Pytanie:
Czy jest jakiś sposób, aby przymknąć przysłonę aparatu Canon PowerShot SD780 IS?
Adam Franco
2010-09-20 07:05:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam aparat Canon PowerShot SD780 IS typu „wyceluj i fotografuj”, którego używam jako aparatu do noszenia wszędzie, gdy nie chcę przeciągać lustrzanki. Ten malutki aparat działa świetnie i robi wspaniałe zdjęcia w przypadku czegoś tak małego, ale największym ograniczeniem, które znalazłem, jest mała głębia ostrości przy ścisłym ustawianiu ostrości. Wygląda na to, że aparat jest zaprogramowany tak, aby zawsze faworyzować krótki czas otwarcia migawki jako priorytet, więc we wszystkim innym niż rażące słońce przysłona jest zawsze szeroko otwarta.

Czy jest jakaś sztuczka, której mogę użyć - na przykład proces, wbudowane ustawienie lub zhakowane oprogramowanie sprzętowe - aby zmusić ten aparat do przymknięcia przysłony podczas robienia zdjęć z bliska?

Siedem odpowiedzi:
#1
+5
Eruditass
2010-09-21 08:55:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak stwierdził Matt, istnieje zestaw Canon Hack Development Kit (CHDK).

Jednak SD780, podobnie jak wiele innych kompaktów, nie ma przysłona do sterowania przysłoną. Zasadniczo CHDK umożliwia sterowanie filtrem ND, który działa jak fałszywa przysłona. Pozwoli to tylko na użycie dłuższych czasów otwarcia migawki (lub zwiększonego ISO) i nie zwiększy głębi ostrości.

Fizyczna przysłona jest stała , ale można zwiększyć przysłonę (przysłonę / ogniskową), powiększając obiektyw. Oczywiście samo zwiększenie ogniskowej spowoduje zawężenie głębi ostrości bardziej niż zmniejszenie przysłony.

Jedynym sposobem na uzyskanie większej głębi ostrości jest fotografowanie z większej odległości i być może uprawa. Powiększanie faktycznie zmieni krąg pomieszania i ponownie zawęzi postrzeganą głębię ostrości, ale może to być najlepsza szansa. Możesz zrobić wiele zdjęć i użyć funkcji Super-Resolution, aby spróbować odzyskać jakąś rozdzielczość. W tej chwili tylko jedno komercyjne oprogramowanie wdraża Super-Resolution, ale możesz używać Matlaba, jeśli go masz :)

+1 dobra uwaga, nie przyjrzałem się szczegółowo specyfikacji 780. Myślę, że prawdziwa odpowiedź na to pytanie brzmi: „nie”!
#2
+2
Evan Krall
2010-10-07 06:27:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozmiar twojego kręgu zamieszania zależy od efektywnego rozmiaru przedniego elementu. Otwory skutecznie kurczą przednią soczewkę, blokując światło przechodzące przez krawędzie soczewki i przepuszczając tylko światło padające na środek soczewki. Ponieważ twój aparat (jak wskazuje Eruditass) nie ma własnej przysłony, nie możesz tego zrobić z żadnymi ustawieniami ani oprogramowaniem układowym.

Jeśli jednak chcesz uzyskać ten sam efekt, możesz utwórz przysłonę z przodu obiektywu. Na przykład możesz wybić otwór mniejszy niż przednia soczewka obiektywu w kawałku czarnego papieru konstrukcyjnego, a następnie wyśrodkować otwór przed obiektywem. (Możesz doświadczyć winietowania.)

To ta sama idea, która kryje się za efektem bokeh, używasz po prostu kształtu „małego koła”.

To kreatywna odpowiedź!
#3
+1
jrista
2010-09-20 07:14:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedyne, co widzę, to użycie funkcji kompensacji ekspozycji, aby wymusić wyłączenie o -2 EV. Wydaje się, że można wybrać tylko migawkę i szczerze mówiąc, nie jestem pewien, czy kompensacja ekspozycji dostosowuje przysłonę, czy ISO. Wygląda na to, że jest to świetne, w pełni automatyczne P&S na te przypadkowe momenty życia, ale nie wydaje się, aby miało wiele na drodze prawdziwej kontroli ekspozycji.

#4
+1
Matt Grum
2010-09-20 15:51:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest zestaw Canon Hack Development Kit (CHDK):

http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Które stwierdzają obsługuje SD780. Jest to dość bezpieczne, ponieważ ładujesz w pełni zhakowaną wersję oprogramowania układowego, która jest resetowana po wyłączeniu aparatu. Pozwoli Ci to bezpośrednio kontrolować prawie każdą funkcję aparatu, a nawet pisać skrypty, na przykład do zatrzymywania się na podstawie odległości ogniskowania. edycja: nie możesz tak naprawdę zatrzymać się na tym konkretnym modelu, więc wygląda na to, że nie masz szczęścia

#5
  0
tjosx
2010-10-07 05:20:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eruditass--

Kiedy mówisz „filtr ND ... działa jak fałszywa przysłona”, czy to oznacza, że ​​tak naprawdę nie jest to fizyczny filtr obiektywu, ale po prostu coś, co zostało zrobione na CCD?

Przez fałszywą aperturę rozumiem, że w rzeczywistości nie zmniejsza średnicy źrenicy wejściowej, co wpłynęłoby na głębię ostrości. Uważam, że to prawdziwy fizyczny filtr ND, który zmniejszy ilość światła wpadającego do matrycy, umożliwiając wyższe czasy otwarcia migawki.
Myślę, że masz na myśli niższe czasy otwarcia migawki.
Tak, moja wina. Krótsze, dłuższe czasy otwarcia migawki.
#6
  0
tjosx
2010-10-07 08:33:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zakładam z powyższej dyskusji, że CHDK pozwala tylko włączać / wyłączać filtr ND - tj. filtr nie ma przypisanych żadnych wartości.

#7
  0
tjosx
2010-10-08 01:47:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak powiedział Adam na początku wątku, „we wszystkim innym niż rażące słońce otwór jest zawsze szeroko otwarty”. To jest również moje doświadczenie z SD780. Obiektyw ma wartość F3,2, a aparat prawie zawsze wybiera F3,2, z wyjątkiem rzadkich przypadków, gdy w bardzo jasnym świetle wybierze F9.0. Ale to wszystko, żadne inne zatrzymuje F (chyba, że ​​używasz zoomu optycznego). Ale to, co właśnie powiedział Erudtass, sprawia, że ​​myślę, że tak naprawdę nie wybiera Fstop 9,0. Czy to tylko liczba wskazująca, że ​​włączył filtr ND ??

Poprawny. Tego rodzaju pytania należy zadawać w osobnym pytaniu lub na czacie (http://meta.photo.stackexchange.com/questions/255/photo-se-chatroom), ponieważ tak naprawdę nie są one odpowiedziami.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...