Pytanie:
Dlaczego wysokie temperatury balansu bieli są bardziej czerwone, gdy cieplejsze obiekty są bardziej niebieskie?
user152435
2016-12-25 19:54:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem , że zadawanie tego typu pytań jest głupie. Ale nadal tego nie rozumiem.
Czytałem historię o „Czarnym ciele” i wiem, że po podgrzaniu wydziela kolory; „ciepłe” kolory (czerwony → pomarańczowy → żółty…), które mają niskie temperatury barwowe, w niskich temperaturach (mam na myśli, kiedy jest chłodniej niż potem ), prawda? A czarne ciało wydziela „zimne” kolory (biały → niebieski…), które mają wysokie temperatury barwowe w wysokich temperaturach (kiedy jest cieplej niż wcześniej), prawda? Zgadza się?
Są więc dwa, tak, bardzo głupie pytania, a drugie jest głupsze.

  1. Dlaczego mówi się o tych „ciepłych” kolorach mieć niskie temperatury? I odwrotnie „zimne” kolory?
  2. Więc bardziej czerwone kolory mają niższe c / t, a bardziej niebieskie mają wyższe c / t, więc dlaczego temperatura barwowa aparatu - suwak regulacji ma bardziej niebieskie kolory po lewej stronie i czerwienie po prawej?

Proszę, wybacz mi moją ignorancję ...

Odpowiedz na pytanie [Jaka jest temperatura barwowa i jak wpływa na moje zdjęcie?] (Http://photo.stackexchange.com/questions/10076/what-is-color-temperature-and-how-does-it-affect -mo-fotografia) adresować to, co chcesz wiedzieć?
@mattdm Musiałem znać odpowiedź na drugie pytanie .. I dlaczego te ciepłe i zimne kolory mają odpowiednio niższe i wyższe temperatury barwowe.
Pięć odpowiedzi:
#1
+6
WayneF
2016-12-25 20:28:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

The Why Different to tylko różnica między fizyką a sztuką. „Temperatura” to po prostu rzeczywisty kolor ciał czarnych po wysokim podgrzaniu (jak stal w piecu). Najpierw świecą na czerwono, a znacznie wyższa temperatura zmienia kolor na biały lub niebieski. Po prostu tak jest z fizyki. A kolor reprezentuje temperaturę.

Ale świat sztuki zmienił koncepcje, ponieważ zwykli ludzie wydają się postrzegać kolory czerwony i pomarańczowy (ogień) jako ciepłe, a niebieskie (lód) jako zimne. Rozpalony na czerwono metal to niezwykła sytuacja, rzadko spotykana na co dzień.

Nie jestem pewien, który suwak widzisz, ale generalnie kolor żarowego światła jest pomarańczowy (może 3000 K) lub otwarte niebo w cieniu światło jest niebieskie (może 8000 K). Bezpośrednie Słońce to więcej niż 5000K-5500K, które nazywamy białym. To jest fizyka. Następnie suwak temperatury w fotografii to korekcja w przeciwnym kierunku, szukając balansu bieli. Więcej pomarańczy ogrzewa niebieski, więcej niebieskiego chłodzi pomarańczowy (co jest ludzkim postrzeganiem sztuki). Suwak często dotyczy korekty koloru, a nie pomiaru koloru.

Co mnie interesuje w balansie bieli, to to, że nasze narzędzia WB (Adobe) pasują do osi przestrzeni kolorów Lab. Suwak WB Tint to po prostu oś Lab -a do + a, a suwak WB Temperature to po prostu oś Lab -b do + b. Środek obu to neutralny kolor, bez przebarwienia. Oś L koloru Lab to Jasność lub jasność, która w Lab jest odizolowana od koloru.

Tak więc, kiedy suwak regulacji temperatury mojego aparatu zostanie przesunięty w lewo, wyświetlacz (obraz) zmienia kolor na niebieski, a po przesunięciu w prawo zmienia kolor na czerwony. Czyli suwak działa zgodnie z „ludzkim postrzeganiem sztuki”, jak powiedziałeś? (Dodaje czerwony do * istniejącego na razie * niebieskiego ?; w miarę przesuwania suwaka w prawo (do 10000k (do strony „ludzkiej percepcji sztuki”))?)
To jest temperatura (fizyka) a kolor (sztuka). W sztuce pomarańczowy to ciepły kolor. Ale w fizyce kolor pomarańczowy jest liczbowo stosunkowo niską temperaturą, a niebieski jest wysoki, i widzimy skalę temperatury, stopnie K. Suwak przesuwający się w lewo zmieniający się na niebieski to korekta dodająca niebieskiego (odwrotnie) w celu skorygowania zbyt dużej ilości pomarańczy (na lewo). Wynikowy numer temperatury barwowej to wyższa temperatura, ale chłodniejszy kolor. W fizyce skutkiem tego jest wyższa temperatura. Ale artyści mówią o ciepłym lub chłodnym „kolorze”, co jest pojęciem odwrotnym (pomyśl o ogniu i lodzie). Chodzi o temperaturę (fizykę) kontra kolor (sztuka).
powiedziałbym, że jest to nawet bardziej fundamentalne niż sztuka, przez tysiące lat najgorętszą rzeczą, której mogliśmy dotknąć, był ogień, a najzimniejszą rzeczą był lód lub śnieg - to musi mieć jakiś wpływ na nasze ludzkie języki i myślenie
W prawdziwym świecie najzimniejsze * i * najgorętsze rzeczy są białe. Pomiędzy nimi są pomarańczowe rzeczy. Najgorętszy płomień jest biały. Najfajniejsze płomienie są pomarańczowe. Metale są białe po podgrzaniu do temperatury tuż poniżej punktu parowania. Podobnie jak śnieg i lód są białe. To, co jest w środku, ma więcej kolorów.
Najgorętsze gwiazdy to niebiesko-białe karły. Najfajniejsze gwiazdy to czerwone olbrzymy. Pośrodku znajdują się żółte gwiazdy, takie jak nasze słońce.
#2
+2
Michael C
2016-12-25 22:51:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po przesunięciu temperatury barwowej aparatu (lub oprogramowania do edycji obrazu) do 10 000K w rzeczywistości nie zmienia się bardzo chłodnego niebiesko-białego światła w rzeczywistym świecie na bardziej pomarańczowe. Zmieniasz sposób, w jaki kamera sprawia, że ​​bardzo fajne niebiesko-białe światło o mocy 10000 K wygląda bardziej pomarańczowo na zdjęciu. Jeśli światło jest bardzo niebieskie / białe, musisz wzmocnić odwrotny kolor światła niebieskiego, które jest pomarańczowe, aby wyglądało normalne światło o środku wokół 5200K na zdjęciu . Ale nie zmieniasz niczego w odniesieniu do rzeczywistego światła w prawdziwym świecie, nadal jest bardzo chłodno niebiesko-biały przy 10000K.

Podobnie, gdy obniżasz temperaturę barwową aparatu do 2500 K, nie W rzeczywistości nie zmieniam światła, aby było bardziej niebieskie. Zmieniasz sposób, w jaki aparat sprawia, że ​​bardzo ciepłe pomarańczowe światło o mocy 2500 K wygląda na zdjęciu bardziej niebiesko. Jeśli światło jest bardzo pomarańczowe, musisz wzmocnić odwrotny kolor pomarańczowego światła, które jest niebieskie, aby wyglądało normalne światło skupione wokół 5200 K na zdjęciu . Ale nie zmieniasz niczego w odniesieniu do rzeczywistego światła, w prawdziwym świecie nadal jest bardzo pomarańczowe. Twoje zdjęcie sprawia, że ​​wydaje się bardziej niebieskie na zdjęciu .

Innym sposobem spojrzenia na to jest myślenie o ustawieniu temperatury kolorów w aparacie lub programie do edycji jako filtr. Jeśli światło jest zabarwione na pomarańczowo, należy użyć niebieskiego filtra, aby światło wyglądało bardziej normalnie. Jeśli światło jest bardzo niebieskie, musisz użyć pomarańczowego filtra, aby usunąć niebieski odcień. Ponieważ 2500K jest bardzo pomarańczowe, do skompensowania tego trzeba zastosować niebieski filtr. Ponieważ 10000K jest bardzo niebieskie, do skompensowania tego trzeba użyć pomarańczowego filtra. Gdybyśmy użyli pomarańczowego filtra w pomarańczowym świetle, obraz byłby jeszcze bardziej pomarańczowy!

Zmiana koloru widoczna po przesunięciu suwaka temperatury barwowej jest spowodowana zmianą koloru filtra stosowanego za pomocą ustawienia temperatury barwowej. Nie jest to spowodowane zmianą koloru światła, które wpadło do aparatu podczas wykonywania zdjęcia.

Twoja odpowiedź * rozplątuje * dobrze moje pytanie. Tak więc, jak zrozumiałem z Twojej odpowiedzi, 1) temperatura niebieskiego światła wynosi 10000K. Strona 10000K w tym przypadku) i dodaje więcej odwrotnego koloru (pomarańczowy) ... .. Czy mam rację?
I, historia „odwróconego koloru” eh… * urzekła * (czy to ** to ** to słowo?) Na długo przed tym, jak temperatura barwowa mnie zmyliła… .. Po raz pierwszy zauważyłem powidok pojedynczego kolorowy kształt jest odwrotnością koloru .. .. Po tym czasie zachowałem papier pomalowany kilkoma kolorowymi kwadratami, który użyłem do „balansu bieli” (to nie jest słowo na mój przypadek, bardziej jak „zmień kolor”) mój aparat wskazując i klikając na odwrotny kolor tego, na jaki chciałem się zmienić.
#3
+1
Alan Marcus
2016-12-26 00:20:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak wiesz, metal rozgrzany w ogniu wkrótce zaczyna się żarzyć. Najpierw metal nabiera matowego czerwonego blasku, a następnie wiśniowo-czerwonego. Wraz ze wzrostem temperatury metalu kolor zmienia się na biały gorący, a następnie niebiesko-biały. To właśnie te obserwowane zmiany koloru pod wpływem ogrzewania zainspirowały system temperatury barwowej.

Ponadto wiesz, że większość świata używa systemu Celsjusza. Powoduje to zamarzanie wody na poziomie zera (0) i wrzenie wody w temperaturze 100. Stopień jednostkowy oznacza „krok”. Wcześni eksperymentatorzy odkryli, że termometr wodorowy jest super dokładny. Jest to pusta rura wypełniona wodorem z pływakiem na szczycie kolumny. Pływak porusza się równomiernie w górę iw dół wraz ze zmianami temperatury. Inne substancje, takie jak rtęć i alkohol, nie mają tej jednorodności. Ponadto, gdy otoczenie się ochładza, pływak opada w pobliże dna rury. Obliczono, że najniższa możliwa temperatura to zero absolutne i jeśli zostanie osiągnięta, pływak uderzy w dno. W ten sposób narodziła się bezwzględna skala temperatury. Wielu preferowało tę skalę, ponieważ wszystkie temperatury są dodatnie, bez mylenia +20 z -20. Ta skala temperatury została przemianowana na skalę kelvina po artykule naukowca Lorda Kelvina z 1848 roku, na temat zera absolutnego.

Obecnie wiele dyscyplin używa koloru świecących gorących substancji do pomiaru temperatury. By wymienić tylko kilka z nich: kowale, ślusarze, hutnictwo stali, ceramika, dmuchanie szkła itp. Eksperymenty wykazały, że kolor jarzenia i związana z nim temperatura były w przybliżeniu takie same dla wszystkich materiałów. Kluczowy jest tutaj przemysł oświetleniowy, który początkowo był łukiem węglowym i żarzącym się wolframem, przyjął skalę kelvina w celu określenia natężenia koloru lamp.

Wybrane temperatury w kelwinach:

Płomień świecy 1850K

75-watowa wolframowa żarówka elektryczna 2820K

200-watowa elektryczna żarówka do użytku ogólnego 2980K

500-watowa żarówka fotopowodziowa 3200K

500 watowa żarówka elektryczna 3400 K

Lampa błyskowa 3800K - 4200K

Lampa łukowa Caron 5000K

Fotograficzne światło dzienne 5500K

Standardowe światło słoneczne Amerykańskie Biuro Normalizacyjne Południe 5500K

Błękitne niebo 12000K -18000K o różnych porach dnia

Folie kolorowe zostały wyprodukowane do pracy w specjalnych warunkach.

Balans kolorów Światło dzienne

Balans kolorów Tungstenowe światła filmowe

Balans kolorów Tungsten Photo Flood

Kolorowe filmy do prac naukowych - inne temperatury w kelwinach

Uwaga: zwyczajowo słowo skala kelwina zapisuje się małymi literami k i pomija znak stopnia °.

Producenci aparatów cyfrowych logicznie dostosowali branżę filmową do swoich zapisy balansu kolorów.

„Światło słoneczne 1200K - 1800K?”
Przepraszam za to, pominąłem zero! Powinien wynosić od 12000 K do 18000 K. Dokonałem edycji. Wielkie dzięki dla Michaela Clarka.
#4
+1
wander95
2016-12-26 04:22:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dlaczego mówi się, że ciepłe kolory mają niższe temperatury?

Jest to kwestia fizyczna. Postaram się to wyjaśnić za pomocą jak najmniejszej ilości matematyki, więc może to być niejasne, więc wytrzymaj ze mną. Przypomnij sobie koło kolorów, a mieszanie wszystkich kolorów równo da ci biel. Spójrz teraz na to spektrum promieniowania emitowane przez ciało, prosto z Wikipedii. Na razie pominę, co oznacza czarne ciało. Zachęcam również do zignorowania czarnej krzywej oznaczonej jako „Teoria klasyczna”, ponieważ jest ona niepoprawna.

Black body radiation

Oś X jest temperatura i oś y to radiancja widmowa lub, prostymi słowami, natężenie światła przy tej długości fali / częstotliwości. „Światło widzialne” odpowiada zakresowi długości fal od 400 nanometrów (0,4 μm) do 700 nanometrów (0,7 μm).

Wraz ze spadkiem temperatury szczyt krzywej promieniowania ciała doskonale czarnego przesuwa się do niższych intensywności i dłuższe fale. W okrążeniu 5000K masz ładną mieszankę wszystkich kolorów, więc mieszanka wydaje się bardziej biała. Ale w niższej temperaturze kolor czerwony jest bardziej intensywny, więc niższa temperatura odpowiada barwie cieplejszej. Wyższa temperatura byłaby bardziej szczytowa po lewej stronie, a zatem chłodniejsza. Wiele współczesnych detektorów używa tego do określenia temperatury obiektu, w tym widzenia w nocy.

Ohh! Nie rozumiem, najpierw wyjaśnij. Czy oś x (oś pozioma) przedstawia temperaturę / długość fali (µm)? A oś y reprezentuje promienistość widmową, prawda? A co to jest $ \ mu $ m? A czym jest „krzywa promieniowania ciała doskonale czarnego”?
@user152435 $ \ mu $ to znacznik LaTeX dla „μ”, który nie jest włączony w Photo.SE. Zredagowałem odpowiedź wander95, aby jednostki były jasne.
@user152435 Clarification: oś x nie jest temperaturą, jest to długość fali emitowanego promieniowania elektromagnetycznego. Nie jest to zmienna niezależna, jak normalnie można zobaczyć na wykresach kartezjańskich. „Niezależną” zmienną na tym wykresie są linie temperatury barwowej. Aby przeczytać ten wykres, wybierz temperaturę koloru, powiedz zieloną linię „4000 K”. Ten wykres mówi, że dla promiennika ciała doskonale czarnego o temperaturze 4000 K szczytowa widmowa jasność (intensywność światła) wynosi nieco ponad 4 kW / (sr · m² · nm) (wartość na osi y), a szczyt ten występuje przy niewielkim mniej niż 0,7 μm (wartość na osi x).
@user152435, a „krzywa promieniowania ciała doskonale czarnego” to krzywa zgodna z wybraną temperaturą koloru (w tym przypadku zielona linia). Cała zielona linia to krzywa czarnego korpusu dla grzejnika 4000 K. Pokazuje intensywność promieniowania dla wszystkich długości fal promieniowania.
@scottbb Tak więc w prostych słowach, co oznacza „dla promiennika ciała doskonale czarnego o temperaturze 4000 K szczytowa widmowa jasność (intensywność światła) wynosi nieco ponad 4 kW” (w odniesieniu do tego, że „ciało czarne wydziela kolory”?)
@user152435 Nie sądzę, żeby można było o wiele prościej, jeśli chodzi o interpretację wykresu. Rzeczywista najwyższa wartość y zielonej linii (4 kW / (sr · m² · nm) (co, zgadzam się, nie jest naprawdę proste)) nie jest tak ważna, jak _ jaka jest wartość x_ (długość fali) _ kiedy wartość y jest na szczycie_? W przypadku czarnej obudowy 4K jest to zasadniczo nieco chłodna żarówka, ale nie tak „niebieska” jak chłodno-biała żarówka. Bielsze / bardziej niebieskie niż typowa żarówka halogenowa.
#5
  0
user50888
2016-12-26 05:48:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Artystyczny / subiektywny model ciepłych i chłodnych kolorów jest starszy od naukowego modelu opartego na prawie Plancka o około 100 lat. Być może czerwony → ciepły i niebieski → chłodny odzwierciedla psychometryczną właściwość ludzkiego systemu wzroku. A może nie, z tych samych powodów, dla których fotografia jest lub nie jest sztuką lub nauką.

W zimną, zimową noc, jeśli ufam wyczuciu kolorów Goethego, kończę rozgrzany pomarańczowym światłem ogień w palenisku, choć kolorystyka naukowa sugeruje położenie na rozgwieżdżonym śniegu.

Gdybym był tak blisko jednej z tych gwiazd, jak do paleniska, byłoby całkiem ciepło ...
@MichaelClark Mądrość Goethego uderza ponownie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...