Pytanie:
Jak mam się zabrać do tworzenia zdjęć 3D?
Jay Lance Photography
2011-02-22 00:41:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zafascynowała mnie fotografia 3D i chciałbym spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów 3D. Mam kilka powiązanych pytań:

 1. Jak mam zrobić podwójne zdjęcia potrzebne do wykonania obrazu 3D?
 2. Czy są jakieś specjalne odległości, które muszę zachować umysł (albo odległości między kamerami, albo odległości między aparatem a obiektem), aby zachować iluzję?
 3. Czy można użyć nowszych metod oglądania, aby zobaczyć obraz? (np. okulary, które wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne, które dostajesz w kinie lub na telewizorze 3D, w przeciwieństwie do okularów z czerwonymi i błękitnymi soczewkami)
 4. Jakie oprogramowanie możesz polecić do przygotowania zdjęć do oglądania 3D?
Pięć odpowiedzi:
#1
+12
Itai
2011-02-22 01:34:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Najłatwiej jest kupić sobie kamerę 3D.

Ta opcja ma doskonałą zaletę: możesz zobaczyć obraz 3D efekt podczas komponowania i przeglądania zdjęć, dzięki czemu wiesz, czy zrobione zdjęcie zadziałało, aby dać wrażenie 3D, czy nie.

W przeciwnym razie musisz zrobić 2 prawie identyczne zdjęcia z nieco różnymi punkty widzenia. Można to zrobić na trzy sposoby:

 • Zrób zdjęcie, przesuń aparat i zrób drugie zdjęcie, zachowując wszystko niezmienione : ostrość, DOF, ekspozycja, ISO, biel -saldo. Jest to łatwiejsze do zrobienia z aparatem z ręcznym sterowaniem, chociaż podejrzewam, że możesz również użyć trybu Panorama Assist w kompaktowych aparatach. Kluczowe jest dla nich przesunięcie kamery po równej ścieżce na stosunkowo niewielką odległość. Idealna odległość między dwoma ujęciami zależy od ogniskowej, odległości ogniskowania i pożądanej perspektywy.
 • Zrób dwa zdjęcia jednocześnie : weź dwa identyczne aparaty i ustaw wszystko, w tym odległość ustawiania ostrości i ogniskową -długość na dokładnie takie same ustawienia. Wyzwalanie ich jednocześnie za pomocą pilota na podczerwień jest idealne. Możesz uniknąć mechanicznego wyzwalania ich, jeśli w scenie nie ma żadnych ruchów. Aby w tym pomóc, możesz kupić podwójny statyw, który może pomieścić dwa aparaty.
 • Użyj anamorficznego obiektywu 3D : Te soczewki rejestrują dwa obrazy obok siebie na matrycy. Potrzebujesz specjalnego oprogramowania (dostarczanego z aparatami obsługującymi ten obiektyw), aby przekształcić wynikowy obraz w rzeczywisty obraz 3D.

Odległość między dwoma ujęciami musi być taka, aby obiekty w płaszczyźnie ostrości wydawały się nieco inne , ale niezbyt duże. Nie ma idealnej odległości. Im dalej pojawia się obiekt, na którym próbujesz ustawić ostrość, tym szersze rozstawienie zdjęć należy wykonać. Powinno to uwzględniać rzeczywistą odległość i ogniskową, więc dłuższa ogniskowa wymaga mniejszego ruchu między ujęciami.

Te obrazy, które w rzeczywistości są obrazami stereoskopowymi, można oglądać na różne sposoby:

 • Wiele nowych HDTV obsługuje wejście 3D HDMI , które można zobaczyć za pomocą specjalnych okularów (nie czerwono-niebieskich). Niektóre wyświetlacze mogą również wyświetlać efekt 3D bez oglądania okularów, o ile stoisz w pewnej odległości i pod pewnym kątem od ekranu.
 • Możesz mieć swoje obrazy na papierze za pomocą druku soczewkowego usługi. Zobacz to pytanie.
 • Zdobądź cyfrową ramkę na zdjęcia 3D.

Oprogramowanie, którego potrzebujesz, zależy od urządzenia do oglądania. Jeśli masz urządzenie wyświetlające 3D, musisz upewnić się, jakiego formatu używają. Jak dotąd najpopularniejszy jest format MPO, chociaż istnieją obrazy Stereo JPEG (JPS). Fuji ma oprogramowanie do konwersji między MPO i parami JPEG. Istnieje wiele bezpłatnych narzędzi, ale nie mam z nimi dużego doświadczenia.

#2
+6
sebastien.b
2011-02-22 01:33:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niedawno „zrobiłem” jedno, przypadkowo robiąc dwa zdjęcia ławki pod nieco różnymi kątami. Przechodząc tam iz powrotem między nimi w Lightroomie, przypomniało mi się te animowane GIF-y, które widzisz online, które symulują efekt stereo z takiej pary. Z pewnością tani sposób na stworzenie formy 3D. Oto wynik poniżej, niezbyt wielki, może były zbyt daleko od siebie. Przepraszam za ból głowy :) Sprawdź te o wiele lepsze tutaj, aby się zorientować:

Tworzysz animowane GIF-y za pomocą wielu aplikacji, w tym Photoshopa, oto poradnik: Animowana trójwymiarowa fotografia stereo.

enter image description here

Wow ... ciekawy pomysł, ale z pewnością przyprawia o ból głowy. Nie jestem pewien, czy sam mogę cieszyć się tym efektem.
#3
+1
xpda
2011-02-22 01:13:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 1. Możesz zrobić podwójne zdjęcia, robiąc dwa zdjęcia, przesuwając aparat na boki o 2 lub 3 cale między zdjęciami.

 2. Możesz poruszać się w poziomie więcej niż 2-3 cale, aby zwiększyć efekt 3D, ale jeśli posuniesz się za daleko, użytkownik nie będzie w stanie skupić się na wyniku 3D. Powinieneś upewnić się i nie zmieniać głębi w podwójnym obrazie.

 3. Okulary z soczewkami polaryzowanymi w jednym kierunku w jednej soczewce i przesuniętymi o 90 stopni w drugiej soczewce działają lepiej niż kolorowe soczewki. W tym celu musisz mieć możliwość wyświetlania obrazów w świetle spolaryzowanym.

 4. Nie wiem. :-)

#4
  0
labnut
2011-02-22 01:44:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Na tej stronie internetowej (www.stereoscopy.com) możesz uzyskać wyczerpującą odpowiedź na swoje pytania , a tutaj jest dostawcą odpowiedniego sprzętu (www.cyclopital3d. pl)

#5
  0
Handy Andy
2011-04-05 18:50:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prostą i niedrogą metodę można wykonać, używając dowolnej kamery Powershot zgodnej z CHDK lub wykorzystując film dodatkowy z tego projektu o nazwie SDM (Stereo Data Maker), który można znaleźć na tej stronie: http: // stereo. jpn.org/eng/sdm/index.htm System operacyjny SDM dedykowany ze specjalną pomocą w wyrównywaniu i narzędziami do obsługi skryptów do trójwymiarowych obrazów stereo.

Oba umożliwiają synchronizację dwóch lub więcej kamery w odległości 1/10 000 sekundy od siebie. Umożliwiając robienie zdjęć 3D szybko poruszających się obiektów. Istnieją inne bezpłatne narzędzia do tworzenia obrazów i filmów 3D, które można znaleźć tutaj: http://stereo.jpn.org/pol/

@Jay Lance Photography: właściwie nie wspomniałeś o tym w pytaniu tym razem.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...