Pytanie:
Skąd wiedzieć, czy jesteś dobry w fotografii?
Curiousity
2017-06-10 15:43:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Naprawdę kocham fotografię i większość moich znajomych mówi, że mam dobre „oko”. Ale skąd możesz naprawdę wiedzieć, czy jesteś dobry w fotografii? Czy są jakieś testy online, zadania lub konkursy? Albo jakąkolwiek inną metodą, aby to poznać?

Kiedy przestajesz myśleć, że są lepsi fotografowie niż ty;)
@Itai To może tylko powiedzieć, że jesteś aroganckim fotografem.
Tak, wygląda na to, że Dunning-Kruger może podnieść swoją brzydką głowę.
Chociaż jest to interesujące pytanie, jest wysoce subiektywne. Widzę dwa różne sposoby, w jakie może to być dobre subiektywne pytanie. Może skupiać się na tym, co oznacza „dobre” w kontekście fotograficznym (co założyłem w mojej odpowiedzi), albo pożądany wskaźnik „dobry” mógłby zostać wyjaśniony przez PO i moglibyśmy podać konkretne sposoby przetestowania bardziej szczegółowych wskaźników .
Wygląda na to, że pytasz, czy jakość Twoich zdjęć można zmierzyć „obiektywnie” (na podstawie zapytania o testy, zadania, konkursy itp.). Czy o to pytasz?
Zobacz też [Co sprawia, że ​​zdjęcie jest dobre?] (Https://photo.stackexchange.com/questions/2296/what-makes-a-photo-a-good-photo), które jest oczywiście wewnętrznie powiązane.
Dziesięć odpowiedzi:
#1
+9
Michael C
2017-06-11 01:32:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skąd wiadomo, czy są „dobrymi” piosenkarzami? „Dobry” gitarzysta? „Dobry” akordeonista? Okej, przyznaję, nie ma czegoś takiego jak ten ostatni (niezupełnie - to był żart).

Jak każda sztuka, część definicji `` dobra '' tkwi w oku, uchu lub smaku pąki (pomyśl o sztuce kulinarnej) patrzącego. Ale są też przyjęte normy, które opisują, dlaczego niektóre prace są bardziej atrakcyjne dla większości ludzi niż inne.

Testem dla większości artystów wizualnych jest odpowiedź na pytanie: „Czy wywołuje emocje lub odpowiedź intelektualna u widza? ” Istnieją `` zasady '' kompozycji, koloru i ekspozycji, i ... ale ostatecznie chodzi o to, co widzenie Twojej pracy robi widzowi?

To nie znaczy nie należy znać „zasad”. Zdecydowanie powinien. W ten sposób można uniknąć niektórych z najczęstszych pułapek, które sprawiają, że obraz jest mniejszy niż mógłby być. Poznanie „zasad” pomaga nam również dowiedzieć się, jakie pytania należy sobie zadać, oceniając własną pracę. Może dać lepsze zrozumienie, kiedy należy łamać te `` zasady '' i dlaczego należy je łamać (tj. Kiedy typowa emocjonalna lub intelektualna reakcja widza na złamanie określonej `` zasady '' jest odpowiedzią, na którą fotograf chce się powołać ).

Następnym krokiem jest nauczenie się krytycznego spojrzenia na swoją pracę. Dla niektórych z nas jest to dość łatwe, ale dla większości jest to trudniejsze. Albo kusi nas, aby zobaczyć każdą pojedynczą wadę i wysadzić każdą z nich nieproporcjonalnie, albo idziemy do drugiej skrajności i myślimy tylko dlatego, że zrobiłem , to musi być świetne! Musimy jednak postarać się rozwinąć umiejętność patrzenia na naszą pracę taką, jaka jest: Jak kompozycja i kolor prowadzą oko po kadrze? Co obraz mówi widzowi? Czy to właśnie chcieliśmy powiedzieć, kiedy robiliśmy zdjęcie? Czy krawędzie są czyste? Czy skupiono się na odpowiednich częściach? Czy ekspozycja jest prawidłowa? Jeśli nie, czy te odchylenia od normy pomagają osiągnąć cel fotografii, czy też ją utrudniają?

Następnie powinniśmy porównać naszą własną pracę z pracą innych. Zacznij od porównania własnych prac z innymi fotografami, których prace lubisz i podziwiasz.

Załóżmy, że interesujesz się sportem. Przestudiuj prace takich mistrzów, jak Walter Iooss Jr. i Neil Leifer, którzy byli pionierami w Sports Illustrated. Co odróżnia ich najlepsze zdjęcia od tłumu? Jak oni to zrobili? Jakie rodzaje planowania, umiejętności techniczne, znajomość gry, którą omawiali itp. Były potrzebne, aby wykonać to ujęcie? Spójrz także na pracę faceta, który zajmuje się lokalnymi sportami dla gazety w Twoim mieście, lub facetów, którzy strzelają do serwisów internetowych, zajmujących się Twoimi ulubionymi drużynami sportowymi. Zwróć uwagę na osobne linie pod zdjęciami, aby wiedzieć, kto zrobił jakie zdjęcia.

Jakie podobieństwa dostrzegasz między pracami jednego wielkiego fotografa, innych profesjonalistów i twoją? Jakie różnice? Wraz ze wzrostem wiedzy i zrozumienia tego, co odróżnia dobro od wielkiego sportu / mody / krajobrazu / portretu / dokumentu / itp. zdjęcie od przeciętnego, zdziwisz się, gdy zobaczysz na obrazach rzeczy, które być może zrobiłeś inaczej niż nawet uznani mistrzowie w danej dziedzinie.

Ostatecznie musisz także wyjść i przećwiczyć to, czego się nauczyłeś. Ale sama praktyka nie wystarczy. Ciągłe powtarzanie niewłaściwego sposobu robienia czegoś nie czyni cię lepszym w robieniu tego dobrze, po prostu czyni cię lepszym w robieniu tego źle. Musisz ćwiczyć poprawnie . Jeśli nie rozumiesz właściwego sposobu zrobienia czegoś, znajdź książkę, artykuł online lub nauczyciela, który może ci to pokazać. Następnie pracuj nad tym, by móc to robić konsekwentnie.

Następnie musisz to wszystko połączyć. Czy Twoja praca ma zamierzony wpływ na tych, którzy ją oglądają? Dlaczego lub dlaczego nie? Co możesz zrobić inaczej, co da mu taki wpływ? Czy znasz „zasady” i rozumiesz, że ich łamanie przyczyni się do tego, co chcesz zrobić ze zdjęciem, a nie je pogorszy? Czy ograniczają Cię umiejętności techniczne? Jak twoje obrazy wypadają w porównaniu z obrazami innych osób, których prace uznano za „dobre”?

Muzyka nie jest chyba najlepszą analogią, ponieważ istnieją standardowe testy umiejętności. (Jeśli chodzi o bycie dobrym akordeonistą, dodatkowym testem byłoby granie przez 30 sekund bez jajka w twarz ...)
Każdy standaryzowany test biegłości muzycznej mierzy biegłość w graniu określonego zestawu nut w określonych odstępach czasu. Nie mierzy nic z kunsztu muzyki. Nawet gdyby tak było, każdy test odzwierciedlałby gust autora testu, który nadal jest czysto subiektywny.
Mogłyby istnieć i prawdopodobnie są podobne testy do pomiaru, czy fotograf może prawidłowo naświetlić określoną scenę lub wykres testowy, czy może odpowiednio ustawić ostrość na określoną odległość, czy może odpowiednio dopasować kolor, aby uzyskać prawidłowe WB pasujące do oświetlenia lekki. To wciąż nic nie mówi o tym, czy ich praca jest dobra, czy nie.
Ale czy nie zgodziłbyś się, że biegłość techniczna jest (praktycznie) zawsze * konieczna *, aby być dobrym artystą? Oznacza to, że prawie na pewno nie jesteś dobrym fotografem, jeśli nie możesz zdać żadnego testu technicznego. (Ewentualne wyjątki od tej zasady „konieczne, ale niewystarczające” prawdopodobnie byłyby wyjątkowo pouczające w tej kwestii).
#2
+6
Rafael
2017-06-10 20:45:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Testy online? Można po prostu opublikować swoją pracę. Instagram? Flickr? Deviantart? 500px? Facebook?

To nie może być najlepszy wskaźnik (ponieważ często społeczeństwo po prostu lubi głupie rzeczy), ale jeśli ludziom się to podoba, to prawdopodobnie jest dobre.

Parametr musi bądź gotowy:

  • Podoba Ci się to?

  • Spodziewasz się, że Twoi znajomi to polubią?

  • Czy spodziewasz się swojego klienta i potencjalnie klientów Twojego klienta?

Jedną z opcji jest poszukanie wyspecjalizowanych forów, na których możesz przesłać swoje zdjęcie i otrzymujesz informację zwrotną, ponownie wybierasz określoną grupę odbiorców, aby zobaczyć swoją pracę, więc twój parametr musi być zdefiniowany. Jeśli forum jest przeznaczone dla fotografów, otrzymasz bardziej specjalistyczną krytykę. Skupienie, kompozycja, światło, ekspresja ...

Ale jak odpowiedział Philip Kendal, jeśli ludzie ci płacą, prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze.

Jeśli ludzie są skłonni zapłacić ci drugi raz, jesteś na dobrej drodze.
Tak, fakt, że płyty Kanye'a, Milo, Justina B itp. Sprzedają się bardziej niż kogokolwiek innego, z pewnością dowodzi, że najlepsze zawsze sprzedają się najwięcej!
#3
+6
Jindra Lacko
2017-06-12 18:49:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz przystąpić do testu fotografia jako biznes : jesteś graczem, gdy dostajesz dobre pieniądze za swoją pracę (każda rzeczywista kwota gotówki to początek).

Możesz też przystąpić do testu z fotografią jako nauką : jesteś graczem, gdy Twoja praca zostanie opublikowana w renomowanych czasopismach (wszelkie media drukowane, które przyjmą Cię do publikacji, to początek).

Lub możesz przystąpić do testu Metro Golwyn Mayer ( Ars Gratia Artis): jeśli ci się podoba, to ci się podoba. QED.

Dobrym testem jest publikowanie zdjęć na flickr.com - jeśli konsekwentnie udajesz się do Explore, prawdopodobnie masz talent do przyciągania uwagi innych ludzi.

#4
+5
schnipdip
2017-06-12 19:43:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że żaden dobry fotograf nigdy nie uważałby siebie za „wspaniałych”, „dobrych”, „niesamowitych”, „najlepszych”. Nie ma takiego narzędzia pomiaru jak w piłce nożnej. Można powiedzieć, że „wyświetlenia na Instagramie i zakupy zdjęć” to dobre narzędzie pomiaru, jednak jest wiele problemów z przestrzeganiem tych form pomiaru.

Nigdy nie uważaj się za dobrego. Myślę, że w rzemiośle, w którym nie ma ograniczeń co do tego, jak daleko możesz się posunąć, musisz być pokorny.

Widziałem fotografów amatorów lepiej niż profesjonalnych fotografów, którzy zajmują się tym na życie.

Stopnie, wyróżnienia, certyfikaty, opinie, zakupy itp. nic nie znaczą w świecie, w którym nie ma czegoś takiego jak doskonałość.

Wielkość nie wymaga dużej pokory. Są tacy, którzy są świetni w czymś, w czym niewielu jest świetnych i oni to wiedzą. Mogą być z tego powodu nie do zniesienia, ale nadal są świetni w czymkolwiek są.
Tak, statystycznie możesz być świetny. Są jednak inne czynniki, które sprawiają, że ktoś jest wspaniały.
Pytanie brzmi: „Jak się dowiedzieć, czy jesteś * wspaniałym człowiekiem *?” Lub „Jak sprawdzić, czy jesteś * dobrym fotografem *?”
Oboje mogą być jednym i tym samym. Nie wykluczają się wzajemnie.
Nie są jednym i tym samym, tak jak nie wykluczają się wzajemnie. Można być pokornym i kiepskim fotografem. Można być aroganckim i dobrym fotografem. Można być jednym i drugim. A może źle rozumiem twoją odpowiedź, gdy ją czytam, mówiąc, że nie można być dobrym fotografem, jeśli nie jest się pokornym?
Myślę, że jesteś. Często termin „wielkość” kojarzy się z doskonałością. Oznacza to, że żaden obraz nie jest doskonały. Indywidualnie mogą być doskonałe, ponieważ doskonałość leży w oku patrzącego.
A więc mówienie * „Myślę, że żaden dobry fotograf nigdy nie uważałby siebie za„ wspaniałych ”,„ dobrych ”,„ niesamowitych ”,„ najlepszych ”. Nie wspominając o tym, że OP pyta * „Skąd wiesz, czy jesteś dobry w fotografii?” *, A nie „Jak sprawdzić, czy jesteś świetnym fotografem”. Jest dobrze, potem jest świetnie, potem jest doskonałość. Nie wszystkie są takie same.
#5
+4
AJ Henderson
2017-06-12 21:47:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sztuka jest z natury subiektywna. Nie możesz określić, czy jesteś „dobry” w sztuce, dopóki nie ustalisz najpierw, co uważasz za „dobre”. „Dobra” może oznaczać, że ogromna większość ludzi uważa Twoją pracę za atrakcyjną, może oznaczać, że lubisz proces robienia zdjęć i uznasz to za skuteczny sposób wyrażania siebie, a to tylko wskazanie kilku z nieskończonej listy możliwości .

Możliwe jest opracowanie testów dla wielu możliwych celów, jakie można by osiągnąć w fotografii, ale bez określenia bardziej solidnej miary lub celu niż „dobry”, nie jest to możliwe, aby sensownie podejść do sugerowania testu tego.

#6
+2
RyanFromGDSE
2017-06-14 18:43:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Zwolnij, poruszasz się za szybko, poranek musi być ostatni”. - Paul Simon

Jest tylko jeden test, który ma znaczenie, a wyartykułowanie tego jest kluczem do sukcesu zarówno od strony artystycznej, jak i komercyjnej (i nie widzę żadnej innej odpowiedzi, chociaż niektórzy byli blisko). Czy osiąga cel, jaki miałeś na myśli robiąc kadr?

To wszystko. To wszystko. Ale zrobienie tego jest o wiele trudniejsze niż się wydaje.

Najpierw musisz zrozumieć powód, zanim wykonasz zdjęcie. Musisz zwolnić.


Czy robisz zdjęcie do wykorzystania w reklamie? Jaki jest cel reklamy? Jak to zdjęcie wzmacnia to? Jak kompozycja pomaga w konstrukcji reklamy? Itd.

Robisz zdjęcie z podróży? Jaki jest cel tego? Czy próbujesz uchwycić scenerię o określonej godzinie lub podczas określonego wydarzenia? Czy próbujesz uchwycić kulturę i ludzi? Czy próbujesz uchwycić surowość tego miejsca lub jego żywotność?

Być może robisz serię zdjęć określonego gatunku zwierząt. Czy próbujesz udokumentować jego cykl życia? A może próbujesz udokumentować wzorce migracji? A może próbujesz uchwycić jak najwięcej gatunków?

Czy to zdjęcie krajobrazu? Co ci mówiło o strzale? Czy próbowałeś uchwycić ciekawą formę? Dziwna pogoda? Kolory wzgórz? Itd.


Dopóki nie zwolnisz i nie przejdziesz od zrobienia zdjęcia czegoś, co znajduje się przed tobą, do zrobienia zdjęcia, ponieważ przekazuje coś, czego nigdy nie zrobisz naprawdę wspaniałego zdjęcia.

Bardzo dziękuję za nieobiektywną odpowiedź i wyjaśnienie. :)
#7
+1
Ryan
2017-06-11 00:38:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz zarejestrować się w witrynach takich jak 365project.org lub viewbug, aby zobaczyć swoją pracę przed oczami innych fotografów. Udzielą Ci przydatnych, uczciwych (jeśli o to poprosisz) informacji zwrotnych. Dobre oko to dopiero początek. Nauka. Strzelać. Eksperyment. Strzelać. Zawieść. Strzelać. Jak Hemingway powiedział o pisarzach: „Wszyscy jesteśmy uczniami w rzemiośle, w którym nikt nigdy nie zostaje mistrzem”. Myślę, że dotyczy to również fotografii. Bez względu na to, jak dobry jesteś, zawsze możesz się poprawić. Zajrzyj też na lynda.com. Niesamowite tutoriale za około 25 USD miesięcznie. Myślę, że to świetna inwestycja.

Oh dzięki wielkie. Nie wiedziałem też, że [Lynda.com] (Lynda.com) ma tutoriale do fotografii, więc również za to dziękuję. :)
#8
+1
aaaaa says reinstate Monica
2017-06-11 00:54:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istnieje wiele konkursów, niektóre wymagają wpisowego, inne są bezpłatne (np. konkurs fotograficzny firmy Nikon). Możesz je łatwo wygooglować, ale brałem udział tylko w pracach firmy Nikon, więc nie znam szczegółów.

Podczas oceniania musisz pamiętać, że fotografia jest subiektywna, dlatego jedna osoba może bardzo polubić Twój obraz , ale inni uważają to za nudne lub po prostu złe. Możesz użyć photo @ SE, aby zapytać coś w stylu: „Zrobiłem to zdjęcie i chciałem osiągnąć X. Czy udało mi się? Jak następnym razem mogę zrobić coś lepszego, aby osiągnąć ten efekt?”

Publikowanie rzeczy na Instagramie / Flickr / Twitter lub sprzedaż obrazów stockowych wiąże się z wieloma dodatkowymi zajęciami: promowaniem siebie, robieniem „polubionych” zdjęć, robieniem czegoś w rodzaju marketingu i tak dalej, z których wszystkie nie dotyczą bezpośrednio fotografii. 100 tys. obserwujących na Instagramie moim zdaniem nie chodzi tylko o bycie dobrym w fotografii.

Kolejną rzeczą, którą ludzie robią, jest zamieszczanie bezpłatnych lub płatnych recenzji zdjęć. New York Times jest dostępny bezpłatnie raz w roku, ale jest bardzo konkurencyjny i przeznaczony dla osób, które chcą zostać zawodowymi fotoreporterami. Inni oferują przeglądanie zdjęć za opłatą (myślę, że do 50 USD za 5-10 obrazów).

Wreszcie coś, czego nigdy nie robiłem osobiście, ale mogę sobie wyobrazić wykonalne: możesz znaleźć fotografa, którego podziwiasz lub którego prace naprawdę lubisz, i poprosić go o ocenę kilku Twoich zdjęć. Nie wyrzucaj na nie tysięcy niesortowanych zdjęć, ale uprzejmie zapytaj o opinię, wspominając, że chcesz osiągnąć coś konkretnego („Chciałem, aby ten obraz odzwierciedlał bezcelowość ludzkiej egzystencji” lub „Chcę, aby moje zdjęcia zdobywały nagrody / były częścią Biblioteki Kongresu ”). Myślę, że kontaktowanie się z nimi na Twitterze lub e-mailu jest w porządku, ale nie oczekuj wysokiego wskaźnika odpowiedzi, wybierz kilka osób, które lubisz, a nie tylko jedną osobę.

Bardzo dziękuję za opinię, wyjaśnienia i przykłady. :)
#9
+1
Laurence Payne
2017-06-13 17:51:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jesteś dobrym fotografem, gdy ludzie (nie tylko rodzina) proszą Cię o robienie zdjęć. Następnym etapem jest gotowość do zapłaty. Wszystko inne to złudzenie.

Więc Vivian Maier nie była dobra?
Cóż, możesz oszukać system, siedząc na swojej pracy :-)
#10
  0
Philip Kendall
2017-06-10 16:03:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fotografia to sztuka. Nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy jesteś „dobry” w sztuce, chyba że spróbujesz robić to jako biznes. Jeśli próbujesz to robić jako firma, masz kilka jasnych wskaźników, w zależności od rodzaju firmy fotograficznej, którą chcesz prowadzić:

  • Sprzedawaj zdjęcia stockowe warte $ cokolwiek a miesiąc.
  • Zarób co najmniej $ niezależnie od roku prowadząc działalność związaną z fotografią ślubną.
  • Sprzedawaj zdjęcia warte co najmniej $ niezależnie od miesięcznego kręcenia wydarzeń sportowych.
  • itd.
Tak, Market mógłby być specyficznym sposobem. Ale często występuje sprzeczność między sztuką <-> Dobra, Dobra <-> Cena, Dobra <-> Biznes ...
W zasadzie podoba mi się otwarty rynek jako wskaźnik wartości względnej; ale w fotografii wydaje się, że nadaje wartość uroczym, futrzastym kociętom i cycatym młodym kotkom. Dobre miejsce na cytat z Oscara Wilde'a o cenie wszystkiego i wartości niczego :)
Sukces biznesowy może być wskazówką, ale nie jest wiarygodny. Thomas Kinkade zarobił dziesiątki milionów sprzedając swoje obrazy i reprodukcje, a nawet powstało osiedle inspirowane jego sztuką, ale nie wszyscy uważają, że jego sztuka była * dobra *. Obrazy Casha Coolidge'a [Dogs Playing Poker] (https://en.wikipedia.org/wiki/Dogs_Playing_Poker) dosłownie symbolizują zły obraz, ale niektóre z nich zostały sprzedane za setki tysięcy dolarów. Może więc nie chodzi o to, że * czy * ludzie kupią Twoje zdjęcia, ale * kto * je kupi i co myślisz o ich ocenie.
@Caleb, co brzmi w stylu „Nigdy nie chciałbym być członkiem klubu, który chciałby mieć mnie jako członka”. Lubię to.
@scottbb Na pewno jest w tym pewien element - niektórzy ludzie postrzegają komercyjny sukces artysty jako dowód, że jakoś się wyprzedali. Ale artyzm i rozpoznawalność (krytyczna lub komercyjna) to kwestie ortogonalne; niektórzy „dobrzy” artyści (z dowolnej definicji) odnoszą sukcesy komercyjne; niektórzy odnoszący sukcesy artyści naprawdę nie są aż tak dobrzy.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...