Pytanie:
Czy istnieje aparat kompaktowy z wymiennymi obiektywami i wizjerem optycznym?
Hamish Downer
2010-08-14 22:12:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy istnieje coś takiego jak kompakt z wymiennym obiektywem (inaczej EVIL, MILC, SLD, micro) z wizjerem optycznym?

Kusi mnie posiadanie wysokiej jakości aparatu, który mogę trzymać w kieszeni (i tak z naleśnikowym obiektywem), ale wciąż nie jestem do końca przekonany do elektronicznego wizjera lub konieczności komponowania na odwrocie aparatu. Podoba mi się ergonomia trzymania aparatu przy oku i wolałbym nie zużywać baterii zasilającej wizjer. Nie przeszkadza mi, że wizjer jest nieco odsunięty od obiektywu - miałem to już wcześniej w wielu kompaktach i było w porządku.

Jeśli istnieją, zakładam, że są opcja dodatkowa. Czy są wykonane przez oryginalnego producenta, czy tylko przez osoby trzecie? Czy są regulowane, aby dopasować się do ogniskowej obiektywu, czy potrzebujesz innego wizjera do różnych obiektywów? Czy mogą automatycznie powiększać, jeśli masz obiektyw zmiennoogniskowy?

Wszystkie informacje są mile widziane.

Pięć odpowiedzi:
#1
+10
ex-ms
2010-08-14 23:25:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Olympus stworzył wizjer optyczny VF-1, aby pasował do swojego obiektywu 17 mm, kiedy wypuścił EP-1.

Poza tym uważam, że wszystkie inne dodatkowe wizjery są faktycznie stworzone dla rynku dalmierzy i wszystkie są zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​określonych ogniskowych na taśmie 35 mm; będziesz musiał dostosować się do współczynników kadrowania aparatów EVIL (2,0 dla µ4 / 3, 1,5 dla nowszych Sony i Samsungów):

  • Leica (sprzęt Leica , Ceny Leiki)
  • Zeiss (drogie, ale kontrastowe i dobrze skorygowane)
  • Cosina / Voigtländer (tańsze, nadal raczej dobrze)
  • rosyjski. Fedka to miejsce, w którym kupuję rosyjski sprzęt, a eBay to zawsze dobry wybór.

Nie ma żadnego, który automatycznie powiększa.

Jest jeden, o którym wiem, że można go powiększyć: szukacz Voigtländer 15-35 mm, który nie jest szczególnie tani. Ma dwa modele, jeden z dostosowanymi skalami dla upraw 1,3x i 1,5x, a drugi dla upraw 1,3x i 2,0x (1,3x to współczynnik przycięcia Leiki M8, który również powinien pomóc w wyjaśnieniu ceny). Rosyjskie szukacze „wieżyczkowe” i uniwersalny celownik szerokokątny Leica (który jest drogi ) można dostosować do określonych ogniskowych (np. 18 , 21, 24), ale nie tak płynnie, jak w CV.

Warto zwrócić uwagę na korektę paralaksy, ale w rzeczywistości jest to trochę dobra wiadomość: kamery EVIL mają mniejszą odległość obiektywu / stopki, więc paralaksa będzie mniejsza niż kamery filmowe (lub filmowe), które te szukacze zostały zaprojektowane dla. Wiele szukaczy zawiera znaczniki korekty paralaksy (tylko teleobiektywy mają zwykle korektę wdziewania), ale najlepszą praktyką jest zawsze być trochę hojnym w kadrowaniu.

Jeśli chodzi o ogniskowe, należy pamiętać, że można być „wystarczająco blisko”. W prawie każdym wizjerze i wyszukiwarkach akcesoriów występuje pewna ilość błędów. Na przykład szukacz 35 mm działałby doskonale z obiektywem Olympus 17 mm i odpowiednio z obiektywem Panasonic 20 mm (chociaż istnieje szukacz CV 40 mm).

Wszystko to powiedziawszy, użyłem wizjerów elektronicznych dla EP-2 i GF1. GF1 był kiepski; gorsze niż zgadywanie. Ale szukacz EP2 był całkiem dobry; zdecydowanie warte zobaczenia na własne oczy.

#2
+2
inkista
2014-05-10 21:11:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oprócz Leiki Ms, istnieje jeden bardzo godny uwagi MILC z wizjerem optycznym, którym jest Fuji X-Pro 1. Mali bracia z obiektywami stałymi, serie aparatów X100, również mają ten sam „hybrydowy” wizjer, który można przełączać między OVF z nakładką LCD a wizjerem elektronicznym i matrycą APS-C. I w przeciwieństwie do X-Pro 1 mają okiennice, które są znacznie cichsze i można je zsynchronizować z dokładnością do 1/1000 s (więc są godne uwagi zalety w stosunku do stałego, równoważnego 35/2 naleśnika).

Wizjer hybrydowy, jednak nie korzysta z soczewki fotograficznej, więc występuje paralaksa, ale wyświetlanie nakładki w najnowszych wersjach oprogramowania sprzętowego można ustawić tak, aby wyświetlało, gdzie rzeczywisty punkt ostrości będzie znajdował się w scenie. Jednak tryb makro w modelach X100 będzie domyślnie używać EVF, ponieważ przy bliższych odległościach paralaksa będzie większa.

#3
+1
Guffa
2010-08-14 23:07:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W rzeczywistości wciąż jest kilka aparatów z wizjerem z wymiennymi obiektywami. Leica M9 wydaje się fajny.

#4
+1
Eruditass
2010-08-15 05:02:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zespół lusterka i niezbędna odległość rejestracji dla optycznego wizjera TTL sprawiają, że jego kompaktowość jest prawie niemożliwa. Będziesz musiał żyć z naleśnikami (Pentax to świetne trio: DA40, DA21 i DA70)

Jeśli możesz żyć z wizjerem optycznym innym niż TTL, są dalmierze.

Słyszałem, że niektóre wizjery elektroniczne są całkiem dobre, nawet przy słabym oświetleniu. Spekulacje : Myślę, że w przyszłości EVF znacznie się poprawi i przewyższy zalety OVF:

Od miłośnika lustrzanek jednoobiektywowych: jedna żądza ZŁA

#5
+1
thomasrutter
2015-05-26 11:31:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aparaty bezlusterkowe z definicji wykluczają się wzajemnie z optycznymi wizjerami przez obiektyw. Jeśli Twój aparat jest bezlusterkowy, nie można dodać wizjera optycznego, który widzi przez obiektyw. Jedynym sposobem dodania wizjera optycznego jest oddzielenie go od głównego obiektywu z własnym obiektywem. To ta sama zasada, co w przypadku aparatów dalmierzowych, aparatów kompaktowych z celownikami optycznymi itp.

I podobnie jak w dalmierzach lub w tych starych kompaktowych aparatach z celownikami optycznymi, masz kilka wad:

  • Błędy paralaksy: patrzysz z nieco innego punktu widzenia, więc kadrowanie w wizjerze nie będzie pasowało do kadrowania w obiektywie, szczególnie w przypadku obiektów znajdujących się bliżej.

  • Konieczność dopasowania wizjera do obiektywu - nie można po prostu założyć tam żadnego starego obiektywu, ponieważ w zależności od ogniskowej i innych czynników jego kadrowanie niekoniecznie będzie pasować do obiektywu wizjera. Musisz więc zmieniać celowniki przy zmianie obiektywów lub mieć jakiś sposób na powiększenie wizjera, aby dopasować je do ogniskowej obiektywu.

  • Wizjer będzie miał inną głębię pole widzenia niż główny obiektyw, więc nie uzyskasz dokładnego podglądu głębi ostrości.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...