Pytanie:
Braketing z ISO lub czasem ekspozycji?
WilliamKF
2011-11-30 07:19:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przypadku starych aparatów miałeś kliszę ze stałą czułością ISO i mogłeś wykonywać ujęcia w ramce, dostosowując przysłonę lub czas naświetlania. Zwykle, jeśli mam wystarczająco dużo światła, wolę utrzymywać wartość przysłony stałą i szeroko otwartą. Zastanawiam się, jaki efekt uzyskam w przypadku aparatów cyfrowych zamiast ustawiania wartości ISO zamiast czasu naświetlania? Dlaczego miałbym preferować jedno nad drugim, czy też nie ma rzeczywistej różnicy w otrzymanych zdjęciach? Zakładając, że rozmycie nie jest problemem, lepiej zmienić czas naświetlania i utrzymać stałą czułość ISO?

Dwa odpowiedzi:
#1
+11
dpollitt
2011-11-30 07:24:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bracketing ISO

Spowoduje to utworzenie obrazów z różnym poziomem szumu. Nazywam to ziarnem, inni nazywają to po prostu szumem. W zależności od używanego zakresu ISO możesz w ten sposób powodować problemy lub nie. Wyższe w zakresie, jeśli połączysz różne obszary obrazu w ramkach ISO, zobaczysz różne profile szumów w całym zakresie, co może być niepożądane.

Bracketing migawki

Dzięki temu uzyskasz obrazy, które są pobierane przez różne okresy czasu. Może to powodować problemy, jeśli obawiasz się prędkości z powodu ruchu na obrazie, na przykład jeśli na zdjęciu znajduje się samochód lub osoba. Może również powodować problemy, jeśli trzymasz aparat za rękę. Jeśli czas otwarcia migawki staje się tak długi, że ruchy dłoni powodują rozmycie obrazu, to byłby to problem.

Zalecenie

Nie nazwałbym żadnego rozwiązania lepszym ani gorzej, wszystko zależy od sytuacji i pożądanego wyniku. Jeśli już jesteś w niskim zakresie ISO, braketing będzie miał kilka wad. Jeśli jesteś już w zakresie krótkich czasów otwarcia migawki, braketing będzie miał kilka wad. To właśnie wtedy, gdy jesteś w górnej granicy każdego, musisz wybrać kompromisy, z którymi czujesz się komfortowo.

Czy jest jakieś dobre oprogramowanie, które to robi?
#2
+2
Paul
2017-07-14 05:50:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedną z zalet braketingu izo jest to, że nie jest wymagane wykonywanie wielu zdjęć. Na przykład mój aparat Olympus e-PL5 w trybie ręcznym (stała migawki i przysłony) wykorzystuje trzy wzmocnienia czujnika dla tego samego zdjęcia. Zasadniczo jest to czyste nawiasy ISO.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...