Pytanie:
Jaki jest typowy przepływ pracy po obróbce dla fotografów-amatorów?
Cornelius
2014-01-26 23:29:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kocham fotografię; Nienawidzę postprocessingu.

Widząc, że jestem amatorem, nie tylko dlatego, że nie otrzymuję za to zapłaty, ale także jestem raczej nowy w całej sprawie, jestem już przyzwyczajony do większości moich ujęć, ale nie jest taki wspaniały. Czytając blogi i strony internetowe mam wrażenie, że skondensowanie ~ 100 klatek w może kilku wartych udostępnienia zdjęć nie jest rzadkością.

Ale mimo to po wakacjach zebrało się sporo zdjęć. Jaki jest typowy przepływ pracy przy sortowaniu, przetwarzaniu końcowym i udostępnianiu zdjęć dla początkujących? Jakie są typowe kroki przetwarzania końcowego? Z jakiego rodzaju automatyzacji korzystają ludzie?


Edycja: sformułowałem pytanie w sposób ogólny, aby mogło być przydatne dla jak największej liczby osób. Ale rozumiem, że bez niczego do przejścia odpowiedź może być nieco trudna. Dlatego, chociaż nie posiadam żadnego płatnego oprogramowania, używam tego:

 • Mam aparat do przycinania EOS 500D jako źródło zdjęć i
 • używam RawTherapee do programowania,
 • GIMP do wszelkich poprawek, które muszę zrobić. (Jak na razie to niewiele).
 • DigiKam (na maszynie wirtualnej) to mój katalog zdjęć.
 • Moim celem jest mój strumień Flickr dla w większości przypadków wysyłam zdjęcia bezpośrednio do rodziny i przyjaciół.

Jeśli chodzi o wprowadzanie danych, przeważnie pracuję w trybie ćwiczeń; fotografowanie wszystkiego, co mogę umieścić przed obiektywem. Nie wybrałem jeszcze specjalności. Chciałbym zminimalizować czas spędzany na dopracowywaniu zdjęć w oprogramowaniu. Zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju „procesy wsadowe” są ważne, ale nie są dla mnie zbyt zabawne.

Jestem dość biegły w obsłudze komputera, więc nie boję się poskładać razem narzędzi, które mogą być przydatne, ale im więcej „ OOTB” to może być, tym więcej ludzi nie wydaje ich życie przed komputerem również może skorzystać. :) Jeśli wydawanie pieniędzy na coś ułatwi mi życie, chętnie się nad tym zastanowię. Ponieważ jednak fotografia nie przynosi żadnego dochodu, coś tak dużego jak Photoshop (na przykład) jest nieco trudne do uzasadnienia jako inwestycja.

Co sprawia, że ​​myślisz, że istnieje * typowy * przepływ pracy? :) Warto wiedzieć, jakie masz narzędzia, takie jak Lightroom lub iPhoto itp.
Prawa wielkich liczb. :) Zapewniają, że istnieją archetypowe kroki / przepływy dla fotografii nieprofesjonalnych. W duchu StackExchange starałem się, aby to pytanie było dość ogólne. Dodam trochę szczegółów na temat moich własnych narzędzi / sprzętu.
Nie ma * typowego * amatorskiego przepływu pracy, podobnie jak nie ma * typowego * profesjonalnego przepływu pracy. Mój przepływ pracy zmienia się w zależności od tematyki, ilości obrazów i wymaganego czasu realizacji. Myślę, że znajdziesz większość amatorów, którzy nie posiadają drogich narzędzi do obróbki końcowej, takich jak LR, PS lub CS, którzy robią zdjęcia prosto do JPEG i używają obrazów SOOC. Myślę, że większość amatorów, którzy zapisują pliki w formacie RAW, prawdopodobnie posiada jedno lub więcej narzędzi, które uważasz za zbyt duży wydatek.
Jakie jest typowe przetwarzanie końcowe, które wykonujesz z większością swoich zdjęć?
@MichaelClark Cóż, jeśli [600+ EUR] (http://www.amazon.co.uk/Adobe-Systems-Inc-65158275-Photoshop/dp/B007UXD72I/) nie jest dużą inwestycją, nie jestem pewien, które oprogramowanie się kwalifikuje . Ostatecznie powiedziałem PS, a nie LR.
@Jakub Zwykle dostosowuje kontrast / jasność, kadrowanie i zmianę rozmiaru.
@Cornelius „Photoshop Elements 12” to znacznie mniejszy wydatek niż „Photoshop CS6”. Z technicznego punktu widzenia jest to „Adobe Photoshop Lightroom 5” - właśnie powiedziałeś „Photoshop”, nie określając, o który konkretny produkt Photoshopa chodziło. Ale zapytałeś, czego używają inni amatorzy. Powiedziałbym, że przytłaczająca większość amatorów, którzy robią zdjęcia w formacie RAW, używa LR bez posiadania pełnego pakietu Creative Suite. A jeśli nie oczekujesz zwrotu z wydatków, to nie jest inwestycja, tylko wydatek.
Być może lepiej ująłbym trzecie zdanie w moim pierwszym komentarzu powyżej: „Myślę, że znajdziesz większość amatorów, którzy nie posiadają drogich narzędzi do obróbki zdjęć, takich jak LR, PS lub CS, strzelają prosto do jpeg i używają obrazów od razu aparatu ”. Nikt nie mówi, że żaden z nich nie jest uważany za drogi przez wielu. Mówię, że wielu amatorów nie jest ich właścicielami * ponieważ * uważają je za zbyt drogie.
I chociaż nie wydaje mi się, aby był on wystarczająco szeroko stosowany, aby można go było uznać za „typowy”, wielu strzelców Canon jest zadowolonych z * Digital Photo Professional *, który jest dołączony do każdej lustrzanki cyfrowej Canon.
@MichaelClark Za pierwszym razem chyba źle odczytałem pański komentarz. Przepraszam. Po ponownym przeczytaniu go z wyjaśnieniem, ma to oczywiście sens! :) (I nigdy nie wiedziałem, że to oprogramowanie istnieje! Wynik zakupu drugiej ręki, jak sądzę. Dzięki za wskaźnik!)
Pięć odpowiedzi:
#1
+4
AJ Henderson
2014-01-27 22:24:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Naprawdę, przepływ pracy nie powinien różnić się zbytnio między poważnym amatorem a profesjonalistą. Jeśli już, profesjonaliści muszą być najbardziej wydajni ze względu na to, ile zdjęć robią i jak często je robią.

Pierwsza sztuczka polega na zmniejszeniu liczby zdjęć, które trzeba oglądać. Przeglądam szybko wszystkie moje zdjęcia. Szybko zaznaczam zdjęcia, które są całkowicie niedopuszczalne do usunięcia i oceniam pozostałe zdjęcia w skali od 1 do 5 w oparciu o zawartość (ostrość, kompozycja itp.), A nie ustawienia wywoływania (o ile mieszczą się w zakresie, który można naprawić) .

Oznaczam średnie zdjęcia jako 3, zdjęcia, które mają drobne problemy jako 2, a zdjęcia, które przedstawiają ważne rzeczy, ale mają istotne problemy jako 1. Z drugiej strony oznaczam zdjęcia, które wypadły lepiej niż przeciętnie, ale nie całkiem wybitne, jako 4, a najlepsze z najlepszych jako 5.

Po przejściu mojej oceny rozpoczynam selekcję obrazów na podstawie ile mam czasu. Zaczynam od 5s i schodzę. Najpierw dokonuję podstawowych poprawek kolorów na dowolnej liczbie obrazów, nad którymi mam ochotę pracować. Zwykle jest to proces zbiorczy stosowany do wielu obrazów w tym samym czasie, aby uzyskać zbliżone, ale nie dokładne ustawienia balansu bieli i ekspozycji. Działa to dobrze, jeśli robisz wiele zdjęć w tym samym miejscu w podobnych warunkach oświetleniowych.

W następnym przebiegu, który może nie trafić we wszystkie zdjęcia z poprzedniego przejścia, zaczynam i wprowadzam szczegółowe poprawki kolorów i ekspozycji . Naprawiam problemy z kadrowaniem na tym lub poprzednim etapie, w zależności od mojego nastroju.

Na koniec wykonuję szczegółowe poprawki na wszystkich zdjęciach z lat 5-tych, które moim zdaniem szczególnie by na tym skorzystały. Nawet nie zawsze robię ten ostatni krok, ale kiedy to robię, zazwyczaj niewiele obrazów poddaje się takiemu zabiegowi.

#2
+3
Jakub Sisak GeoGraphics
2014-01-27 09:35:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby zminimalizować potrzebę przetwarzania końcowego, najlepiej umieścić wszystko w aparacie. Poza tym przetwarzanie końcowe może oznaczać dostosowywanie poziomów, ostrości lub spędzanie dni na pracy nad obrazem w celu osiągnięcia artystycznej wizji.

Jeśli chcesz spędzać jak najmniej czasu na swoim komputerze, możesz wypróbować Google Picasa; czyta większość surowych plików, ma proste intuicyjne, nieniszczące możliwości edycji, solidny organizer i pozwala na szybki eksport i udostępnianie zdjęć. Możliwe jest zainstalowanie jakiejś wtyczki, o ile dobrze pamiętam, kiedyś istniała wtyczka, która pozwalała na bezpośrednie przesyłanie zdjęć do Flickr.

Jeśli chcesz „podnieść poprzeczkę”, poleciłbym Photoshop Lighroom, który ma kilka bardzo zaawansowanych profesjonalnych narzędzi do przetwarzania i edycji, bibliotekę i funkcje eksportu. Usługa publikowania Flickr jest funkcją domyślną, a większość dostępnych wtyczek obsługuje Lighroom. Oczywiście, jeśli masz lub chcesz używać Photoshopa do intensywnej pracy, możesz ładnie zintegrować go z Lightroomem i jego biblioteką.

#3
+2
Muteking
2014-01-26 23:49:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rób zdjęcia zarówno w formacie jpg, jak i cr2 (lub raw). Jeśli zdjęcie jest w porządku, po prostu skopiuj plik jpg do folderu roboczego, w którym znajdują się wszystkie obrazy warte udostępnienia. Jeśli zdjęcie jest niedoświetlone lub prześwietlone lub ma inne problemy (czerwone oczy, szum luminancji, nudne kolory, niewłaściwa kompozycja itp.), Weź plik RAW do Photoshopa i zacznij poprawiać. Na koniec zapisz wszystkie poprawione pliki w innym folderze, aby były kompatybilne z Internetem. Myślę o średniej rozdzielczości z 72 DPI, szerokości 1500 px (w orientacji poziomej) i 80% kompresji jpeg. To może być dobry punkt wyjścia. Zmieniaj parametry w wolnym czasie.

DPI nie ma sensu w czysto cyfrowym środowisku. Ma to znaczenie tylko podczas skanowania lub drukowania fizycznej kopii, w którym to przypadku 72 to strasznie mało dla zdjęcia.
#4
+1
Rene
2014-01-27 18:30:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mój przepływ pracy wygląda zazwyczaj następująco:

a) Oceniaj zdjęcia. Używam następującego systemu wstępnej oceny: 1 - do usunięcia 2 - zachowaj, ale nie wystarczająco dobry do opublikowania 3 - Wystarczająco dobry.

b) Następnie zaczynam pracę nad 3 ocenionymi zdjęciami. Będzie to wymagało kadrowania, balansu bieli, nasycenia, usuwania kurzu itp. Zwykle niektóre zdjęcia w tej fazie przechodzą do oceny 2.

c) przejrzyj 2 ocenione zdjęcia, aby sprawdzić, czy nie przegapiłem kilku naprawdę dobrych. Wykonaj krok b na tych zdjęciach.

Kiedy jestem zadowolony z wyboru, konwertuję pliki na .jpg i publikuję.

#5
+1
TheBigAmbiguous
2014-01-28 01:24:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto mój podstawowy przepływ:

 1. Prześlij do komputera
 2. Usunięcia - sugeruję, aby usuwać ciężko, ponieważ zbyt wiele zdjęć jest stratą czasu, i tylko kilka zdjęć będzie trwałej jakości.
 3. Wybierz najlepsze do edycji - nie trać czasu na przeciętne zdjęcia.
 4. Poprawki naświetlenia i balansu bieli - użyj Adobe Camera Raw lub odpowiednik GIMP. Chcesz neutralnego koloru i zwykle wyśrodkowanego histogramu. PS te poprawki mogą być całkiem bezpieczne (i potężne), jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW.
 5. Kadrowanie i zniekształcanie - Przez zniekształcenie mam na myśli, że możesz dodać do zdjęcia pewne pionowe / poziome pochylenie, aby utworzyć obiekty stosunkowo większy / mniejszy.
 6. Edycja zdjęć - tutaj musisz po prostu być artystą i wiedzieć, co robisz. Wyostrzanie, rozjaśnianie / spalanie, wygładzanie skóry, efekty HDR, rozdzielanie tonów, nasycenie itp.
 7. Wyostrzanie wyników
 8. Publikuj (Flickr, drukowanie itp.)


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...