v=CmjeCchGRQo)
Zjawisko szczeliny błysku może wystąpić nawet wtedy, gdy czujnik jest otwarty przez krótką chwilę. Musimy tego uniknąć: 1) pierwsza kurtyna otwiera migawkę, 2) zaczyna się błysk, 3) kończy się błysk, 4) zamykanie kurtyny. W związku z tym łączna prędkość powinna być szybkością synchronizacji ** plus ** czas błysku, a nie tylko maksymalna z dwóch ...
Tak, aw rzadkich przypadkach stroboskopu o bardzo długim czasie trwania, czas otwarcia migawki musi zostać spowolniony do dłuższego niż czas synchronizacji aparatu, aby umożliwić wystarczająco długi interwał, gdy cały czujnik jest odsłonięty, aby uwzględnić długi czas wyładowania lampy błyskowej. .
@null Więc błysk pełnej mocy nie zatrzymałby ruchu? Jeśli strzelasz z pełną mocą, pojawi się rozmycie ruchu, prawda? Więc błysk mojego WB250F powinien mieć czas trwania poniżej 1/4.
#2
+6
Caleb
2016-02-07 22:44:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właśnie przeczytałem, że normalna lampa błyskowa oświetla scenę w ciągu 1/250 sekundy. (Lampa błyskowa utrzymywałaby scenę oświetloną przez 1/250 sekundy, prawda?

W pewnym stopniu, w zależności od specyfiki lampy błyskowej i ustawienia mocy. Na przykład Canon 580EX Speedlite ustawiony na pełną moc wyładowań przez 1 / 250s zgodnie z Andy Gocka Rzeczywiste mierzone czasy trwania błysku małych błysków lamp błyskowych . Jednak przy mocy 1/128 czas trwania błysku jest blisko 1/20000 s. Witryna, do której prowadzi łącze, ma czasy trwania dla wielu świateł i można zobaczyć ten sam wzór dla wszystkich lamp błyskowych (ale co ciekawe, nie wszystkich świateł księżycowych).

Ponadto, i to jest ważne , rozkład światła w czasie trwania błysku nie jest stały. Spójrz na pierwsze zdjęcie w artykule, do którego prowadzi łącze:

Andy Gock's speedlight measurement

widać, że na początku błysku występuje silny szczyt, po którym następuje wykładniczy zanik. Dlatego nawet jeśli błysk lampy błyskowej całkowicie się rozjaśni, to większość światła jest dostarczana w pierwsze 1 / 1000s.

An d to szybkość synchronizacji lampy błyskowej, prawda?)

Nie. Szybkość synchronizacji lampy błyskowej jest właściwością aparatu. To najkrótszy czas otwarcia migawki, przy którym cały czujnik jest naświetlony naraz. Aby aparat mógł korzystać z całego światła pochodzącego z lampy błyskowej, czas trwania lampy błyskowej musi być krótszy niż czas synchronizacji lampy błyskowej w aparacie.

Zatem zaledwie 1/250 światła wystarcza na zamrożenie ruchu w ciemnym pokoju?

Może. Wszystko zależy od szybkości poruszania się obiektu. Fizyczny ruch jest ciągły, więc oczywiście nigdy nie można naprawdę zatrzymać ruchu za pomocą szybkiej migawki, ale można nagrywać obraz w tak krótkim czasie, że podczas ekspozycji jest tak mało ruchu, że nie ma rozmycia ruchu. Tak więc, jeśli fotografujesz stosunkowo wolno poruszający się obiekt, taki jak spadająca kropla wody, możesz użyć dłuższej ekspozycji niż podczas robienia zdjęcia kuli przebijającej jabłko.

Jednak jak omówiono powyżej, większość światła z lampy błyskowej jest dostarczana znacznie szybciej niż 1 / 250s. Jeśli najbardziej intensywna część błysku ma miejsce w pierwszych 1/1000 s, możesz uzyskać ostry obraz szybko poruszającego się obiektu, nawet jeśli 1 / 250s nie jest wystarczająco szybki, aby „zatrzymać” ruch obiektu.

dlaczego nie możemy użyć 1/250 do zatrzymania ruchu w dobrze oświetlonym miejscu?

Jeśli 1 / 250s to wystarczająco szybko, aby zatrzymać ruch temat, wtedy możesz to zrobić, jeśli jest wystarczająco dużo światła otoczenia, aby fotografować z taką prędkością. Jednak światło otoczenia ma stałą intensywność, więc w przeciwieństwie do lampy błyskowej uzyskasz znaczną ekspozycję przez całe 1/250 s, a rozmycie ruchu jest bardziej prawdopodobne przy tej prędkości.

Szybkość synchronizacji lampy błyskowej generalnie będzie trochę wolniejszy niż czas przesuwania migawki aparatu, tj. czas potrzebny na przesunięcie obu kurtyn migawki od jednej krawędzi czujnika do drugiej. Możesz fotografować z dużo większą prędkością niż w świetle zastanym, ale musisz wiedzieć, że czas trwania całej ekspozycji nie może być krótszy niż czas przejścia migawki. Przy wyższych czasach otwarcia migawki dowolna część czujnika zobaczy tylko tę krótką ekspozycję, ale czasy, w których dwie części czujnika będą naświetlane, będą różne. Jeśli obiekt się porusza, może to prowadzić do takiego zniekształcenia obrazu:

Rolling shutter effect

Nazywa się to efektem rolowanej migawki i stanowi problem tylko wtedy, gdy fotografujesz szybko poruszające się obiekty i potrzebujesz obrazu pozbawionego jakichkolwiek czasowych zniekształceń. W większości przypadków nasze obiekty nie poruszają się tak szybko, że jest dużo zniekształceń, a my jesteśmy zadowoleni z ostrych, równomiernie oświetlonych obrazów, które może nam dać migawka płaszczyzny ogniskowej. Innym razem, na przykład gdy używasz fotografii do rzeczywistego pomiaru czegoś, zniekształcenie może być bardziej zauważalne i problematyczne.

Fotografowanie w ciemnym pokoju zmniejsza rozmycie ruchu widoczne w świetle otoczenia, ale co ważniejsze, pozwala także na użycie niższego ustawienia mocy lampy błyskowej. Łatwo jest całkowicie przezwyciężyć oświetlenie pokoju, używając lampy błyskowej ustawionej na pełną moc, ale jak widać powyżej, pełna moc ma również najdłuższy czas trwania błysku. Najniższe ustawienie mocy lampy błyskowej zapewnia najkrótszy czas trwania błysku, a tym samym największą zdolność zatrzymywania ruchu, ale nie można konkurować ze światłem otoczenia o mocy 1/128, więc zamiast tego wyłączasz światła.

„Aby aparat mógł korzystać z całego światła pochodzącego z lampy błyskowej, czas trwania błysku musi być krótszy niż czas synchronizacji lampy błyskowej aparatu”. Nie, czas trwania błysku (lub przynajmniej czas, w którym wyzwalana jest większość energii światła błysku) musi być krótszy niż czas między momentem całkowitego otwarcia pierwszej kurtyny a rozpoczęciem zamykania drugiej kurtyny. Większość * szybkości synchronizacji * aparatu jest wykorzystywana do czasu, gdy dwie zasłony przechodzą przez czujnik. Czas pełnego otwarcia obu zasłon pomiędzy dwoma przejściami zasłon jest znacznie krótszy.
@MichaelClark Zgadzam się, ale nie mogłem znaleźć żadnych informacji o czasach przesyłu migawki dla lustrzanek cyfrowych (być może dlatego, że to nie jest właściwy termin?), Więc w pewnym sensie uniknąłem tego aspektu. Mam nadzieję, że ta odpowiedź nie ucierpi zbytnio z powodu tego zaniedbania; Myślę, że najważniejsze jest to, że ekspozycja błysku zachodzi na całym czujniku w tym samym czasie i dzieje się to bardzo szybko.
#3
+2
Michael C
2016-02-08 09:42:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pytanie wydaje się zakładać błędne założenie: przy prędkości synchronizacji 1/250 sekundy cały czujnik jest odsłonięty w tym samym czasie przez 1/250 sekundy. Tak nie jest. Większość tego czasu zajmuje pierwsze otwarcie i zamknięcie drugiej kurtyny. Między przejściem dwóch kurtyn jest tylko krótszy moment, gdy jednocześnie cały czujnik jest odsłonięty. W tym momencie błysk musi wystrzelić i uwolnić przynajmniej większą część swojej energii. W przypadku „wolniejszych” błysków, takich jak niektóre lampy studyjne, należy zastosować czas otwarcia migawki dłuższy niż czas synchronizacji.

W przypadku migawki płaszczyzny ogniskowej każda część czujnika jest naświetlona przez ten sam czas. Ale żadna część czujnika nie jest odsłonięta w tym samym okresie. Niezależnie od tego, czy przy czasie otwarcia migawki 30 sekund, czy 1/8000 sekundy, typowy aparat z szybkością synchronizacji 1/200 sekundy zacznie naświetlać początek jednej strony czujnika (zwykle górną, czyli dolną część odwróconego image) około 1 / 250-1 / 300 sekund przed ostatnią z drugiej strony. Podobnie, ta sama strona zostanie zakryta drugą zasłoną w tym samym czasie, co druga strona. To różnica między początkiem ruchu pierwszej kurtyny w celu odsłonięcia czujnika a początkiem ruchu drugiej kurtyny w celu jego ponownego przykrycia określa czas naświetlania .

Jak to się ma do pamięci flash? Oznacza to, że nawet przy czasie ekspozycji z prędkością synchronizacji, cały czujnik jest odsłonięty w tym samym czasie tylko przez ułamek całkowitego czasu ekspozycji.

Należy również wspomnieć o rozróżnieniu między różnymi typami flash. Większość przenośnych lamp błyskowych montowanych na gorącej stopce (często nazywanych lampami błyskowymi) reguluje moc, kontrolując czas trwania błysku. Im niższa wybrana moc, tym krótszy czas flash. Wiele lamp studyjnych kontroluje moc, przynajmniej częściowo, za pomocą czasu trwania błysku. Ale wiele z nich zmienia również moc poprzez ilość energii załadowanej do kondensatorów przed błyskiem błysku. Lampy błyskowe pracujące z pełną mocą mają zwykle krótsze czasy rozładowania niż lampy studyjne z pełną mocą. Częściowo można to przypisać większej mocy oświetlenia, jaką większość lamp studyjnych może generować w porównaniu z większością lamp błyskowych.

Te różnice w czasach rozładowania oznaczają, że wszystkie błyski niekoniecznie muszą działać poprawnie przy określonej prędkości synchronizacji aparatu. W przypadku niektórych błysków może być wymagany znacznie dłuższy czas otwarcia migawki niż czas synchronizacji aparatu, aby oświetlić cały czujnik przez cały czas trwania błysku.

W przypadku fotografowania z dużą szybkością używanego do „zamrożenia” ruchu obiektów o dużej szybkości, bardzo wyspecjalizowanych lamp błyskowych, a nawet szeregów lamp błyskowych. Tego typu błyski są w stanie uwolnić całą swoją energię w bardzo krótkim odstępie czasu. W przypadku najszybszych obiektów, takich jak pociski w locie, są one zwykle używane w środowiskach bez oświetlenia otoczenia w momencie ekspozycji. Są to bardzo wyrafinowane (i generalnie bardzo drogie) światła, które wykorzystują wszelkiego rodzaju technologie, których nie stosuje się w zwykłych lampach studyjnych lub lampach błyskowych.

#4
+1
Mike Sowsun
2016-02-07 21:38:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twoje rozumienie działania lampy błyskowej jest błędne.

Czas trwania flashowania jest bardziej w zakresie od 1/1000 do 1/8000. Ze względu na fizykę i konstrukcję, migawka musi być otwarta dłużej o 1/1000, aby lampa błyskowa działała w trybie „Sync”.

Fotografowanie z lampą błyskową zwykle obejmuje zarówno światło zastane, jak i światło lampy błyskowej. Zwykle wolimy używać krótszych czasów otwarcia migawki, aby uniknąć wpuszczania światła otoczenia, aw większości przypadków obraz zostanie oświetlony tylko bardzo krótkim błyskiem od 1/1000 do 1/8000 z lampy Speedlite.

W przypadku większości aparatów czas otwarcia migawki 1/200 lub 1/250 jest ograniczony, zanim wystąpią problemy z synchronizacją. Dzieje się tak, ponieważ większość lustrzanek cyfrowych używa płaszczyzny ogniskowej Migawka o ruchu pionowym, która stopniowo otwiera się i zamyka, aby światło docierało do przetwornika obrazu.

Czasami używamy długiego czasu otwarcia migawki, aby celowo wpuścić na scenę światło otoczenia, oprócz krótkich błysków światła z lampy błyskowej. Nazywa się to „Przeciąganiem migawki”.

Nie wszystkie błyski trwają tak krótko, jak 1/8000 sekundy, zwłaszcza przy pełnej mocy. W skrajnym przypadku wolniejszych lamp studyjnych szybkość synchronizacji może nie być wystarczająco niska, aby umożliwić oświetlenie całego czujnika przez cały czas trwania błysku. W takich przypadkach czas otwarcia migawki dłuższy niż czas synchronizacji aparatu jest wymagany, aby dostosować się do wolniejszego błysku. Fotografowanie z lampą błyskową nie * zawsze * obejmuje światło otoczenia. W pełni zaciemnione pomieszczenie jest wymagane do wielu rodzajów szybkich fotografii, takich jak łapanie lecącej kuli przecinającej kartę do gry.
Co więcej, czas trwania błysku o pełnej mocy od błysków gorącej stopki jest często zbliżony do prędkości synchronizacji. Mało prawdopodobne, prawdziwe oświetlenie studyjne, moc jest zmniejszana przez wczesne odcięcie impulsu, więc błyski o zmniejszonej mocy są krótsze (i często znacznie krótsze).
#5
+1
Imre
2016-02-07 22:07:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

1/250 to czas, jaki zwykle zajmuje przejście mechanicznej kurtyny migawki z jednego położenia końcowego do drugiego. Tak więc w przypadku krótszych czasów otwarcia migawki zamykająca kurtyna musi zacząć się poruszać, zanim otwierana kurtyna zakończy swój ruch, a 1/250 to najszybszy czas otwarcia migawki, przy którym przez chwilę cały czujnik (lub klatka filmu) jest naświetlany naraz . Następnie można na ten moment uruchomić lampę błyskową, a oświetlenie całej sceny jest rejestrowane w znacznie krótszym czasie niż 1/250. Na przykład czas trwania błysku lampy Nikon SB-900 wynosi 1/880 przy pełnej mocy, a nawet krótszy przy niższych poziomach mocy.

Zatem 1/250 w dobrze oświetlonym miejscu jest słabsze przy zatrzymywaniu ruchu, ponieważ w tym przypadku każda część obrazu jest faktycznie oświetlona przez całe 1/250, a nie tylko krótki trzask.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...