Pytanie:
Jaka jest historia filtrów o neutralnej gęstości zamiast diafragm przysłony w kompaktowych aparatach?
Please Read My Profile
2011-08-10 01:42:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niektóre aparaty kompaktowe używają filtrów o neutralnej gęstości do kontrolowania światła zamiast listków przysłony, aby uniknąć efektów dyfrakcji w małych rozmiarach.

Po raz pierwszy usłyszałem o tym jako o funkcji aparatu fotograficznego Nokia N8, w którym fotografia jest głównym atutem. Ale czy istnieją wcześniejsze aparaty wykazujące tę funkcję? Jak często to się dzieje? Jakie inne obecne modele działają w ten sposób?


To drugie pytanie zainspirowane tą odpowiedzią na wcześniejsze pytanie.

Jeden odpowiedź:
Itai
2011-08-10 08:18:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W mojej bazie danych znajduje się 98 aktualnych modeli, o których wiadomo, że używają filtru ND. Nie sądzę, żeby ich wyliczenie miało sens. Niektórzy producenci nie określają, czy filtr ND jest używany, czy nie, więc prawdopodobnie jest ich więcej.

Istnieją modele o różnych rozmiarach, ale większość z nich to ultrakompaktowe, po których następuje ultra-zoom. Najwięcej takich modeli mają Fuji i Casio. Canon, Pentax i Sigma nie mają. Pozostali producenci mają po kilka.

Większość modeli używa jednego filtra ND, 3-stopniowego lub 2-stopniowego. Kilka z nich używa dwóch filtrów ND, które dają 4 opcje przepuszczania światła (brak ND, pierwszy ND, drugi filtr, oba).

Wow, nie miałem pojęcia. Czy istnieje sposób wyszukiwania w Twojej witrynie skierowany do użytkowników końcowych? Jaki jest najwcześniejszy?
Nie, musiałem sprawdzić to ręcznie. Nie wszystkie parametry są widoczne z różnych powodów. Moja baza danych sięga zaledwie 6 lat, więc mam Fuji F480 jako najwcześniejszą, ale prawdopodobnie pochodzi ona z więcej.
Ciekawy. Jak znajdujesz te rzeczy? [Komunikat prasowy Fujifilm F480] (http://www.dpreview.com/news/0707/07072602fujifilmf480.asp#press) nie wspomina niczego podobnego.
Komunikaty prasowe często zawierają informacje o rzeczywistych specyfikacjach, zwłaszcza w przypadku niektórych producentów. Trzeba dużo kopać, a niektóre rzeczy przez chwilę pozostają tajemnicą. Pamiętam, że ostatnio wysyłałem e-maile tam iz powrotem do dużego producenta, aby dowiedzieć się, jaka jest głębokość bufora, ponieważ oficjalne specyfikacje nic nie mówiły, a podręcznik mówił, że „głębokość bufora jest różna”.
Tak - dzięki za kopanie. (Odkryłem to samo, szukając mojej witryny flash Pentax.)


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...