Pytanie:
Dlaczego mój obiektyw jest tylko trochę ostry w pobliżu środka i bardzo rozmyty na krawędziach?
Candide
2014-05-03 17:10:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kupiłem obiektyw Canon 50-250 mm IS (do mojego T1i), może dwa lata temu i nie używałem go zbyt często, ale zawsze żałuję, że go używam. Zdjęcia są nieostre, głębia ostrości zbyt mała i tak dalej. Oto przykład:

enter image description here

Nagrałem to w trybie automatycznym i jest okropny. Zdecydowanie widzę, że część rozmycia jest spowodowana uściskiem dłoni, ale otoczenie jest wyjątkowo rozmyte. Czy mój obiektyw jest uszkodzony, czy to normalne?

Wciąż uczę się fotografii i zrobiłem dużo lepsze ujęcie, ale musiałem wskoczyć na łódź i podejść znacznie bliżej.

Czy próbowałeś stabilizacji obrazu (jeden z przełączników na obiektywie)?
IS jest włączony, nadal nie wpływa na jakość obrazu.
Czy możesz opublikować więcej informacji, takich jak czas otwarcia migawki, ISO, ogniskowa itp., Znane również jako dane EXIF?
może zamiast tego kupiłeś Lensbaby?
Pięć odpowiedzi:
Michael Borgwardt
2014-05-03 19:52:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z pewnością jest tu coś bardzo nie tak. To nie jest problem z ogniskiem ani DOF, ale wygląda na to, że obiektyw cierpi na wyjątkowo silną krzywiznę pola.

To normalne, że obiektyw jest ostrzejszy w środku niż na krawędziach, a efekt ten staje się silniejszy przy szeroko otwartej przysłonie i na skrajnych krańcach zakresu zoomu (ostatnie zdanie wskazuje, że przy mniejszym powiększeniu uzyskuje się ostrzejsze obrazy). Ale nigdy nie powinno być tak ekstremalne, jak to, co jest widoczne na twoim zdjęciu, przynajmniej nie w obiektywie wyprodukowanym później niż 1900 r.

Nie mogę wymyślić żadnego sposobu, w jaki błąd użytkownika mógłby spowodować taki wynik. Zdecydowanie wydaje mi się, że obiektyw jest zepsuty, czyli ma mocno zdecentralizowaną soczewkę. Powinieneś był odesłać go zaraz po zakupie, ale w każdym przypadku powinieneś skontaktować się z serwisem Canon; miejmy nadzieję, że nadal to naprawią - może nie za darmo, ale zdecentralizowane elementy zwykle nie są problemem typu „zepsute nie do naprawienia”.

Wygląda na to, że prawie, ale nie do końca, użytkownik wykonywał zbliżenie podczas wolnej ekspozycji (rozmycie zoomu). http://digital-photography-school.com/how-to-use-zoom-blur-to-add-action-in-your-photos/
Cześć Michał. Zastanawiałem się, jakie są przyczyny tego uszkodzenia. Czy jest to spowodowane złą obsługą, czy też błędem produkcyjnym?
@BoratSagdiyev: może to być jedno i drugie. Decentrowanie może się zdarzyć, gdy soczewka zostanie upuszczona, ale sprawdzenie, czy wszystkie elementy są odpowiednio wyśrodkowane (i wyregulowanie, jeśli nie), jest również jednym z ostatnich kroków w procesie produkcyjnym i mogło zostać pominięte lub wykonane nieprawidłowo z jakiegoś powodu.
codedude
2014-05-03 20:06:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Za miękkość krawędzi zdecydowanie odpowiada zdecentralizowany obiektyw. Oznacza to po prostu, że jeden z wewnętrznych elementów szklanych nie jest odpowiednio wyrównany z innymi. W ten sposób;

enter image description here

(Może to być dowolny element ... to tylko przykład wyłączenia skrajnego końca). natychmiast wyślij go do naprawy do firmy Canon. Możesz zacząć tutaj:

http://www.usa.canon.com/cusa/consumer?pageKeyCode=onlineRepairLanding

Właściwie możesz się dowiedzieć dokładnie, co jest nie tak z twoim obiektywem, używając domowej mapy gwiazd. Umieść kilka okrągłych naklejek wzmacniających oprawę w x na czarnej kartce papieru. Możesz je znaleźć w niektórych sklepach z artykułami biurowymi.

enter image description here

Zrób zdjęcie układu x i powiększ koła. Powinieneś zauważyć czarne „krwawienie” na krawędziach niektórych (jeśli nie wszystkich w twoim przypadku) białych kółek. Zwróć uwagę, w którym kierunku występuje krwawienie, ponieważ da to kierunek przesunięcia niewspółosiowości.

Możesz wspomnieć o tych wynikach, wysyłając je do firmy Canon w celu naprawy. Mam nadzieję, że to pomoże.

Może to być element zdecentralizowany lub przechylony.
Matt Grum
2014-05-03 19:49:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedna z soczewek obiektywu jest źle zniszczona, wyślij ją do najbliższego centrum serwisowego firmy Canon w celu naprawy.

Lub zachowaj go jako obiektyw portretowy / obrazkowy, użytkownicy wielkoformatowi uwielbiają soczewki z nieskorygowanymi wadami. (dot .: soczewki Petzvala, lomografia, piktorializm)
Przepraszam Patricku, ale niektórych soczewek po prostu nie da się kochać i myślę, że to jeden z nich.
@KendallHelmstetterGelner może nie jako obiektyw. Może jako odbojnik lub przycisk do papieru?
Arpan Adhikari
2014-05-04 16:55:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ten problem występuje nawet w przypadku niektórych obiektywów makro. Obiektyw pokazuje „liniowy” (zamiast kołowego) obszar równie ostry, a resztę obszaru jako rozmycie. Moim zdaniem ten problem istnieje, ponieważ obiektyw jest źle wykonany. Drugim powodem może być ekstremalna wrażliwość obiektywu na promienie światła załamujące się na wszystkich krawędziach.

VIK
2018-07-15 00:28:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ten efekt można zaobserwować na niektórych soczewkach po naprawie, gdy soczewka zostanie ponownie złożona w nieprawidłowy sposób. Szczególnie doświadczyłem tego przy odwróceniu tylnej soczewki obiektywu 135 mm do tyłu (z wypukłą powierzchnią zwróconą do korpusu aparatu, podczas gdy w tym przypadku prawidłowa pozycja była skierowana wypukłą stroną do wnętrza tubusu obiektywu). Więc lepiej jest to wnieść do przyzwoitej usługi.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...