Pytanie:
Jak współdziałają ustawienia pomiaru i przysłony w trybie ręcznym (Minolta X-700)?
MarlinaH
2013-06-11 22:20:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bawiłem się Minoltą X-700 mojej mamy (obiektyw: Minolta MD 50 mm f / 1.7) i czytałem instrukcję (jest to: Manual X-700), Nadal nie mam pewności co do jednego: kiedy używam trybu ręcznego (M) i zmieniam liczbę przysłony za pomocą pierścienia przysłony, spodziewałbym się, że sugerowany czas otwarcia migawki w wizjerze zmieni się, aby dostosować się do prawidłowej ekspozycji. Jednak mam taką sytuację jak ta:

Skierowałem aparat przez okno (jasne błękitne niebo, słońce, niektóre budynki i drzewa, które z boku są oświetlone słońcem). Początkowo przysłona jest ustawiona na f / 22. Delikatne naciśnięcie przycisku foto skala światłomierza pokazuje mi, że powinienem użyć czasu otwarcia migawki od 1/30 do 1/60. Po przesunięciu pierścienia przysłony w celu obniżenia wartości przysłony sugerowane czasy otwarcia migawki pozostają zasadniczo takie same. Nawet przy liczbie przysłony f / 1,7. Jednak gdy używam trybu P (w którym aparat ustawia zarówno czas otwarcia migawki, jak i przysłonę), pokazuje mi czas otwarcia migawki 1/250.

Jak więc działają razem ustawienia pomiaru i przysłony w trybie ręcznym? Czy robiłem coś źle?

Powinno działać zgodnie z oczekiwaniami. Wszystkie posiadane przeze mnie X700 (cztery z nich) to robiły i rzadko używałem niczego poza trybem ręcznym. Blokada ekspozycji będzie utrzymywać aktywny odczyt EV, gdy zmienia się jasność sceny, ale zmiany przysłony * powinny * być natychmiast odzwierciedlone w diodach migawki.
Dwa odpowiedzi:
MarlinaH
2013-06-12 14:58:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wygląda na to, że udało mi się zlokalizować problem, znalazłem odpowiedź w Flickr.

Wystąpił problem mechaniczny z aparatem. Podczas fotografowania obiektywu i spoglądania na aparat od przodu znajduje się pierścień z małym haczykiem, który nazywa się MC Coupler. Gdy obiektyw jest ustawiony w aparacie, ten haczyk „informuje” aparat o ustawieniu przysłony obiektywu. Ten haczyk utknął po prawej stronie, wskazując na małą szczelinę. Dlatego aparat przyjmuje słabe oświetlenie i sugeruje długi czas naświetlania. Podczas mechanicznego ustawiania haczyka w lewo i ponownego zakładania obiektywu sugerowany czas naświetlania zmienia się zgodnie z oczekiwaniami wraz ze zmianą przysłony - aż haczyk ponownie się zablokuje.

Podsumowując: w trybie ręcznym (M) w X-700 światłomierz powinien zawsze podawać sugerowany czas naświetlania przy zmianie ustawienia przysłony na obiektywie. Nie jest do tego wymagane wciskanie przycisku podglądu głębi ostrości. W tym pojedynczym przypadku nie działa on poprawnie, ponieważ występuje problem mechaniczny z aparatem, który powoduje, że aparat „wierzy”, że jest mniej światła niż jest w rzeczywistości, a zatem sugeruje bardzo długi czas naświetlania. Według innych źródeł ten mechaniczny problem można naprawić, w zależności od tego, co faktycznie powoduje problem. Możliwe, że poluzowała się sprężyna, którą można naprawić w serwisie naprawczym. Może to być również spowodowane brudem nagromadzonym pod pierścieniem, który można usunąć przez czyszczenie. Może się też zdarzyć, że pierścień się wygiął i trzeba go wyprostować lub wymienić.

Miałem dokładnie ten sam problem z niedawno kupionym X-700 w serwisie eBay. Rozejrzałem się szybko dookoła i podczas zdejmowania obiektywu zauważyłem, że mały haczyk na górze mocowania obiektywu przykleił się po prawej stronie ... trochę pchnięcia i wyskoczył z powrotem w lewo i teraz wydaje się całkowicie odblokowany i nie muszę naciskać przycisku podglądu przysłony, aby mieć wartości pomiaru w wizjerze. Wielkie dzięki @MarlinaH za udostępnienie.
AJ Henderson
2013-06-12 00:35:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aktualizacja: ta odpowiedź jest nieprawidłowa, jednak zostawiam ją tutaj, aby inni ludzie w przyszłości mogli zobaczyć, co zostało wypróbowane, a co nie zadziałało. Może działać na starszym aparacie, ale ten jest na tyle nowy, że mierzy z uwzględnieniem przysłony.

Może być konieczne naciśnięcie przycisku podglądu głębi ostrości, aby przymknąć obiektyw i uzyskać dokładne pomiary. Jego lokalizacja jest wskazana na stronie 5 podręcznika, do którego prowadzi łącze. Powinno to spowodować zamknięcie apertury, a następnie pomiar powinien być dokładny.

Tylko jeśli aparat lub obiektyw są uszkodzone. X700 metrów otwiera się z indeksowaną wybraną przysłoną, jak można by się spodziewać po zaawansowanym aparacie z jego rocznika (koniec ery tylko z manualnym ustawianiem ostrości).
@StanRogers - tak bym pomyślał, ale jeśli nie reguluje pomiaru ręcznie, wydaje się, że coś nie komunikuje się dobrze, choć dziwne, że działa, gdy nie jest w trybie ręcznym.
Jeśli dobrze to zrozumiesz, nie jest to właściwe użycie przycisku. I tak próbowałem. Jeśli skieruję aparat na idealnie oświetloną scenerię (poranne światło dzienne, słoneczne, błękitne niebo) i użyję f / 8 i wcisnę przycisk, to pokazuje, że powinienem ustawić czas otwarcia migawki na 2 sekundy. To po prostu nie może być właściwe. Ta sama sceneria z trybem P pokazuje 1/250, co wydaje mi się bardziej rozsądne (chociaż nie widzę, jaką przysłonę wybiera aparat dla tego czasu otwarcia migawki). Czy to możliwe, że coś jest nie tak z aparatem? Wypróbowałem to z drugim celem, jest w zasadzie to samo.
@MarlinaH - tak, nie znałem konkretnego aparatu. Niektóre starsze aparaty wymagały przymknięcia w celu dokładnego pomiaru, ale wydaje się, że w twoim przypadku nie działa i nie działa poprawnie, jeśli to zrobisz. Zaktualizowałem swoją odpowiedź, aby wskazać, że w tym przypadku nie była to poprawna odpowiedź. Dzięki, że dałeś mi znać.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...