Pytanie:
Brak ostrości z obiektywem Canon 50mm 1.8 - czy to obiektyw czy ja?
Alex
2013-04-11 11:14:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kupiłem obiektyw Canon EOS 650D i EF 50mm f / 1.8 II.

Niestety autofokus wydaje się nie mieć ostrości przy f / 1.8. Próbowałem ustawić jednopunktowy autofokus: jest lepszy, ale wciąż nie wystarczająco dobry.

To moja pierwsza lustrzanka cyfrowa, więc czy jest to prawdopodobnie wynik mojego braku umiejętności, czy to wina obiektywu?

Przeprowadziłem kilka testów na tarczy. Oto wynik: test target

Ostrość znajduje się 1 cm przed celem.

Parametry fotografowania:

Przysłona f / 1.8, ISO 250m, Czas ekspozycji 1/250

Wydaje mi się, że oprogramowanie DPP firmy Canon może pokazać wyzwolony punkt ostrości i lokalizację obiektu. Nie jestem pewien, czy to dotyczy wszystkich aparatów Canon, sam będąc użytkownikiem Nikona.
Pokazuje tylko, który punkt ostrości został wybrany. Jeśli się skupisz i zmienisz kompozycję, to tego nie odzwierciedla. Należy również pamiętać, że w przypadku wielu lustrzanek cyfrowych, w tym większości obecnych Canonów, obszary w wizjerze objęte każdym punktem ostrości są znacznie większe niż kwadraty, które wyznaczają ich środek w wizjerze.
Czy zauważyłeś to początkowo podczas robienia zdjęć testowych, czy też najpierw zauważyłeś na prawdziwych zdjęciach i czy test potwierdził?
@mattdm Zauważyłem to na zwykłych zdjęciach, które zrobiłem. Dzisiaj przeprowadziłem test na tarczy i zobaczyłem, że to nie jest moja wyobraźnia.
Kolejne pytanie: czy próbowałeś wiele razy rozogniskować obiektyw i zacząć od nowa? Jak spójne były wyniki? Zauważyłem, że (o ile nie jest przycięty) cel jest dość blisko; czy próbowałeś na dalszych odległościach i jak wypadają wyniki?
Nie wydaje się, aby cel testu był wystarczająco jasny, aby zwrócić optymalne wyniki testu.
Pięć odpowiedzi:
#1
+9
Nir
2013-04-11 11:41:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink
  1. Przy f / 1.8 głębia ostrości jest bardzo mała - każdy ruch (obiektu lub aparatu) pomiędzy ustawieniem ostrości a zrobieniem zdjęcia może wypchnąć obiekt nieostry - więc chcesz zrobić zdjęcie tak szybko, jak to możliwe po ustawieniu ostrości i nie używaj techniki „ustaw ostrość i powtórz kompozycję” - nie przy f / 1.8

  2. Autofokus na 50 mm f / 1.8 jest bardzo wolno, jeśli aparat jest skonfigurowany do robienia zdjęcia, nawet jeśli ostrość nie jest zablokowana, możliwe jest robienie zdjęć przed zakończeniem ustawiania ostrości przez obiektyw - gdy aparat ustawi ostrość, rozlegnie się sygnał dźwiękowy i małe kółko zaświeci się w celowniku. / p>

  3. I na koniec - i zdecydowanie najmniej prawdopodobne - aparat lub obiektyw mogą nie zostać skalibrowane (przynajmniej dla siebie), na tej stronie są pytania dotyczące testowania ostrości (takie jak to). Uważam, że 650D nie ma sposobu na skalibrowanie ostrości i musisz zabrać aparat i obiektyw do centrum serwisowego (lub przynajmniej dobrego sklepu fotograficznego).

Zgadzam się z „1” i „3”, ale w przypadku „2” zawsze czekam na wskazanie (dźwiękowe i wizualne). W każdym razie dzięki.
@Nir to może być to, czego szukasz: http://photo.stackexchange.com/questions/12215/how-can-i-test-a-new-lens-to-make-sure-it-is-operating- prawidłowo
Jeśli chodzi o # 1, użyj statywu do testowania AF --- # 2, uważam, że większość aparatów (w tym 650D) w trybie pojedynczego zdjęcia nie zrobi zdjęcia, dopóki nie zostanie ustawiona ostrość.
#2
+6
Michael C
2013-04-11 13:54:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chociaż wszyscy uwielbiają rozmawiać o tym, jak ostra jest „fajna pięćdziesiątka”, jeśli spojrzysz na wykresy ISO 12233 tutaj, zobaczysz, że jest ona znacznie ostrzejsza przy f / 2.8 niż przy f /1,8 lub f / 2. Obiektyw jest ustawiany ręcznie przy użyciu podglądu na żywo dla wykresów testowych.

Możesz nie tracić ostrości tak bardzo, jak myślisz. Czy jest jakiś obszar za lub przed celem, na którym jest skupiony? Jeśli nie, oznacza to utratę ostrości podczas fotografowania z szerokim otworem, która jest charakterystyczna dla wielu obiektywów.

Zgadzam się z tym, myślę, że najostrzejszy jest zawsze trochę miękki przy f1.8. Jednym ze sposobów przetestowania tej teorii byłoby maksymalne powiększenie w trybie podglądu na żywo i ręczne ustawienie ostrości, a następnie porównanie obrazów
Mam ten sam problem co plakat, LiveView / manual wygląda dobrze, autofokus wygląda na zbyt rozmyty.
#3
+4
Asycid
2014-04-24 15:22:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak przetestowałem (wykonałem 10 serii zdjęć) obiektyw 50mm f1.8, doszedłem do takiego wyniku: Jeśli obiektyw zaczyna ustawiać ostrość od najbliższego punktu ostrości (lufa wewnętrzna jest całkowicie wyjęta z lufy zewnętrznej) , wtedy obraz będzie bardzo ostry z przodu. Jeśli ustawisz ostrość na nieskończoność, a następnie zaczniesz autofokus, obraz będzie, jak powiedziałem, 98% skupiony. W trybie podglądu na żywo to nie jest kwestia, zawsze ustawia prawidłowo ostrość. Patrz załączone zdjęcie: Focus accuracy ("kép" means "image" in english)

Zdjęcia zostały zrobione z przysłoną f1.8, ISO 100, z masywnego statywu ze stosunkowo krótkim czasem otwarcia migawki (1 / 120) z 600D (t3i). Punkt ostrości został ustawiony na literę „C” w tekście „FOCUS”.

EDYCJA: Więc zdemontowałem obiektyw i przylutowałem kilka punktów ( jak opisano w tym filmie: Wideo z kalibracji DIY 50 mm f1.8) Oto wyniki: enter image description here

Myślę, że teraz działa świetnie, nie ma teraz DUŻEGO niewyraźnego ustawienia ostrości, i jest znacznie bardziej niezawodny niż wcześniej.

Potencjalnie wskazuje to na problem z połączeniem aparatu i obiektywu, ale czy istnieją dowody na to, że jest to ogólny problem z obiektywem 50 mm f / 1.8, który może dotyczyć również oryginalnego plakatu?
W przypadku moich przyjaciół 60D problem jest taki sam, jak w przypadku jego 50 mm f1.8, więc myślę, że to ogólna usterka.
Mam ten sam problem z tym obiektywem.
#4
+3
TheMalni
2013-04-11 14:14:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że byłoby najlepiej, gdybyś przesłał kilka ujęć, aby pokazać nam, co robisz i jak, mam na myśli odległość, kąt itp. Na samym początku miałem mały problem z Nifty Fifty, potem kilka artykułów w Internecie. Używając tego obiektywu od ponad 3 lat, z pewnością mogę powiedzieć, że ten obiektyw wymaga bardziej specjalnego podejścia niż, powiedzmy, obiektyw Kit.

Canon 50mm 1.8 to bardzo mały i lekki obiektyw, naprawdę musisz go mocno trzymać podczas robienia zdjęcia i nie zapomnieć o wstrzymaniu oddechu podczas naciskania migawki, pomaga to nie przegapić ostrości przy f1.8. To tylko małe wskazówki, więcej można zasugerować po obejrzeniu zdjęć.

#5
  0
Stavros Korokithakis
2014-12-09 20:07:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Miałem dokładnie ten sam problem. Używam 70D, który skupiał się zbyt daleko z przodu, niszcząc moje zdjęcia. Już miałem go rozebrać i wlutować punkty, gdy zdałem sobie sprawę, że aparat ma funkcję mikroregulacji AF. Ostrość była zbyt duża do przodu, więc ustawiłem ją na +17 (z 20), a teraz obiektyw jest ostry jak szpilka.

Zdecydowanie spróbuj najpierw, jeśli twój aparat to obsługuje. Po tym zakochałem się w moim jeszcze bardziej.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...