Pytanie:
Czy smugi i ślady tłuszczu mogą pogłębić problem flary obiektywu?
Nitin Kumar
2012-07-26 00:58:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chcę wiedzieć, czy smugi (odciski palców itp.), a konkretnie ślady tłuszczu mają jakikolwiek wpływ na zwiększenie flary obiektywu. Ponieważ osoby noszące okulary mogą już wiedzieć o problemie odblasków spowodowanych smarem lub smugami na soczewkach.

Rozumiem, że jest kilka pytań, takich jak kontrolowanie flar obiektywu itp., ale żadna z nich nie omówiła tych czynników. Dotyczy to smug i tłuszczu.

Teraz jestem bardziej zdezorientowany niektórymi odpowiedziami, które twierdzą, że smugi i ślady tłuszczu zwiększają problem odblasków obiektywu, a inne twierdzą, że tak nie jest.
Tłuszcz jest materiałem, efektem aplikacji jest smuga. Należy pamiętać, że definicje powodują subtelne rozróżnienie między podobnymi terminami w celu wyjaśnienia oraz precyzji i dokładności. W przeciwnym razie, wiesz, stary. Bo wiesz, co mówisz?
Pięć odpowiedzi:
#1
+9
Matt Grum
2012-07-26 01:25:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak, tłuszcz i smugi mogą powodować odblaski, ale zamiast dobrze zdefiniowanych okręgów lub linii istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania ogólnego efektu zmętnienia z widoczną poświatą wokół świateł i źródeł światła.

W rzeczywistości być powszechną techniką z glamour i niektórymi fotografami portretowymi, aby rozmazać wazelinę na obiektywie, aby uzyskać pochlebny (choć tandetny) efekt miękkiej ostrości. Tej samej techniki użyto do symulacji rozmycia ruchu podczas nagrywania animacji poklatkowej w filmach takich jak Terminator.

Smar do nosa działał lepiej niż wazelina. Zresztą żaden profesjonalista nie był na tyle ostry, by zastosować go bezpośrednio przed klientem. Poinstruowano nas, aby użyć czystej bawełnianej kulki do przeniesienia ze źródła i nałożenia na powierzchnię szklanego filtra w celu uzyskania efektu. W studiu trzymaliśmy kilka różnych.
#2
+3
tacotuesday
2012-07-26 07:25:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pomyśl o smugach, tłuszczu i odciskach palców (zwykle spowodowanych przez olej zmieszany z innymi rzeczami na twoich dłoniach) jak o półprzezroczystym lustrze.

Powoduje załamanie światła i odbicie w punktach, w których smugi i odciski palców są. Jak zauważył Matt, czasami jest to pożądany efekt estetyczny.

#3
+3
IAmNaN
2012-07-26 07:38:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Smugi nie mogą same w sobie powodować „flary obiektywu”. Smugi z pewnością wpłyną na wynik (efekt może być nawet interesujący), ale jest mało prawdopodobne, aby spowodował to, co tradycyjnie nazywamy „flarą soczewki”. Niether może mieć podobny problem, taki jak kurz, mgła lub pleśń, który może narastać wewnętrznie.

Rozbłysk obiektywu pojawi się jako chromatyczny jasny punkt, często kilka razy. Jest to spowodowane przez źródło światła, na przykład słońce, odbijane wewnętrznie od elementów soczewki, dopóki te odbicia nie zostaną wychwycone przez folię / czujnik. Szanse na ich wystąpienie rosną, a ogniskowa maleje. Obiektywy szerokokątne częściej powodują flary niż teleobiektywy. Im węższy kąt między obiektem a źródłem światła, również rosną.

Aby zmniejszyć odblaski obiektywu, zasłoń główny element (zewnętrzną część szkła) obiektywu. Do tego celu służy osłona obiektywu, ale zrobi to Twoja ręka lub cokolwiek, co może blokować światło.

Z technicznego punktu widzenia kształty spowodowane wewnętrznymi odbiciami od elementów obiektywu i czujnika nazywane są „zjawy”. Termin techniczny „odblask” odnosi się do promieni światła wychodzących z jasnych źródeł światła, zwłaszcza gdy znajdują się one w rogu ramy. Trzecim powiązanym problemem byłaby utrata kontrastu lub duże obszary „odblasków”, które zmniejszają kontrast ... czyli najprawdopodobniej jaki smar wprowadziłby do soczewki. Smar może również wywoływać odblaski nawet przy padającym świetle (odblaski i zjawy są zwykle tworzone przez światło nie przypadkowe) ... kaptur może tego nie naprawić.
Twoja definicja „odblasku” to punkt. Ale flara obiektywu nazywa się to właśnie dlatego, że wygląda jak flara i jest efektem wewnętrznego odbicia źródła światła, tak jak w tym przykładzie: http://cameron-photo.com /files/gimgs/20_lensflare0703.jpg.
@jrista Ogólnie słyszałem, że termin flara odnosi się zarówno do jasnych linii, jak i do zamglenia zmniejszającego kontrast (artykuł na Wikipedii odzwierciedla ten problem).
Tak, odblaski zwykle obejmują jasne linie i redukcję kontrastu ... jednak redukcja kontrastu spowodowana odblaskami może wystąpić niezależnie od rzeczywistego rozbłysku, jeśli na soczewce znajdują się tłuste plamy. Jeśli chodzi o „flarę”, w tym odbicia ... często używa się jej do określenia całego efektu w swobodnych słowach, ale duch ** to ** oficjalne określenie odbić. Canon, Nikon i większość innych marek przez większość czasu używa terminu „duchy” w dokumentacji technicznej oraz na stronach informacyjnych dotyczących obiektywów.
#4
+1
Digital Lightcraft
2012-07-26 23:38:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powiedziałbym, że nie, cóż, nie przez definicję flary obiektywu. Rozbłysk obiektywu jest bardziej definiowany jako kolorowe kółka, tłuszcz itp. Spowoduje rozmazanie obrazu i „zamglenie”.

O ile oczywiście nie jest to duża porcja przezroczystego smaru (lub nawet deszczu) - który sam może działać jak mały obiektyw, w takim przypadku… tak!

Dodam - na litość boską, utrzymuj soczewki w czystości! nie ma nic gorszego dla soczewki niż samo czyszczenie (no może upuszczenie!), nieuchronnie delikatnie (niewidocznie) porysujesz ją i powoli niszczycie powłokę.

#5
+1
Stan
2013-09-03 03:55:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cokolwiek nieregularnego na wypolerowanej powierzchni soczewki będzie generowało światło nieobrazowe; aka flara.

Jeśli chcesz, możesz zrobić bardzo długą listę szczegółów, ale tak jest. Nie ma znaczenia, jak jest cienka lub gruba. Jeśli jest to oświetlenie bez obrazowania, jest to flary.

Kurz to pojedyncze cząsteczki, wilgoć to pojedyncze kropelki, tłuszcz to cienka niepłaska warstwa półprzezroczystego oleju, zadrapania to pojedyncze bruzdy itp.

Powłoka polega na kontrolowanym nałożeniu cienkiej (zwykle metalowej) obróbki powierzchniowej równomiernie na wypolerowaną powierzchnię soczewki w celu wzmocnienia obrazu lub ochrony powierzchni.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...