Pytanie:
Jakie są typowe kąty, pod jakim umieszcza się słońce w portretowej fotografii plenerowej?
Perishable Dave
2011-11-29 12:21:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem, że istnieje kilka typowych pozycji oświetlenia w fotografii studyjnej. Na przykład kluczowe światło ustawione pod kątem 45 stopni w poziomie i nieco powyżej obiektu. Zastanawiałem się, czy są jakieś typowe pozycje, w których można umieścić słońce podczas robienia portretów na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w celu wyeliminowania wszelkich ostrych cieni.

Jeśli mogę uczynić to pytanie bardziej wszechstronnym, chciałbym poznać kąty w południe, o zachodzie słońca i z / bez reflektora do wypełnienia.

Dzięki!

Dwa odpowiedzi:
Gapton
2011-11-29 13:02:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jako bardzo ogólną wskazówkę, powinieneś umieścić słońce na godzinie 3/9/12 obiektu i starać się unikać pozycji na godzinie 6:00.

To znaczy z lewej, prawej strony lub z tyłu modelu (oświetlony od tyłu) i staraj się unikać bezpośredniego światła słonecznego prosto na twarz modelki.

Dlaczego nie prosto?

  • model będzie miał BARDZO trudności z utrzymaniem otwartych oczu, a ich wyraz twarzy będzie wyglądał tak, jakby miał zostać uderzony w twarz
  • światło jest płaskie i ostre, z ostrymi cieniami pod brodą

Dlaczego z boków? (mam na myśli ogólnie oświetloną stronę, więc 2,3,4,8,9, Pozycja na godzinie 10 jest idealna)

  • Daje pełne poczucie wymiaru twarzy modelki, oświetlenie 3D
  • Jednak pokazuje skazy
  • Działa bardzo dobrze z prostym odbłyśnikiem, aby zrównoważyć stronę cienia

Dlaczego od tyłu?

  • Zwykle dobre oświetlenie włosów
  • Twarz modelki jest delikatnie i równomiernie oświetlona (kiedy naświetlasz twarz)
  • Możesz łatwo kontrolować ilość światła padającego na twarz modelki za pomocą reflektora
  • Wyskakujące okienko flash może być używany jako flash wypełniający (jeśli masz tylko wyskakujące okienko, jest to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie niesamowitych rezultatów)
Dlaczego nie z dowolnej strony ukośnej?
Nie miałem na myśli ** dokładnie ** 90 stopni w lewo / w prawo. Powinienem go zredagować, aby wskazać, że ogólnie miałem na myśli „oświetlenie boczne”. Dzięki
Wouldn't side-lit (~90') make for harsh shadows without a reflector? Or did you only mean, side-lit if you have a reflector?
AilixtucqlCMT Indeed without a reflector there will be hard shadow, but I still think it is better than straight-on flat light and weird facial expression
Imre
2011-11-29 14:06:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz myśleć o słońcu jako o kluczowym świetle, o świetle do włosów lub (jeśli masz mocne oświetlenie) nawet o świetle wypełniającym; umieszczasz słońce w zależności od tego, jaką rolę ma ono do odegrania. To samo dotyczy odbłyśników - to tylko źródła światła o bardzo wąskiej wiązce i słabsze niż źródło, które odbijają.

Południowe słońce jest jak lampa sufitowa - niezbyt dobre dla kluczowego światła, tworząc długie twarde cienie w dół. Więc albo odkładasz go (strzelając w cieniu), albo za modelem. Ponieważ robisz portrety teleobiektywem, nie musisz martwić się zbytnio o to, że słońce znajdzie się w kadrze, więc nie musi znajdować się dokładnie za modelem; potrzebujesz jednak reflektora lub światła wypełniającego z przodu.

W pobliżu zachodu słońca jakość światła i kąt są znacznie bardziej odpowiednie i można je wykorzystać jako dowolne źródło światła. Światło jest cieplejsze, więc jeśli używasz błysku wypełniającego, powinieneś użyć żelu CTO lub CTS (pełnego lub słabszego, w zależności od etapu zachodu słońca), aby uzyskać światło o tym samym kolorze co światło słoneczne.

You mean color temperature (of a setting sun) is "warmer", right?
AilinomlyhCMT this is the confusing part about color temperatures - cooler temperatures give warmer light. The scale is based on color of a heated "black body", a theoretical material similar to some metals, which is red below 3000K and blue above 7000K. Think how a heated stove looks compared to blaze of a high-performance welding machine. But yes, "warm light" will probably sound less confusing.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...