Pytanie:
Czy możliwe jest wywołanie cyjanotypów za pomocą projektora LCD, biorąc pod uwagę potrzebę promieniowania UV?
Paul Cezanne
2014-12-13 05:31:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cyjanotypy powstają pod wpływem promieniowania UV. Myślę o zabawie z bardzo dużym cyjanotypią, zaczynając od cyfrowego obrazu. Na początku pomyślałem, że chciałem użyć projektora LCD do naprawy obrazu. Potem przeczytałem o cyjanotypach i zdałem sobie sprawę, że potrzebuję UV, a nie światła widzialnego.

Czy istnieje sposób na przekonwertowanie projektora na emitowanie UV? Albo ... czy istnieje sposób na zrobienie dużych cyjanotypów z cyfrowego obrazu.

(Przez duże mam na myśli stopy, myślę, że 2 stopy na 4 stopy ...)

Niektóre drukarki 3D używają zmodyfikowanych projektorów DLP do utwardzania żywicy reagującej na promieniowanie UV. Wizualizacja urządzenia, które porusza projektorem lub odsłoniętą powierzchnią, nie wymaga dużej wyobraźni, aby zwiększyć całkowity obszar, który można naświetlić. Może się okazać, że drukarki 3D przyszłości można poddać refaktoryzacji, aby uzyskać duże cyjanotypy o wysokiej rozdzielczości.
Jakiej długości fali UV potrzebuje ten proces? Podpowiedź: UV-A może pochodzić od sprzętu do opalania i czarnych lamp. W przypadku UV-C prawie sugerowałem zajrzenie do gumek EPROM i lamp bakteriobójczych. Jednak PATRZEĆ W nie jest dokładnie tym, czego powinieneś unikać, bądź ostrożny.
Pięć odpowiedzi:
#1
+9
user35237
2014-12-13 06:57:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie, nie ma konwersji dla wyświetlaczy LCD - a i tak nie miałbyś nic zbliżonego do rozdzielczości, jaką chciałbyś dla wydruku o takim rozmiarze przy użyciu projektora cyfrowego.

Zwykła procedura tworzenia alternatywnego procesu wydruki z plików cyfrowych to wydruk negatywu na folii przezroczystej. Jest to metoda stosowana w przypadku cyjanotypów, a także platyny / palladu itp., A wyniki mogą być nie do odróżnienia od filmu. Problem polega na tym, że chcesz osiągnąć duży - naprawdę duży - a to nie będzie tanie.

Metody drukowane podczas naświetlania wymagają bardzo gęstych negatywów. Z tego powodu potrzebujesz folii przezroczystej, która może pomieścić raczej dużo atramentu i zapewnia dobrą D max . Wydaje się, że obecnie wybieranym filmem jest Pictorico, który jest dostępny w rolkach 24 "x 66 '. (Czy muszę wspomnieć, że będziesz również potrzebować dostępu do drukarki o szerokości karetki co najmniej 24", np. seria Epson 7X00?)

Sam czarny atrament nie zapewni wystarczającej gęstości; Będziesz również potrzebować dodatkowego atramentu blokującego promieniowanie UV (co oznacza trochę grzebanie w ustawieniach drukarki - lub sprawienie, aby drukarka negatywów trochę zaszurała w ich ustawieniach). W przypadku Epsonów żółty jest dobrym drugorzędnym. Będziesz także potrzebował lekkiego stochastycznego wzoru szumu dodanego do negatywu obrazu, aby uzyskać wystarczającą ilość drgań do drukowania kontaktowego. Jeśli chodzi o sam druk, możesz zbudować źródło UV, pożyczyć trochę czasu w sklepie, który nadal wykonuje prawdziwe projekty lub sitodruk, lub, jeśli wszystko inne zawiedzie, skorzystaj ze słońca. (Te ekspozycje są długie i można je bezpiecznie sprawdzić w świetle pokoju, aby sprawdzić, czy są już ugotowane. W przeciwieństwie do platyny / palladu, same odbitki cyjanotypowe nie są tak drogie, że nie stać cię na krzywą uczenia się. ludzie od pogody podadzą Ci indeks UV, który pomoże określić czas rozpoczęcia).

Jest znacznie bardziej dogłębny artykuł Carla Weese na temat tworzenia negatywu na TheOnlinePhotographer.com. Negatyw, którego będziesz potrzebować dla cyjanotypu, jest bardzo podobny do tego, którego potrzebujesz dla Pt / Pd, i będziesz musiał zrobić tyle samo majsterkowania, aby znaleźć odpowiednią gęstość i krzywe. Pamiętaj, że możesz wspiąć się na starą krzywą uczenia się, korzystając z przezroczystych folii OHP o rozmiarze standardowego wydania; nie musisz skakać na rolkę specjalnego materiału, dopóki nie będziesz gotowy do rocka. Tylko upewnij się, że używasz tej samej marki i wpisz co rolka. (Nie jest to coś, co możesz odebrać w lokalnym magazynie materiałów firmowych, ale nietrudno też znaleźć w Internecie).

Pamiętaj, że naprawdę musiałbyś zrobić pełnowymiarowy negatyw do drukowania stykowego nie nie ważne, jak zdecydujesz się do tego zabrać (chyba że możesz użyć modulowanego skanującego lasera UV o dużej mocy). Używanie projektora z czymś w rodzaju negatywu o rozsądnych rozmiarach (czytaj „tani”) oznaczałoby godziny, a nie minuty czasu naświetlania. Nie będziesz w stanie stwierdzić, czy obraz jest ostry, dopóki nie zostanie częściowo wydrukowany .

Wow, naprawdę to przemyślałeś. Dzięki. Witamy w photo.stackexchange! Wypełnij swój profil, potrzebujemy więcej osób takich jak Ty!
@PaulCezanne - nie chcę zrywać jego okładki ... ale on jest weteranem serwisu. Z pewnością jeden z najbardziej kompetentnych. Mam nadzieję, że wróci na jakiś czas, ale zgaduję, że twoje pytanie było po prostu zbyt intrygujące, że po prostu musiał odpowiedzieć! Mam nadzieję, że się mylę :-P
zbyt fajne! kocham tajemnicę ...
#2
+2
Luke
2018-11-16 01:50:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robiłem to już wcześniej i działa. Użyłem przenośnego projektora AAXA 720p na papierze cyjanotypowym. Rozdzielczość nie jest świetna, ale może jest wystarczająca do Twoich celów.

#3
+1
Ian
2019-07-06 19:36:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem, że to stare pytanie, ale eksperymentowałem z tym.

Projektory BĘDĄ odsłonić papier cyjanotypowy - używam papieru „Nature Print”. Z dodatkowym obiektywem zmniejszającym odległość ogniskowania (stary powiększalnik fotograficzny, a także tani plastikowy fresnel a4 - okazuje się, że mają tę samą ogniskową) mogę uzyskać dobry obraz na arkuszu A6 z ekspozycjami 60-120s - dodatkowy obiektyw skupia całą klatkę projektora na arkuszu. To był projektor Panasonic pt-p1sdea.

Wypróbowałem także białe reflektory LED (12v 1a), które działają na wydruk kontaktowy w około 5 minut.

#4
  0
Cody Furguson
2018-08-19 14:23:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wypróbuj projektor LED. Ludzie zawsze mówią „to nie zadziała”, zamiast próbować tego samodzielnie. Nigdy nie wiesz. Jest to dość tani proces, więc nie ma wiele do stracenia, a dla przypomnienia LED emituje światło UV. Wystarczy? Odkryć. Mam Vivibright GP100, który przy 3200 lumenów daje niesamowite szczegóły za około 150 USD. Jestem prawie pewien, że w rozsądnym czasie utworzyłoby cyjanotyp o rozmiarze płótna. Jeśli nie, straciłem 10 dolarów.

#5
-1
user84614
2019-05-05 15:35:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Widmo białych diod LED nie zawiera promieniowania UV, więc jest to strata czasu i pieniędzyTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...