Pytanie:
Wykonywanie pełnej instrukcji obsługi podczas wydarzenia lub funkcji
Tiaan Rossouw
2015-01-14 17:48:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ostatnio kręciłem sporo wydarzeń. Przygotowuję sprzęt fotograficzny i sprawdzam miejsce z wyprzedzeniem, aby ocenić scenerię i przebieg imprezy oraz jakość światła, aby sprawdzić, czy muszę wypożyczyć dodatkowy sprzęt (nie mam światłomierza, wystarczy miara wzroku, aby to poczuć)

Uważam, że przejście w pełni manualnie podczas wydarzenia, gdy wszystko jest w ciągłym ruchu, a sytuacje świetlne zmieniają się jeszcze szybciej i zwykle używam głównie funkcji P, podczas gdy przełączanie się tylko między ręcznym a automatycznym ustawianiem ostrości i poprawianie ustawień ISO tu i tam.

Czy jest lepszy sposób na zrobienie tego? Czy z czasem i zdobytym doświadczeniem jest coraz lepiej? Czy w takich ujęciach dopuszczalne jest używanie trybu półautomatycznego.

Nagrywam wiele losowych wydarzeń, takich jak pokazy lotnicze i tym podobne. Z doświadczeniem jest lepiej. Używam głównie trybów automatycznych i obsługuję ręcznie tylko wtedy, gdy aparat nie robi tego, co chcę, co jest niezwykle rzadkie.
Jaką korzyść chcesz uzyskać, korzystając z pełnej instrukcji obsługi, ignorując wbudowany pomiar w aparacie i oceniając światło wzrokiem? Z pytania odnoszę wrażenie, że wierzysz, iż użycie precyzyjnego i rzetelnego pomiaru zaowocuje jakoś gorszymi obrazami niż ocenianie „na oko”.
@Szabolcs - Kontrola artystyczna.
Czy twój aparat obsługuje tryb ręczny z automatycznym ISO? Wiem na pewno, że można to zrobić aparatami Nikon, a wiele aparatów Pentax ma tryb „TAv”.
@Szabolcs być może źle sformułowałem pytanie, nie chodziło mi o to, że pomijam precyzyjny system pomiarowy aparatu do pomiaru oka. Chodziło mi raczej o to, że na przykład podczas mojej ostatniej sesji pewnego popołudnia poszedłem zobaczyć miejsce po pracy i nie nosiłem aparatu, więc w tym sensie musiałem poczuć jakość światła i to, jak wydarzenie będzie grać bez pomocy mojego aparatu lub światłomierza. Zastanawiałem się nad tym, czy używając funkcji półautomatycznych, gram to zbyt bezpiecznie, czy też powinienem nieco bardziej wyjść ze swojej strefy komfortu, aby przejąć większą kontrolę. Dziękuję za uwagi.
@DragonLord Przejdę do zbadania ISO, aby sprawdzić, czy pozwala mi przejść do trybu automatycznego. Właściwie nigdy nie rozważałem przejścia na automatyczne ISO ze względu na fakt, że mam 40D i zawsze obawiałem się, że z czujnikiem upraw zaryzykowałbym zbyt duży hałas przy wyższych poziomach ISO, a zatem mam tendencję do fotografowania 400 lub poniżej, jeśli mogę temu pomóc lub w ciemniejszych sytuacjach 800 lub poniżej. Bardzo rzadko nawet rozważam przejście wyżej. Dzięki za pomysł, może to bardzo dobrze pomóc mi w uzyskaniu większej kontroli przy pracy ręcznej i mniej zmartwień związanych z ISO.
@TiaanRossouw Naprawdę nie widzę żadnej korzyści z używania pełnego ręcznego, z wyjątkiem ekstremalnych sytuacji, gdy nie można użyć pomiaru aparatu (np. Bardzo długa ekspozycja, astropejzaż itp.). roszczenie. Istnieją trzy parametry, które wpływają na ekspozycję: przysłona, czas otwarcia migawki i ISO. Możesz ustawić dwa z nich i pozwolić aparatowi wyregulować trzeci. Następnie możesz wybrać pomiar matrycowy i pozostawić decyzję całkowicie aparatowi lub użyć pomiaru punktowego, wybrać punkt do pomiaru na sobie i zastosować kompensację ekspozycji. To jest wolniejsze.
Cztery odpowiedzi:
Matt Grum
2015-01-14 17:53:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rób wszystko, co daje najlepsze wyniki, nie martw się o to, co może być akceptowalne lub nie dla innych. Powiedziałbym, że fotografowanie zdarzeń w pełni ręcznych jest obecnie rzadkością, chociaż warto zapoznać się z trybami priorytetu przysłony i priorytetu migawki, z których każdy jest bardzo dobry w określonych sytuacjach. Zbadałbym również funkcję automatycznego ISO, jeśli oferuje to aparat.

Moją ulubioną metodą wykonywania wydarzeń jest robienie zdjęć w trybie ręcznym i pozwolenie automatycznemu ISO radzić sobie ze zmiennymi poziomami oświetlenia. Przez większość czasu migawka pozostaje ustawiona na 1 / 100s (lub 1 / 50s w bardzo ciemnych warunkach), aby pozostać zsynchronizowana ze światłami fluorescencyjnymi 50 Hz. Dostosowuję wartość przysłony w locie do tego, co myślę, że ujdzie mi na sucho w zakresie DOF (dla pojedynczych przedmiotów otwieram to, dla grup zamykam).

Wszystko poprawia się wraz z doświadczeniem.

+1 Istnieje uzasadnienie, aby korzystać z instrukcji obsługi, aby zrozumieć i docenić działanie trybów procesora, ale kiedy jesteś `` pod ostrzałem '' podczas wydarzenia na żywo, to absolutnie nie jest to czas.
@Matt Grum dziękuję za cenny wkład, nie zdawałem sobie sprawy, że światło fluorescencyjne ma duży wpływ na wyniki fotograficzne, ale ma to absolutny sens, ponieważ fotografia oddaje światło lub jego brak wraz z jakością takiego światła. Z całą pewnością będę na tym eksperymentował.
Fluorescenty @TiaanRossouw robią * okropne * rzeczy na zdjęciach z krótkimi czasami otwarcia migawki, patrz: http://photo.stackexchange.com/questions/4115/do-fluorescent-lighting-and-shutter-speed-create-a-problem-with -color-cast
@Matt Grum Z pewnością cieszę się, że nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym problemem, ale po przeczytaniu będę lepiej przygotowany, aby poradzić sobie z taką sytuacją. Dziękuję, to była dobra lektura.
Philip Kendall
2015-01-14 18:18:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto sekret: nikogo tak naprawdę nie obchodzi, w jakim trybie kręcisz, o ile jakość jest dobra. (Podobnie, nikogo nie obchodzi, jakiego sprzętu używasz). Dlatego jeśli wykonujesz zdjęcia dobrej jakości w trybie programowym, pełnej automatyki lub czymkolwiek innym, idź do tego.

To powiedziawszy, tryb programowy odbiera znaczną część twojej artystycznej kontroli - czy chciałeś, aby ujęcie osoba ma być zamrożona (krótki czas otwarcia migawki) lub rozmazana, aby pokazać ruch (długi czas otwarcia migawki)? Czy chcesz, aby tło było rozmyte, aby wyróżnić obiekt (mała przysłona), czy też ostre, aby pokazać całą scenę (duża przysłona)? Jak bardzo jesteś gotowy zaakceptować szum, aby osiągnąć te efekty artystyczne (kontrola ISO)? W trybie programowym aparat podejmuje te decyzje za Ciebie, więc coś dostajesz - ale może to nie być to, czego szukasz na tym ujęciu. Zdecyduj, co naprawdę ma znaczenie dla zdjęcia, które robisz (czas otwarcia migawki, przysłona, ISO), określ je i pozwól aparatowi zadecydować o reszcie.

Głosowałem za, ale muszę zadzwonić do BS w sprawie braku kontroli, w trybie pełnego programu (co najmniej Nikon) pozwala pokrętłem sterującym regulować balans przysłony / migawki, a menu pozwala ustawić zakres automatycznej regulacji ISO (jeśli jest nie jest przyciskiem ISO).
W trybie programowym na moim Canonie - jedno pokrętło reguluje balans przysłony / migawki, a drugie dostosowuje ekspozycję (auto ISO nie jest dostępne w moim modelu) - więc mam pełną kontrolę nawet w trybie programowym - ale aparat wykonuje wszystkie obliczenia za mnie . Nie ma sensu mieć w aparacie dwóch potężnych procesorów i nie pozwalać im wykonywać części pracy.
Uważam, że wszystkie powyższe cenne uwagi są w większości zgodne z Philipem Kendalem, Jamesem Snellem, @dav1dsm1th. Robię zdjęcia z Canonem 40D, który w Programie pozwala mi na dokonywanie korekt w AV lub TV po skomponowaniu ujęcia, ale stwierdzam, że zanim regulacja jest udoskonalona, ​​niestety chwila minęła. Zbadam dalej, czy mój model obsługuje automatyczne ISO, ale dla określonej artystycznej kontroli będę trzymał się trybów AV lub TV, aby pomóc pozostać gotowym na te chwilowe ujęcia. Dziękuję za wkład. PS. Program = wybrane przeze mnie ustawienie wydarzeń na żywo.
Jon Story
2015-01-14 18:27:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy można wziąć dwa aparaty?

Kiedy wychodzę, żeby przypadkowo zrobić coś w swoim czasie, biorę jeden aparat i robię zdjęcia ręcznie: normalny tryb pracy, zakładam, że w większości przypadków.

Jednak na imprezie przydatne może być noszenie dwóch: jedna jest ustawiona w pełni (lub w większości) automatycznie, aby umożliwić szybkie wskazywanie i strzelanie do interesujących, dziwacznych, strzały, których nie można przegapić. Ten aparat powinien być w twoich rękach przez 90% czasu podczas ruchu, ale prawdopodobnie mniej niż 25% w przypadku celowego fotografowania. np. jest zawsze gotowy, czasami używany, ale nie jest to preferowana opcja. Pozwala uchwycić jak najwięcej z dnia i nigdy nie przegapić okazji.

Ten pierwszy aparat jest skonfigurowany tak, aby działał jak najbardziej automatycznie, z dziwnym obiektywem przeznaczonym na środek drogi. : coś w rodzaju 55-300 mm, aby pozwolić ci na przyzwoity zakres do uchwycenia wszystkiego, co pojawi się w ciągu kilku sekund. Preferowana byłaby opcjonalna lampa błyskowa. Celem tego aparatu nie jest uchwycenie idealnych ujęć, ale uchwycenie kontekstu i „wsparcie” ujęć. Twoja obróbka końcowa pomoże.

Drugi aparat to Twój ręczny / głównie ręczny / półautomatyczny (w zależności od tego, jak lubisz fotografować), prawdopodobnie także lepsza jednostka. To ten, który wymieniasz obiektywami, ustawiasz specjalnie dla każdego ujęcia i używasz do swoich stałych fragmentów. Masz ze sobą różne obiektywy, w razie potrzeby opcje lampy błyskowej i znasz ten aparat od podszewki. To jest aparat, którego używasz, gdy wiesz, że masz chwilę na ustawienia, do zdjęć rodzinnych i grupowych, a także do „prezentacji” przedniej okładki, dużych zdjęć… rzeczy „wow”, do których ludzie przychodzą Ty jako fotograf, artystyczne zdjęcia ciast, piękne zdjęcie pary pod drzewami itp.

Pozwala to na doskonałe połączenie wysoce profesjonalnych zdjęć, z których mamy nadzieję, że jesteś znany, z wieloma ujęciami kontekstowymi, spośród których możesz wybrać najlepsze, uchwycenie ducha dnia i najważniejszych wydarzeń. Oznacza to również, że nie przegapisz komediowego zdjęcia pana młodego i jego siostrzeńca ślizgających się na kolanach po hotelowym holu przy recepcji, a panna młoda patrzy na nią z idealnym wyrazem „No cóż, jest już za późno” na jej twarzy

To z pewnością byłoby idealne i zgadzam się, niestety nie mogę sobie na to jeszcze pozwolić. Moją wizją jest kontynuowanie mojego 40D, aż będę mógł pozwolić sobie na pełną klatkę, taką jak 5D (MKII lub MKIII), a następnie użycie uprawy 40D (która zapewnia bardzo dobrą jakość) dla wtórnego z ustawieniami w ruchu. Dobra opinia, dotrę tam.
Jeśli nic więcej, to może rozważ zrobienie przyzwoitego wycelowania i fotografowania, ale prawdopodobnie możesz wybrać starszą lustrzankę cyfrową jako drugą? Mam swojego Samsunga za 120 funtów) I na razie chciałbym strzelać półautomatycznie, aby poprawić prędkość: np. Używając trybu priorytetowego, ustawić coś odpowiedniego dla miejsca i dostosować inne ustawienia w razie potrzeby
laurencemadill
2015-01-14 18:13:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ktoś mi kiedyś powiedział, że zainwestowałem w potężny komputer (w ujęciu względnym jest to używany Canon EOS 40D), ale nie korzystam z żadnej z możliwości, za które zapłaciłem: tj. możliwości pozostawienia aparatu wydawać rozsądne oceny miejsca zdarzenia.

Prawie zawsze robię zdjęcia w trybie ręcznym, głównie dlatego, że kiedy po raz pierwszy uczyłem się fotografii, robiłem to na 30-letnim aparacie filmowym i od początku uczyłem się o przysłonie, czasie otwarcia migawki itp. Jak powiedział @Matt, rób to, co daje najlepsze rezultaty. Rób też to, z czym czujesz się komfortowo, ale nie bój się przekraczać granic. Idź na szybko rozwijające się wydarzenie jako gość i daj mu szansę. Jako krok pośredni warto byłoby zbadać i poeksperymentować z trybami priorytetu migawki i priorytetu przysłony.

Tak się składa, że ​​sam mam aparat EOS 40D =) wraz z 17-85 mm USM, 50 mm f1.8 i lampą błyskową 580, których połączenie zaprowadziło mnie bardzo daleko, ale czasami wypożyczam obiektywy. Posłużę się radą, dziękuję za wkład.
@TiaanRossouw czy używasz go w trybie automatycznym? Pamiętaj, że lampa błyskowa dodaje dodatkowy czynnik do wszelkich zmian, które musisz wprowadzić. Jeśli aparat jest w trybie w pełni manualnym to pewnie dodatkowo ustawiłbym również lampę błyskową na manualną (czyli: wyłączenie TTL), wtedy można by zacząć mieć pojęcie, jak każda zmienna wpływa na siebie zmienna (przede wszystkim przysłona, czas otwarcia migawki, iso, moc błysku). Jeśli zwiększysz jeden z nich o 1 stopień, możesz wybrać inny, aby zmniejszyć o 1 stopień, aby uzyskać tę samą ekspozycję, ale pamiętaj, że wszystkie mają inny wpływ na obraz
@TiaanRossouw i nie zapominaj, że „one stop” niekoniecznie jest jednym „kliknięciem” tarczy. Aparat można ustawić na przyrosty o połowę lub co trzeci stopień dla czasu otwarcia migawki i przysłony, ale myślę, że przyrost ISO to cały przystanek. Ponadto przyrosty błysku mogą się znowu różnić


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...