Pytanie:
Efekt fotograficzny preferujący kolory żółty i niebieski; Jaka jest jego nazwa i jak to się robi z GIMP?
Serge Stroobandt
2016-11-10 21:05:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niedawno natknąłem się na kilka zdjęć, które wydają się być zmodyfikowane, aby faworyzować lub pochylać się w kierunku zarówno żółtych, jak i niebieskich odcieni. przykład, a więcej przykładów znajdziesz w [źródło]: Gary, N3GO, operating 80m straight through the night without leaving the oh-so-comfortable lawn chair

Ten inny portret [źródło ] - z oczami zbyt niebieskimi, aby mogło być prawdziwe - również wydaje się, że ma to wpływ.

Moje pytania:

  • Jak nazywa się to żółto-niebieskie zdjęcie efekt edycji?
  • Jak mogę odtworzyć ten efekt za pomocą GIMP?

Moja własna odpowiedź

Aby uzyskać pełne i najbardziej szczegółowe rozwiązanie poddane inżynierii wstecznej, sprawdź moją własną odpowiedź , klikając poniższy obrazek.

reverse engineered image

Patrząc na tło na ostatnim zdjęciu, spodziewam się, że wpływ na to miało oświetlenie. Nie znam odpowiednika GIMP-a, ale w Photoshopie warstwa dopasowania wykorzystująca poziomy może zapewnić niebieski / żółty odcień.
Oczy na ostatnim zdjęciu zostały prawie na pewno znacznie poprawione, oprócz efektu, którego szukasz.
Nie mam tutaj odpowiedniego obrazu do przetestowania i opublikowania, ale z szybkiej gry: Zacznij od obrazu, który ma już kontrast niebiesko-żółty (lampa wolframowa i monitor, latarnie sodowe i światła halogenowe lub LED, żele na oświetleniu portretowym) . Rozkład na RGB. Zmniejsz kontrast na kanale B, zwiększ na drugim 2. Zmień kompozycję. Być może nadal będziesz musiał grać z kontrastem i balansem bieli
Mój poprzedni komentarz nie działa zbyt dobrze. Możesz go trochę rozciągnąć, ale za bardzo, a otrzymasz coś w rodzaju efektu filmowego z początku lat 80. Odpowiedziałem inną metodą.
ten bardzo popularny efekt nazywany jest „niezdolnością do balansu kolorów zarówno dla źródeł światła ciepłego, jak i zimnego” ;-)
Pięć odpowiedzi:
#1
+7
Michael C
2016-11-11 06:48:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wszystkie przykładowe zdjęcia można było wykonać bez selektywnego przetwarzania ze względu na temperaturę barwową / balans bieli. Wszystkie wyglądają tak, jakby były wykonane z kilkoma różnymi typami źródeł światła w scenie. Jeśli jedno źródło światła jest bardzo pomarańczowe, a drugie bardzo niebieskie, aparat dostrzeże różnicę znacznie bardziej niż nasze własne oko / mózg.

Na każdym z poniższych zdjęć była temperatura barwowa i balans bieli ustawiony w punkcie pomiędzy dwoma źródłami światła (raczej aby jedno lub drugie wyglądało na „białe”), cieplejszy wyglądałby na żółto-pomarańczowy, a chłodniejszy na niebieski. Gdyby nasycenie kolorów zostało zwiększone, różnice byłyby jeszcze bardziej zauważalne.

Oto zdjęcie, które zrobiłem na stadionie piłkarskim, na którym światła oświetlające boisko były znacznie bardziej niebieskie niż światła oświetlające halę za trybunami . Jedyne dokonane korekty edycji były globalne, które w równym stopniu wpłynęły na wszystkie części obrazu.

Po skorygowaniu o bardzo ograniczone spektrum pomarańczowych świateł parowych (znacznie poniżej 2000 K, co wymagało użycia próbnika kolorów) pod stojakami światło na polu wygląda bardzo niebiesko.

enter image description here

Jednak przy odpowiednim zbalansowaniu barwy świateł na polu przy 3600K kolor wygląda bardzo naturalnie.

enter image description here

Ponownie spójrz na okienko prasowe z balansem bieli dostosowanym do pomarańczowych świateł.

enter image description here

Spójrz teraz na to samo zdjęcie o temperaturze barwowej 3600K zastosowanej do zdjęcia wykonanego na powierzchni pola.

enter image description here

Jeśli chcesz wyolbrzymić efekt, możesz prawdopodobnie dwukrotnie przetworzyć obraz z balansem bieli dla każdego z typów światła i połączyć z maskami warstw. Pomogłoby to, gdyby źródła nie były tak szeroko rozdzielone, jak w twoim przypadku (np. Górny obraz, na którym kolor żółty jest prawdopodobnie żarowy, a niebieski z monitora).
@ChrisH Nawet nie musiałbyś tego robić. Możesz po prostu użyć narzędzia HSL, aby zwiększyć nasycenie dwóch kolorów.
Prawdopodobnie prawda, chociaż nie jestem pewien, co by to zrobiło z innymi źródłami (na przykład obraz na monitorze na pierwszym obrazie).
Narzędzia HSL wpływają tylko na kolory w zakresie każdego pasma kolorów i nie mają wpływu na sąsiednie lub uzupełniające się kolory.
@MichaelClark Rzeczywiście, mogę odwrócić obraz schodów stadionu z jednej wersji do drugiej (i odwrotnie), wybierając odpowiedni punkt balansu bieli (albo żółte odbicie obok kosza, albo światło powodzi stadionu). ** Jednak ** ta wzajemność nie wydaje się dotyczyć faceta ze zdjęciem laptopa. ** Nie można znaleźć odpowiedniego punktu balansu bieli, aby przywrócić normalny obraz. ** Coś innego / dodatkowego musi być w grze!
@SergeStroobandt Zobacz mój komentarz powyżej dotyczący narzędzia HSL.
@SergeStroobandt Należy również zauważyć, że temperatura barwowa i krzywe światła są „zapieczętowane” za pomocą obrazu JPEG. Wszystko, co możesz zrobić w tym momencie, to zwiększyć / zmniejszyć ilość informacji, które pozostają i nie zostały odrzucone w procesie demozaizacji. Podczas pracy z nieprzetworzonym plikiem wszystkie informacje przechwycone przez czujnik są nadal dostępne i za każdym razem, gdy zostaną wprowadzone pewne zmiany, aplikacja cofnie się i ponownie przeprowadzi demozaikowanie surowych danych. Informacje odrzucone w oryginalnym obrazie podglądu wyświetlanym przez aplikację są używane w wersji i odwrotnie.
#2
+5
Rafael
2016-11-13 11:28:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To nie jest efekt. To jest trend.

Tendencja polega na używaniu uzupełniających się kolorów i nie ma z czego wybierać. Ma kolor od zielonego do magenty, od żółtego do niebieskiego lub od czerwonego do cyjanu.

color circle

W rzeczywistości jest to pomarańczowy do niebieskiego trend gradacji kolorów .

W filmach nazywa się to gradacją kolorów, a ta specyficzna kombinacja jest oparta na pewnych zasadach teorii kolorów dotyczących zwiększania kontrastu chromatycznego. Ten trend jest bardziej dramatyczny w filmach akcji, a na przykład w mrocznych horrorach trend jest wręcz przeciwny, mniej nasycone kolory, szczególnie szarości i zimne błękity (z wyjątkiem czerwieni, jeśli spodziewasz się filmu gore).

Filmy akcji: action film posters https://www.google.com/search?q=action+film+posters

Horrory: horror film posters https://www.google.com/search?q=horror+film+poster

Pierwsze zdjęcie pytania również ma mapowanie tonów, czyli obraz z kontrastem od nasyconego do czarnego. To odwzorowanie tonów jest czasami nazywane efektem lub wyglądem „HDRI”.

Michael Clark ma również dobry punkt, w którym ta specyficzna kombinacja kolorów jest oparta na temperaturze światła. Wyolbrzymianie tych odcieni kolorów ma na celu nadanie bardziej emocjonalnego wyglądu, w tym ciepła i zimna, co jest podstawowym odczuciem u ludzi, a czasami wywoływanym psychologicznie przez stymulację wizualną.

Na Gimp możesz maskować niektóre strefy i poruszać się lub dopasuj krzywe.

Dodatkowo możesz pracować tylko nad światłami przesuwającymi się tylko w górnej części krzywych, a nad cieniami przesuwającymi tylko ciemne części.

Ale prawdopodobnie dobry punkt wyjścia, ponieważ jest to forum fotograficzne, aby najpierw umieścić kolorowe żele na niektórych źródłach światła lub użyć źródeł światła o różnej temperaturze, na przykład chłodnych i ciepłych lamp fluorescencyjnych.

Twoja niezwykle wąska definicja * HDRI * jest bardzo krótkowzroczna i ograniczona. Zobacz: http://photo.stackexchange.com/a/80598/15871
W ogóle NIE definiuję HDRI. Zdjęcie osoby najprawdopodobniej NIE jest HDRI, ale mapowaniem tonalnym. W tym samym poście, do którego dołączyłeś, mówię o błędnym pojęciu „wyglądu HDRI”, który przy okazji jest specyficznym mapowaniem tonów.
Mapowanie tonów * to * jedna z form HDRI. O to chodzi. Termin HDRI pojawił się na długo przed obrazowaniem cyfrowym. Tym jest * system strefowy * Adamsa: fotografowanie sceny w taki sposób, że kontrolując czas wywoływania odwzorowania negatywu i tonacji (tj. Unikanie / spalanie) wydrukować scenę z szerszym całkowitym DR można przedstawić na nośniku ( tj. papiery fotograficzne dostępne dla Adamsa) z mniejszym całkowitym DR. Nawet sekcja * historia * artykułu na Wikipedii, do której linkowałeś, potwierdza to (chociaż artykuł jako całość nie zgadza się ze sobą w poszczególnych sekcjach).
Szum. Właściwie, tak wiele szczegółów dotyczących informacji HDRI nie było moje. : o) Usunąłem to.
#3
+3
Peter Taylor
2016-11-13 23:54:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się z wcześniejszymi odpowiedziami, że przykładowe zdjęcia powstały głównie dzięki zastosowaniu oświetlenia, a nie obróbce końcowej; i nie mam nazwy dla efektu, który wzmacnia kontrast żółto-niebieski, ale mam sugestię, jak osiągnąć ten efekt w GIMP-ie.

Kluczowym narzędziem jest przestrzeń kolorów o nazwie L * a * b *. Jeśli otworzysz obraz, przejdź do Kolory | Komponenty | Dekomponuj i dekomponuj do LAB, otrzymasz obraz z warstwami nazwanymi L, A i B lub trzema obrazami, których tytuły zawierają L, A i B.

L to jasność. A to kanał czerwono-zielony: czerwony to 255, zielony to 0. B to kanał żółto-niebieski: żółty to 255, niebieski to 0. Używając narzędzi takich jak Curves i Poziomy z menu Kolory oddzielnie na warstwach A i B można desaturować kanał czerwono-zielony i nasycać kanał żółto-niebieski. Po przeprowadzeniu do absolutnych skrajności (próg B, spłaszczenie A do jednolitej, średniej szarości) na obrazie demonstracyjnym Chrisa H, wynik jest

seriously oversaturated yellow-blue

Z gładką krzywą na mapowaniu B 96 do 64 i 160 do 192, a kolejne na mapowaniu A 0 do 64 i 255 do 192, wynik jest nadal przesadzony, ale nie tak zły:

less oversaturated yellow-blue

Możesz naprawdę zauważ różnicę na białawym stole i ścianie, na malinie i niebieskim (chyba siarczan miedzi) płynie.

Dzięki Twojej odpowiedzi mogłem [inżynier odwrotny] (http://photo.stackexchange.com/a/84714/58243) proces edycji zdjęć.
#4
+2
Chris H
2016-11-11 19:54:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto inne podejście. Moje zdjęcie testowe zostało zrobione na PiCamie (płytce kamery dla Raspberry Pi) jako część timelapse. Aparat ma dość szeroką stałą przysłonę i mały czujnik, więc głębia ostrości jest dość mała.

To jest oryginał, jak na zdjęciu. Światło otoczenia jest fluorescencyjne, ale wybrałem je ze względu na kontrast między monitorem a otoczeniem na pierwszym przykładowym obrazie.

As shot image

Po przetworzeniu I have: After processing

Dolna warstwa obrazu to oryginał, z wybranym punktem bieli (dialog poziomów) z monitora. Górna warstwa jest taka sama, ale z punktem bieli wybranym na blacie (w rzeczywistości jest to szara, więc ten krok również zwiększył ogólną jasność). Górna warstwa ma maskę warstwy wykonaną z niebieskiego kanału oryginału, ze znacznie zwiększonym kontrastem.

Tak wygląda dialog warstw: layers dialogue

Myślę, że powinieneś zacząć od [wskazania jako białego punktu] (http://photo.stackexchange.com/a/16136/58243) białego klipu rurowego w lewym dolnym rogu obrazu. Wydaje się, że jest to najbielszy obiekt na obrazie.
Poza tematem: Co tam „gotowałeś” swoim [Raspberry Pi] (https://raspberrypi.stackexchange.com/)?
@SergeStroobandt Prawdopodobnie jesteś tuż przy klipie. To był bardzo pośpieszny test podczas lunchu. To eksperyment fotokatalizy do czyszczenia wody - [byliśmy na oficjalnym blogu Rapsberry Pi] (https://www.raspberrypi.org/blog/photocatalysis-raspberry-pi/), który obejmuje timelapse, z którego nadal pochodzi .
#5
  0
Serge Stroobandt
2016-11-21 03:55:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Inżynieria odwrotna

Peter Taylor jest wyraźnie na czymś, odwołując się do L * a * b * przestrzeni kolorów. Wielokrotne gwiazdki odnoszą się do wersji tej przestrzeni kolorów CIE 1976.

Lab colour space

Rozkładanie obrazu radioamatora w tym przestrzeń kolorów pokazuje dowody tego, co wydaje się być poważnym bramkowaniem / filtrowaniem w histogramach zarówno a * (zielony = 0 ↔ czerwony = 255), jak i, co ważniejsze, b * (niebieski = 0 ↔ żółty = 255) kanał. (Kanał L * jest dla lekkości.)

histogram a channel histogram b channel

W GIMP ten rozkład uzyskuje się, klikając Colors → Components → Decompose… → Lab .

Proszę zauważyć, że w całym tym exposé liniowe histogramy będą stosowane w przeciwieństwie do histogramów w skali logarytmicznej. W GIMP przełączanie między skalami odbywa się poprzez naciśnięcie skrajnego prawego przycisku tuż nad histrogramem.

Przywracanie kanału b *

Oto, co b * kanał pierwotnie wygląda.

original b channel

W GIMP-ie wybierz z menu Colors → Curves. . i zastosuj następującą funkcję przesyłania na kanale b * . Uważaj, aby działać wyłącznie po prawej stronie liniowego histogramu , który wpływa tylko na żółte tony.

b channel revert

Przywrócony kanał b * będzie teraz wyglądał następująco. Jest mniej jasnych plam, co wskazuje na mniejszą ilość żółtych odcieni na obrazie.

reverted b channel

Rzeczywiście, pośrednia rekompozycja pokazuje znacznie mniej żółci . Wygląda na to, że tkanina namiotu odzyskała swój pierwotny kolor.

image with b channel reverted

Przywrócenie kanału a *

Na powyższym obrazku nadal widać cyjanową plamę na biurku, a trawa przez otwarte okno namiotu wygląda nienaturalnie. Obie obserwacje wskazują, że kanał a * również wymaga naprawy, aczkolwiek w mniejszym stopniu.

Oto jak pierwotnie wyglądał kanał a * . Trawa rzeczywiście wygląda wyjątkowo ciemno w tym kanale.

original a channel

Zastosuj następującą funkcję transferu na a * kod> wartości kanałów. Ponownie, uważaj, aby działać wyłącznie po lewej stronie liniowego histogramu. W ten sposób wpłynie to tylko na odcienie zieleni.

a channel revert

Przywrócony kanał a * będzie teraz wyglądał następująco. Zarówno trawa, jak i biurko pokazują teraz mniejszy kontrast w tym kanale.

a channel reverted

Ponowna kompozycja

Kolory → Components → Recompose kończy się na tym wyniku. Zwróć uwagę, jak trawa wygląda teraz naturalnie, a cyjanowa plama na biurku zniknęła. Jednak żółta podkładka pozostała jasnożółta, podobnie jak mosiężny stojak lampy. Okienko LCD w radiu jest pomarańczowe, tak jak powinno być w tym modelu radia. Podstawa klucza Morse'a pozostała czerwona.

Tego wyniku nie można było uzyskać po prostu wybierając nowy punkt balansu bieli w dowolnym miejscu na zdjęciu, jak wcześniej sugerowano.

reverted image

Bezpośredni proces

  1. Zdekomponuj obraz na L * a * b * przestrzeń kolorów.
  2. Zastosuj odwrotność odpowiednich krzywych przenoszenia a * i b * pokazanych powyżej na histogramie liniowym. Kolejność stosowania nie ma znaczenia w tej przestrzeni kolorów.
  3. Zmień kompozycję.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...