Pytanie:
Czy są jakieś aplikacje do „treningu wzroku” (np. Wizualne postrzeganie balansu bieli / temperatury koloru)?
Kiah
2016-06-29 14:09:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem, że w świecie muzyki istnieje kilka aplikacji (takich jak funkcjonalny trening słuchu ), które „uczą” rozpoznawania określonych interwałów w klawiszach, grając nuty, a następnie wybierając interwał . Zastanawiam się, czy istnieją podobne aplikacje dla branży fotograficznej. Na przykład wyświetlanie różnych kolorowych świateł i wybranie przybliżonej temperatury barwowej / balansu bieli.

Myślę, że byłoby interesujące móc stać się bardziej wyczulonym na tego typu rzeczy, zamiast polegać tylko na światłomierzu lub jakimś takim urządzeniu. Myślę, że aplikacja byłaby dobrym sposobem zrobić to.

Czy znasz jakieś tego typu lub podobne aplikacje, które są używane do poprawy wizualnego postrzegania światła i koloru?

Rozpocznij trening oczu od tego http://xritephoto.com/cool-tools Color IQ Test.
My, ludzie, nie mamy zdolności rozpoznawania absolutnego koloru.
Pięć odpowiedzi:
#1
+3
Alan Marcus
2016-06-29 19:15:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wraz z doświadczeniem stajesz się bardziej świadomy tego, jak oświetlenie i kolor źródła światła zmienią sposób odtwarzania perspektywy. Zaczynasz widzieć, że cienie na śniegu mają niebieskawy odcień i zdajesz sobie sprawę, że oświetlenie wolframowe jest skierowane w stronę żółtego.

My, ludzie, widzimy oczami / mózgiem, a to komplikuje. Spróbuj tego pouczającego eksperymentu. Kup kilka mocnych kolorowych filtrów, wiesz, głęboka czerwień, mocny żółty, mocny zielony. Bez filtrów? OK, kolorowe przezroczyste celofanowe opakowania cukierków itp.

Teraz trzymaj jeden z mocnych filtrów przed jednym okiem. Staraj się, aby jedno oko było silnie filtrowane, a drugie nie. Po około dwóch lub trzech minutach wyjmij filtr i rozejrzyj się. Przekonasz się, że równowaga kolorów w oku z filtrem jest zupełnie inna niż w oku niefiltrowanym. To pokazuje, jak połączenie oko / mózg wpływa na widzenie kolorów. Przez cały dzień, gdy przemieszczasz się z miejsca na miejsce i za każdym razem, gdy zmienia się kolor źródła światła, zmienia się twoje postrzeganie koloru.

Co się dzieje, to receptory koloru na siatkówce zmieniają swoją wrażliwość. Innymi słowy, oko / mózg próbuje dostosować stan oświetlenia do „normalnego”. Jesteś nieświadomy, ponieważ dzieje się to jednocześnie w obu oczach. W tym eksperymencie zmienia się tylko jedno oko; w ten sposób stajesz się świadomy wielkości tego zjawiska.

Wykonaj ten eksperyment; pomoże ci zrozumieć balans bieli.

Proponuję przeczytać „Color As Seen And Photographed” wyczerpaną publikację Kodaka E-74

Zrobię wyjątek od stwierdzenia „… zmiana wrażliwości”. Zwykle jest tak, że bielenie spowodowane nasyceniem powoduje brak równowagi po usunięciu filtra - odpowiednik tego, co nazywa się „powidokiem”.
Oko ludzkie odznacza się niezwykłą zdolnością do zmiany wrażliwości na światło. Sprawdź efekt Purkinjego.
@CarlWitthoft Adaptacja oka jest przykładem tego zjawiska. Dotykowy odpowiednik to aklimatyzacja.
#2
+2
Carl Witthoft
2016-06-29 16:38:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Raczej w to wątpię, ponieważ postrzegany kolor ma niewiele wspólnego z rzeczywistym balansem kolorów. Dlatego zwykle interpretujesz kolor obiektu jako niezmienny, niezależnie od tego, czy obserwujesz go w bezpośrednim świetle słonecznym, późnym popołudniem (zachód słońca), czy w oświetleniu żarowym w pomieszczeniach.

Jedynym powodem, dla którego możemy powiedzieć, powiedzmy, . żarówka niskotemperaturowa (żarówka Edisona) polega na tym, że zakresy kolorów są niewiarygodnie różne, a nawet wtedy jest to trudne, chyba że oba źródła są obok siebie.

Przy okazji, światłomierz pokaże nic o balansie kolorów.

edytuj

Wydaje mi się, że wiele aparatów cyfrowych umożliwia przeglądanie histogramu natężeń R, G, B w scenie. Możesz spróbować zbadać je w różnych oświetleniach, aby przekonać się, że istnieje jakakolwiek korelacja między histogramami a Twoją bezpośrednią percepcją balansu kolorów.

Jeśli warunki oświetleniowe pozostają takie same, jest (po prostu!). W przeciwnym razie nie.
@Carl Witthoft To zależy od światłomierza. Istnieją mierniki światła RGB + IR. Aparaty takie jak Canon 1D X Mark II, 7D Mark II i Nikon D5 wykorzystują takie światłomierze.
#3
+2
inkista
2016-06-29 23:46:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nigdy nie widziałem żadnych aplikacji, które mogłyby cię w ten sposób uczyć, ale widziałem aplikacje do kolorymetrów na smartfony, które identyfikują kolory, a także rzeczywisty kolorymetr / światłomierz w smartfonie (lub przynajmniej jego Kickstarter).

Dostępnych jest więcej aplikacji do symulacji ustawień ekspozycji, pomagających nauczyć się odpowiednich ustawień ekspozycji dla danej sceny (np. CameraSim). Wydaje się to być bardziej konkretne i przydatne dla studentów fotografii.

#4
+2
Stan
2016-06-30 02:34:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz przejść szkolenie, które pomoże ci stać się bardziej świadomym, ale nie bardziej spostrzegawczym, jak masz na myśli. Percepcja nie jest absolutna przy ustalonych wartościach; ale odnosi się do zdolności twoich zmysłów na kontinuum.

Możesz sobie uświadomić, że coś powinno się dziać na poziomie intelektualnym. Takie objawienie jest uruchamiane poprzez obserwację i wyćwiczoną reakcję na obserwację.
Na przykład:
Och, światło się zmieniło. Lepiej zrobię coś, aby skompensować tę różnicę itp.

Nie możesz nauczyć się dostrzegać, czy lub kiedy został osiągnięty stały punkt za pomocą zmysłów, chociaż możesz być świadomy kierunek, w którym zaszła zmiana.
Na przykład:
Och, światło się zmieniło. Lepiej podniosę biel… [jak dotąd, tak dobrze] o 1800 kelwinów do punktu bieli D65. [Nie]
To NIE jest możliwe. Ten scenariusz może NIGDY się nie wydarzyć. Nie jesteśmy dobrzy w wartościach bezwzględnych.

W swoim pytaniu odnosisz się do odstępów między nutami, co jest podobną analogią.

Jesteśmy lepsi w kiedy niż jesteśmy w ilu sytuacjach.

Aby rozwinąć nieco tę ostatnią linijkę: są ludzie z „doskonałym tonem” w imponującym stopniu, ale nasza zdolność postrzegania absolutnej okresowości wykracza poza częstotliwości spektrum audio. W przypadku koloru chodzi o postrzeganie względnych * ilości * czerwieni, zieleni i błękitu ... aw dziedzinie audio nasze postrzeganie fluktuacji * amplitudy * jest znacznie mniej precyzyjne niż w przypadku fluktuacji * częstotliwości *.
#5
  0
null
2016-06-30 18:55:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zrób zdjęcie białej ściany z pewną strukturą / teksturą. Teraz weź próbnik kolorów balansu bieli w swoim ulubionym edytorze zdjęć i kliknij obraz.

Zobaczysz, że nawet w przypadku białej ściany temperatura kolorów jest inna, chociaż te różnice nie są zauważalne na biała ściana (wszystko wygląda na białą), zastosowanie korekcji dla różnych temperatur barwowych powoduje zauważalną różnicę w obrazie.

Temperatura barwowa może się różnić nawet w obrębie „tego samego” koloru, co (ogólnie) nie być postrzegane, a narzędzie jest niezbędne do uzyskania odpowiedniej temperatury barwowej.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...