Pytanie:
Jak niezawodnie wyzwalać mory?
Itai
2012-11-26 20:56:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jaki jest najbardziej niezawodny sposób wywoływania artefaktów mory na obrazie prosto z aparatu cyfrowego?

Wiem, że zmiana rozmiaru obrazu może to spowodować, ale chcę zobaczyć to wszystko w pełnej rozdzielczości i być w stanie zrobić to niezawodnie, abym mógł porównać dwa prawie identyczne aparaty, które tu mam, Pentax K-5 IIs i K-5 II, które różnią się jedynie brakiem filtra antyaliasowego były. W szczególności chciałbym zobaczyć wzór, który powoduje mory w K-5 II, ale nie w K-5 II. Miejmy nadzieję, że jest to wystarczająco powtarzalne, ponieważ przeprowadzałbym testy, aby zobaczyć, jak wydajność obiektywu wpływa na mory.

Podczas testowania musisz być bardzo ostrożny, ponieważ rozmycie w ruchu lub nieostrość mogą z łatwością uniemożliwić tworzenie mory.Nawet dyfrakcja przy zbyt małej aperturze.
Pięć odpowiedzi:
#1
+8
Please Read My Profile
2012-11-26 22:02:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wzory z zestawu demonstracyjnego mory działają najlepiej i drukują się same bez efektu mory łatwiej niż wzorce testowe z odpowiedzi Moire Fringe AF Adjustment Method - albo kółka lub drobne oczka.

Szczególnie wzór koncentrycznych okręgów powinien być bardzo skuteczny, ponieważ zmniejsza się odległość między każdym okręgiem, dzięki czemu prawie na pewno koliduje z siatką czujnika i pikseli aparatu.

Pamiętaj, że będziesz musiał wydrukować je za pomocą drukarki laserowej. Popełniłem błąd, próbując wykonać jeden przy użyciu drukarki atramentowej i oczywiście otrzymałem wzory mory _ na wydruku_.
„na wydruku” rozśmieszyło mnie. :RE
Cieszę się, że nie tylko ja to zauważyłem. Właśnie udało mi się uzyskać dla nich czysty wynik i wypróbuję je jutro.
Dobry pomysł. Wzory nie były jednak tak wiarygodne, więc znalazłem kilka lepszych. Wkrótce będzie można zobaczyć demo!
Sprawdź [demo mory] (http://www.neocamera.com/article/moire_pentax_k5ii_k5iis), jeśli chcesz. Uważam, że bardzo interesujące jest to, jak mora oddziałuje z ostrością i dyfrakcją soczewki. Zagraj z ustawieniami przysłony w wersji demonstracyjnej u dołu strony, a zobaczysz.
#2
+2
Olin Lathrop
2012-11-26 21:08:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zrób zdjęcie czegokolwiek z małym powtarzającym się wzorem. Najlepiej ustawić perspektywę tak, aby rozmiar wzoru znajdującego się na czujniku zmieniał się na całym obrazie. Zmienia to częstotliwość wzoru na czujniku, co jest przydatne, ponieważ przy różnych częstotliwościach mogą pojawiać się różne efekty. Pomoże to również w porównaniu kamer, ponieważ efekty będą uruchamiać się przy różnych częstotliwościach w zależności od poziomu optycznego antyaliasingu w aparacie.

Jednym z przykładów takiego wzoru, który powinien być łatwy do znalezienia, jest duży mur z cegły. To ma wiele powtarzających się cykli tego samego wzoru z rozsądnym kontrastem. Możesz zmienić odległość i / lub powiększenie, aby wzór cegieł miał różne częstotliwości na czujniku. Zrób zdjęcie pod kątem, a częstotliwość zmieni się na całym obrazie.

Najlepszym wzorem byłaby nieskończona szachownica. Prawdziwa szachownica nie ma wystarczającej liczby wzorów, aby była tak przydatna. Możesz znaleźć jakąś tapetę lub dużą otwartą podłogę wyłożoną kafelkami lub coś takiego. Możesz ewentualnie wydrukować wzór szachownicy na papierze, używając bloków pikseli drukarki 3x3 lub 4x4 dla każdego kwadratu. To powinno dostarczyć mocnych wzorców, które będą przydatnym testem aliasingu, jeśli zostaną odpowiednio ujęte.

Dla mnie to też brzmiało dobrze, ale niestety nie działa. Perspektywa powoduje, że powtarzający się wzór zostaje ukryty poza DOF. Przymykanie pomaga tylko w przypadku małego zakresu przysłon między soczewkami, które są wystarczająco ostre, aby uzyskać efekt mory i dyfrakcji!
@Itai: Rozumiem, co masz na myśli. Robienie zdjęcia bokiem, blisko małego obiektu, nie zadziała, jeśli chcesz mieć zakres częstotliwości. Jednak w przypadku dużego obiektu, takiego jak ściana z cegieł, powinien on nadal działać, ponieważ wszystko jest wystarczająco daleko, aby jednocześnie było ostre.
#3
+2
Matt Grum
2012-11-27 05:11:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli zdarzy ci się być w Paryżu, możesz zatrzymać się w Centre Pompidou (muzeum sztuki współczesnej na wylot), udać się na czwarte piętro i dojść do końca atrium gdzie znajdziesz ten kawałek:

To seria drucianych kształtów na tle w paski, które reprezentują najsilniejszą mory test tortur, jakim kiedykolwiek poddałem aparat.

Jeśli nie jesteś w Paryżu, to każda tkanina z ciasny splot będzie stanowić wiarygodny i realistyczny obiekt testu mory.

„Co to za podróż do Paryża w Twoim raporcie z wydatków? Wydaje się to ciche i ekstrawaganckie. / „No cóż, potrzebowałem zrobić test dla tej nowej kamery bez filtra antyaliasingowego…”
#4
+2
xiota
2019-12-07 06:14:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Większość ludzi będzie czytać to na generatorze mory, znanym również jako ekran LCD .

computer monitor moire
Zdjęcie z przydatnych wskazówek dotyczących zdjęć: Fotografowanie ekranów.

#5
  0
underarock
2012-11-29 00:01:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dżinsy o szorstkiej fakturze (jak nowe dżinsy) mogą niezawodnie wytwarzać efekt mory. Oświetlenie musi być wystarczająco obszyte, aby zgarnąć powierzchnię dżinsów.

„trochę niezawodnie” = zawodnie?


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...