Pytanie:
Czy chemia w proszku wygasa?
SailorCire
2015-04-14 07:43:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Otrzymałem STARE worek wywoływacza D-76 wyprodukowane przez firmę Kodak. Wygląda na to, że pochodzi z lat 90-tych lub wcześniejszych.

Nadal jest zapieczętowany; czuję jednak, że są grudki (prawdopodobnie od osiadania).

Czy ten programista jest nadal użyteczny? Jeśli nie, to jaka jest żywotność nieużywanych i zamkniętych chemikaliów w proszku?

http://photo.net/black-and-white-photo-film-processing-forum/00bcNG
@inkista Dzięki! To było moje przeczucie; jednak czy miałeś jakieś osobiste doświadczenia? Jest to worek papierowo-foliowy, a nie nowe plastikowe. Mam jeden z tych, które kupiłem w zeszłym tygodniu (exp w 2017). Więc przypuszczam, że wygaśnięcie nastąpi w ciągu pięciu lat (aby być * bardzo * hojnym).
Nie, dlatego zostawiłem to jako komentarz. :) photo.net ma również [wątek o zatrzymaniu kąpieli a płukaniu] (http://photo.net/black-and-white-photo-film-processing-forum/00RraD).
Spróbuję i zobaczę. Ale nie na twoich najlepszych filmach i arcydziełach. Może przynieść interesujące efekty, jeśli nieco się pogorszyło
@laurencemadill - jeśli substancja chemiczna się zepsuła, film będzie po prostu niedopracowany. Naprawdę nie warto eksperymentować.
Jeden odpowiedź:
MirekE
2015-04-14 22:43:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Deweloperzy zawierają kilka substancji chemicznych wrażliwych na tlen. Są szanse, że nieco się pogorszyły. D76 nie jest tak drogi ani tak wyjątkowy i polecałbym zakup nowego. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się go użyć, sprawdź kolor roztworu po wymieszaniu go. Powinien być prawie bezbarwny. Każde zabarwienie (prawdopodobnie brązowe) jest oznaką utleniania czynników wywołujących.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...